Spojené království se vypořádává s výskytem tzv. opičích neštovic. Prozradil to ministr zdravotnictví Matt Hancock. Šéf ministerstva neuvedl žádné podrobnosti o tom, kde se případy vyskytují a kolik jich je. Deník The Sun se však dozvěděl, že v severním Walesu jsou dva případy.
Opičí neštovice jsou virové onemocnění, které se na člověka přenáší z volně žijících zvířat. „Jako ministr zdravotnictví se ohnisky nákazy zabýváte neustále. V současné době se zabývám epidemií opičích neštovic a případy tuberkulózy rezistentní vůči lékům,“ sdělil Hancock. „Ohnisko“ rezistentní tuberkulózy představuje jeden případ v Anglii.
První případ ze severního Walesu se podle deníku The Sun nakazil v zahraničí a pak virus přenesl na další osobu ze stejného domu. Oba byli hospitalizováni v nemocnici v Anglii, kde jeden z nich zůstává.
Jedná se teprve o pátý a šestý případ, které kdy byly ve Spojeném království zaznamenány. „Tento případ je velmi závažný. Potvrzené případy opičích neštovic jsou ve Spojeném království vzácné a riziko pro veřejnost je velmi nízké,“ sdělil konzultant v oblasti ochrany zdraví ve Walesu Richard Firth.
„Spolupracovali jsme s kolegy z různých agentur podle osvědčených protokolů a postupů a identifikovali jsme všechny blízké kontakty. Byla zavedena opatření k minimalizaci pravděpodobnosti další nákazy,“ dodal Firth.
Co jsou opičí neštovice?
Jak již bylo uvedeno, opičí neštovice jsou virovým onemocněním. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) jsou případy diagnostikovány především v oblastech tropických deštných pralesů ve střední a západní Africe. Ale i v těchto postižených zemích bylo zaznamenáno jen málo případů. Největší známé ohnisko nákazy bylo šest lidí, uvádí WHO.
Nákaza se šíří z člověka na člověka dotykem oděvu nebo lůžkovin nakažené osoby nebo jejich skvrn či strupů. Opičími neštovicemi se můžete nakazit také tehdy, když nakažený kýchne nebo zakašle ve vaší blízkosti. Riziko infekce se však považuje za nízké, protože se nešíří snadno mezi lidmi.
Vir většinou způsobuje horečku, vyrážku a zduření lymfatických uzlin. Opičí neštovice jsou ve většině případů mírným onemocněním, které během několika týdnů samo odezní a nemá žádné dlouhodobé následky.
Mohou opičí neštovice zabíjet?
Podle WHO je virus opičích neštovic podobný lidským neštovicím. Přestože jsou opičí neštovice mnohem mírnější než „klasické“ neštovice, mohou být smrtelné. Úmrtnost se pohybuje mezi jedním a 10 procenty, přičemž většina úmrtí se vyskytuje u mladších věkových skupin.