Cyril Höschl o politické korektnosti
Psychiatr Cyril Höschl se obává, že obvinění z rasismu bez jakéhokoliv důkazu může vést ke zničení kariéry. Zmiňuje přitom případ fotbalisty pražské Slavie Ondřeje Kúdely, který měl údajně před časem rasisticky urazit záložníka Glasgow Rangers tmavé pleti Glena Kamaru. Kúdela dostal trest od UEFA na deset utkání a navíc se jej chystá obvinit skotská policie, přestože proti němu stojí jen Kamarovo obvinění.
Vývoj událostí kolem Kúdely považuje Höschl za „varovný a dost hrozivý“. Politická korektnost podle něj nemusí být špatným nástrojem, když zabrání společnosti, aby se vyvinula hrubiánským či dokonce xenofobním směrem. Věc má ovšem i stinnou stránku.
„Ve chvíli, kdy se z něčeho stane ideologie a bič na oponenty, a začne se překračovat nevyřčená linie vedení důkazů, nutnost prokazovat či nutnost objektivity jakéhokoliv soudního sporu, kdy musí být slyšet také druhá strana, pak začíná svévole a jsou to projevy ideologicky totalitního fanatického myšlení, které nevidí své oběti a třísky létají vlevo i vpravo,“ dodal psychiatr.
U případu Kúdely mu vadí především fakt, že ho UEFA odsoudila k trestu na 10 utkání, aniž by měla důkaz. „Obvinění, u kterého nikdo jiný nebyl, není nahráno a není pro něj žádný objektivní důkaz, je vzato za bernou minci a může vést ke zničení kariéry toho, kdo je nařčen, eventuálně k jeho věznění, už v pořádku není. To jsou padesátá léta,“ řekl Höschl ve vysílání CNN Prima NEWS.
Meghanino obvinění královské rodiny
Psychiatr zároveň připomněl, že podobný případ nastal u manželky britského prince Harryho Meghan a královské rodiny. Meghan totiž vyřkla obvinění, že se některý z členů panovnické linie vyjádřil rasisticky o tom, jakou barvu pleti bude mít její dítě s princem Harrym. Höschl se ale podivuje nad tím, že Meghan k obvinění nedodala, kdo konkrétně se měl takto vyjadřovat a odmítá poskytnout bližší svědectví.
Cyril Höschl Zdroj: CNN Prima NEWS
Politické korektnosti se aktuálně týká celá řada světových témat. Podle psychiatra však nejde jednoznačně tvrdit, zda je tomu dobře, či nikoliv. „To není černobílý jev, korektnost přinesla určitou ohleduplnost, zjemnění mravů a ztížení toho, abychom někoho uráželi,“ vysvětlil Höschl ve vysílání CNN Prima NEWS.
Ohlížení přes rameno kvůli vtipu o blondýnách
Zmiňovaný jev podle něj stál například i za očerněním oceňovaného amerického biologa španělského původu Francisca Ayaly. Ten měl asi před 35 lety nabídnout kolegyni, aby si mu sedla na klín v přeplněném sále, přičemž se ozvala až nyní. Ze sexuálního obtěžování ho ale obvinily i další ženy. Ayala posléze skončil na své domovské univerzitě, kde po něm byly pojmenovány například knihovny či fakulta biologických věd. Jeho jméno z nich bylo také odstraněno.
Politická korektnost má podle Höschla nevýhodu i v takových maličkostech, jako je říkání vtipu. „Pamatuji se, jak se americký kolega při neškodném vtipu o blondýnách ohlížel, jestli ho někdo neslyší. Jako když se tu lidé ohlíželi při protistátních anekdotách v 70. letech,“ dodal Höschl.