reklama

Hospody a hotely budou moci žádat o kompenzace. Mělo by na ně jít až deset miliard

Česká republika se od pátku 18. prosince přepne do čtvrtého stupně rizika podle systému PES. To mimo jiné znamená nucené zavření provozu hospod, restaurací, barů a ubytovacích zařízení. Oznámila to vláda na pondělní tiskové konferenci po svém jednání. Stát pro podnikatele v tomto sektoru chystá kompenzace, kterými by jim měl uhradit náklady.

reklama

Celkový objem kompenzací vyjde státní kasu až na 10 miliard korun, z čehož by poskytovatelé stravovacích služeb měli dostat až 2,5 miliardy z programu COVID gastro. Žádat o uhrazení nákladů mohou pro období od 14. října do 31. prosince.

K tématu

Provozovatelé hotelů a dalších ubytovacích služeb budou moci žádat o příspěvek za každý den nuceného zavření v rozmezí 100 až 330 korun na jeden pokoj. Kromě toho je připraven i příspěvek na úhradu komerčního nájemného za čtvrté čtvrtletí letošního roku, tedy na měsíce říjen, listopad a prosinec. Na program vláda v pondělí uvolnila tři miliardy korun.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček v pondělí vysvětloval, proč vláda nezvolila německý model, kdy jsou podnikatelům automaticky hrazeny kompenzace do výše 75 procent tržeb roku 2019. „Německo od tohoto mechanismu upouští, protože to má fatální dopad na jeho rozpočet. My budeme kompenzovat ve vztahu k nákladům. Započítat do toho tržbový bonus by bylo popření nákladového mechanismu, ve kterém jsme se doposud pohybovali,“ uvedl na tiskové konferenci po jednání vlády.

Kurzarbeit bude

Podle Havlíčka by princip kompenzací podle tržeb byl proti smyslu dosavadního přístupu k náhradám škod způsobených koronavirovou pandemií. „Popřeli bychom tím například Antivirus. Pro obor gastro a ubytování jsme vytvořili specifický bonus, který jsme v pondělí uvedli v život. Kdybychom to všechno dopočetli, možná bychom nebyli daleko od německého modelu,“ dodal Karel Havlíček.

Vláda už po dopoledním jednání tripartity ujistila, že i po Novém roce budou pokračovat podpůrné programy jako je právě zmíněný Antivirus, jehož prostřednictvím stát firmám kompenzuje mzdové náklady na zaměstnance. Vláda sice současně připravuje takzvaný kurzarbeit, který by měl Antivirus nahradit, ale doposud se jej nepodařilo prosadit v Poslanecké sněmovně ani Senátu. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) ale vyjádřila přesvědčení, že kurzarbeit by mohl legislativním procesem projít ještě do konce letošního roku, a tak jej vláda bude moci v novém roce aktivovat.

K tématu

Další hlavní zprávy

Evropská unie

Evropský soud přerušil jednání o české žalobě kvůli zastaveným dotacím pro Agrofert

Evropský soud přerušil jednání o české žalobě kvůli zastaveným dotacím pro Agrofert

Evropský soud přerušil jednání o žalobě České republiky na Evropskou komisi kvůli zablokované dotaci pro Agrofert. Chce počkat na konečné rozhodnutí Evropské komise o dotaci. O přerušení informoval web iRozhlas.cz, kterému to potvrdila mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová. Ve sporu jde o zhruba 800 tisíc korun, které Brusel prozatím odmítl zaplatit kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO).

Historie

Rekordní mráz z roku 1929: Minus 42 a čtyři metry sněhu. Policajtům u nás praskaly obušky

Rekordní mráz z roku 1929: Minus 42 a čtyři metry sněhu. Policajtům u nás praskaly obušky

Přinese současná vlna takzvaných ledových dnů pokoření národního mrazového rekordu z roku 1929? Na stanici Státního ústavu meteorologického v Litvínovicích u Českých Budějovic naměřil tehdy profesor Jaroslav Maňák minus 42,2 stupně Celsia. A zhruba ve stejnou chvíli v blízké Stropnici u Římova zmrzl vsedě u stolu jistý Tomáš Kubala. „Byl sousedy nalezen tak zmrzlý, že tvořil ledový rampouch,“ napsaly Lidové noviny.

Češi v roce 2020 nakupovali více ovoce než zeleniny. Oblíbená byla hlavně jablka
Švýcarům se nelíbí koronavirová opatření. V referendu chtějí omezit pravomoci vlády
Nemám být tak rychlá. Herečka Jiřina Bohdalová skončila v nemocnici, uklouzla na náledí
Nákaza se přestává šířit. Klesá PES, počet nakažených i lidí v nemocnicích
Der Spiegel o Česku: Nemocnice na hraně kapacit, ale převážila hrdost miliardáře Babiše
reklama
reklama
Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu

Reportáž

Domácí zpravodajství

Dvouletá holčička poráží covidový syndrom. Brzy by mohla být z nemocnice doma
Rakev a koňský povoz. Desítky lidí přišly před dům Blatného demonstrovat proti opatřením
Další články
reklama
reklama