Školy bych neotvíral, naopak bych přitvrdil, prosazuje Hořejší (zdroj: CNN Prima NEWS)
Ještě ve čtvrtek večer imunolog Václav Hořejší označil účast Romana Prymuly na fotbale za katastrofu, v pátek ráno už pro něj ale našel pochopení. Podle Hořejšího by si větší kritiku zasloužil vicepremiér Karel Havlíček (za ANO), protože prosazoval otevření maloobchodu, nebo opozice, která se „chovala hloupě“, když nepodpořila nouzový stav. Imunolog v pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS zároveň volal po tvrdém lockdownu, zpřísnění opatření a zavřených školách.
„To je úplně nepochopitelné. Je to katastrofa. Nenacházím slov,“ řekl ve čtvrtek večer v pořadu 360° Pavlíny Wolfové imunolog Hořejší k účasti bývalého poradce premiéra Andreje Babiše na fotbalovém zápasu Slavie proti Leicester City. Podle Hořejšího tím Prymula zdiskreditoval svůj návrh na dvoutýdenní lockdown. „Zkrátka asi platí pořekadlo, že ryba smrdí od hlavy,“ shrnul imunolog.
V pátek ráno ale v Novém dni uvedl, že o tom přemýšlel a že pro něj našel pochopení. „Nakonec je pravda, že profesor Prymula nic neporušil. Je to nešťastné, nešikovné, ale je snadný cíl na kritiku,“ řekl Václav Hořejší a zároveň uznal, že to ale vypadá hloupě.
Podle imunologa si však daleko větší kritiku zaslouží úplně jiní lidé. „Například ministr Havlíček, který prosazoval, aby se otevřely obchody. Za kritiku také stojí všichni opoziční poslanci, kteří dělali vládě potíže a způsobili chaos. V té době se mohlo něco řešit, kdyby nebylo jejich hloupého chování. Takže je laciné si to teď vybíjet na profesoru Prmulovi,“ myslí si Hořejší.
Neotvírejme ani školy, zpřísněme
Podle něj jakékoliv rozvolnění v této kritické situaci vše jen zhorší. „Správné řešení je to, co navrhoval například Prymula, a to udělat na nějakou dobu opravdový lockdown. To znamená, že by lidé kromě vybraných nejdůležitějších zaměstnání nechodili vůbec do práce. Také by se mělo provádět masivní testování, jak říkáme už půl roku. Místo toho je největší problém Prymula, že byl na fotbale. To mi připadá nepřiměřené,“ podotkl imunolog.
Podle něj je nebezpečné i otevření škol od 1. března. „Kdybych to měl rozhodnout jako nějaký diktátor, tak bych ani školy neotvíral a rozhodně bych žádné opatření nezmírňoval. Naopak bych přitvrdil,“ zdůraznil Hořejší s tím, že šíření britské mutace je dalším argumentem pro zpřísnění.
„Vláda se tváří, že lidem nechce ubližovat, ale tím jim ubližuje nejvíc. Opatření se dodržují polovičatě. Skutečnost je taková, že fungují na půl a když by se to teď zrušilo, jak někteří požadují, tak by i ta půlka, která se teď aspoň dodržuje, odpadla, a všechno by se dvojnásobně zhoršilo. To jsou všechno špatné přístupy,“ podotkl s tím, že v Česku se opatření na rozdíl od jiných zemí masivně nedodržují.
„Nevím, čím to je. Buď je náš národ zvyklý, že se tu dá všechno ošvejkovat, nebo se stát chová nezodpovědně v tom, že není schopen ani ochoten si nějak vynucovat platnost opatření,“ zvažoval imunolog.
Jako příklad uvedl demonstrace proti vládním opatřením, kdy lidé schválně všechna nařízení porušují, nebo exprezidenta Václava Klause, který podle Hořejšího za své rebelování dostal „směšnou pokutu“ deset tisíc korun.