Palestinské hnutí Hamás v sobotu zveřejnilo video zachycující dva z rukojmích, které bojovníci unesli při teroristickém útoku na Izrael 7. října loňského roku. Podle zpravodajského webu The Times of Israel (ToI) jde o 46letého Izraelce Omriho Mirana a 64letého Američana Keitha Siegela. V sobotu večer se v Tel Avivu a dalších izraelských městech konaly pravidelné demonstrace za propuštění rukojmích. Na jedné z nich promluvil také Miranův otec.
Sestříhané video je dlouhé zhruba tři minuty. Oba muži se v něm představili a uvedli, že doufají v dohodu o propuštění rukojmích, díky níž by se mohli vrátit domů. Kdy byly záběry pořízeny, není zcela jasné. Miran však uvedl, že v zajetí strávil 202 dní a Siegel zmínil židovský svátek pesach, což naznačuje, že video bylo natočeno nedávno.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Snaha o ukončení války. Hamás od Izraele obdržel odpověď na své požadavky
Siegel byl unesen 7. října spolu se svou ženou Avivou z kibucu Kfar Aza. Aviva byla propuštěna na svobodu v listopadu v rámci výměny části rukojmích za Palestince zadržované v Izraeli. Miran byl během říjnového útoku unesen z kibucu Nir Oz.
BREAKING: Hamas New Hostage Video Released
— Khalissee (@Kahlissee) April 27, 2024
The video shows hostages Keith Siegel, 64, and Omri Miran, 46 are alive.
They identify themselves and say they are hoping for a hostage deal that would see them and other hostages returned home.
Miran says he has been held captive… pic.twitter.com/tUSdvANasq
Hamás v minulosti opakovaně zveřejnil záběry rukojmích, což Izrael označil za psychologickou válku. Většina izraelských médií tato videa nezveřejňuje a označuje je za propagandu Hamásu.
Rodiny rukojmích po zveřejnění videa podle ToI uvedly, že izraelská vláda má na výběr mezi rukojmími a válkou. „Izrael si musí vybrat: rukojmí, nebo válku. Vpád do Rafáhu přinese další zavražděné rukojmí v zajetí nebo jejich smrt ve válce. Vpád do Rafáhu bude pro unesené znamenat další způsob, jak zemřít. Izrael si musí vybrat návrat rukojmích,“ stojí v prohlášení rodin.
Rafáh se nachází na jihu Pásma Gazy u hranice s Egyptem a uchýlil se tam před boji více než milion Palestinců z jiných částí pásma. Izraelská vláda tvrdí, že se v Rafáhu nacházejí zbývající prapory Hamásu a izraelská armáda v posledních týdnech zintenzivnila přípravy na pozemní operaci ve městě. Mezinárodní společenství naléhá na izraelskou vládu, aby předtím zajistila bezpečnou evakuaci civilistů.
V sobotu večer se v Tel Avivu a v řadě dalších izraelských měst, včetně Jeruzaléma, konaly demonstrace za propuštění rukojmích. Otec Omriho Mirana, Dani Miran, několikatisícovému davu v Tel Avivu popsal své pocity, když viděl na videu svého syna. „Jak jsem očekával, měl vousy. Protože se nemá čím oholit,“ uvedl. Poznamenal, že si od synova únosu sám nechal narůst vousy a oholí se, až se mu syn vrátí.
Otec uneseného muže vyjádřil naději, že bude uzavřena dohoda o propuštění rukojmích. „Schvalte jakoukoli dohodu, ale jakoukoli dohodu, která je proveditelná. Prosím vás o jedno: udělejte rozhodnutí hned,“ vzkázal premiérovi Benjaminu Netanjahuovi. Další Miranova výzva směřovala k šéfovi Hamásu v Pásmu Gazy, Jahjáovi Sinvárovi. „Prokažte trochu lidskosti a izraelský kabinet vám to oplatí, tím jsem si jist,“ uvedl.
Boje v Pásmu Gazy začaly po teroristických útocích ze 7. října, kdy Hamás a jeho spojenci zaútočili na izraelské území u Pásma Gazy. Podle izraelských úřadů při útoku zemřelo 1 200 lidí a dalších 250 bylo zavlečeno na palestinské území. Při prvním a dosud jediném klidu zbraní na konci listopadu byla propuštěna necelá polovina rukojmích výměnou za palestinské vězně. Od začátku války podle ministerstva zdravotnictví vlády Hamásu zemřelo v Pásmu Gazy 34 388 Palestinců.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Izraelský pavouk ochrání české nebe. Co umí systém Spyder a proč už „tři prsty smrti“ nestačí?