Zlínské zoologické zahradě se poprvé podařilo odchovat mláďata tukanů obrovských. Dvě mláďata se vylíhla na začátku června. Přestože se tukani v zahradách vyskytují často, jejich odchovy jsou vzácné. Dá se říci, že to je velmi raritní odchov, řekl v pátek novinářům zoolog Václav Štraub.
„Velmi náročné je také vytvořit správné podmínky pro hnízdění, v hnízdní dutině musí být odpovídající teplota a vlhkost, důležitou roli hraje také velikost samotné budky. Tukani jsou navíc citliví na stres a rušivé vlivy okolí. Jakékoli vychýlení z optimálních podmínek může způsobit opuštění hnízda nebo úhyn mláďat,“ uvedl Štraub.
ČTĚTE TAKÉ: Do ZOO Zlín dorazilo štěstí. Po týdnech se setkala celá jaguáří rodinka. Otec dceru hrdě přijal
Chov tukanů je náročný také proto, že nedokáží z potravy odbourávat železo, takže musí dostávat krmení, které je na železo chudé. Chovatelé jim také dávají čaj, který dokáže železo odbourávat. Tukani dostávají kanadské borůvky, papáju, mango, žlutý meloun, při hnízdění i cvrčky nebo sarančata.
Složitá je i sociální struktura tukanů. „Úplně nevíme, jak tukani v přírodě žijí, protože jsou zaznamenáváni v malých skupinkách nebo v párech. Mnohdy se stává, že se ptáci napadají. Myslím, že v naší zoo těží z toho, že jsou v obrovské voliéře, že se příliš často nepotkávají v blízkosti té budky, což je v té přírodě nepřirozené, protože jeden většinou hlídá mláďata nebo je zahřívá a druhý shání krmivo. Takže toto jsou asi cesty k tomu úspěchu, to znamená dobré umístění zvířat, kvalitní krmná dávka a taktéž pozorné sledování zvířat,“ uvedl Štraub. Voliéra je dlouhá 15 metrů, vysoká 5,5 metru a na šířku má 9,5 metru.
Mláďata jsou vitální a prospívají
Samice snesla čtyři vejce, dvě mláďata se vylíhla po 18 dnech. „Po celou dobu zůstala plně v péči rodičovského páru, do odchovu jsme vůbec nezasahovali. Opravdu nás těší, že náš pár tukanů úspěšně zvládnul hnízdění i péči o mláďata. Mladí tukani jsou vitální a skvěle prospívají,“ uvedl zoolog. Návštěvníci je mohou vidět ve voliéře v komplexu Jaguar Trek. Tukani obrovští se poprvé ve zlínské zahradě objevili před 21 lety, nynější pár je v ní od loňského roku. V budoucnu se chovatelé budou snažit založit další chovné páry.
Tukan obrovský je největší z více než 40 druhů tukanovitých ptáků. Obývá tropické lesy Jižní Ameriky. Charakteristickým znakem je velký, přesto lehký zobák, který měří až 20 centimetrů a tvoří téměř polovinu délky těla. Slouží nejen ke sběru potravy, ale také k termoregulaci nebo komunikaci s ostatními jedinci. Nejvíce času tráví v korunách stromů, kde se pohybuje zejména mohutnými přískoky. Bez pomoci křídel překoná i více než metrovou vzdálenost.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Klokan se toulal ulicemi Třebíče. Strážníci ho odchytili, nyní hledají majitele zvířete