reklama

Hospody a hotely budou moci žádat o kompenzace. Mělo by na ně jít až deset miliard

Česká republika se od pátku 18. prosince přepne do čtvrtého stupně rizika podle systému PES. To mimo jiné znamená nucené zavření provozu hospod, restaurací, barů a ubytovacích zařízení. Oznámila to vláda na pondělní tiskové konferenci po svém jednání. Stát pro podnikatele v tomto sektoru chystá kompenzace, kterými by jim měl uhradit náklady.

reklama

Celkový objem kompenzací vyjde státní kasu až na 10 miliard korun, z čehož by poskytovatelé stravovacích služeb měli dostat až 2,5 miliardy z programu COVID gastro. Žádat o uhrazení nákladů mohou pro období od 14. října do 31. prosince.

Provozovatelé hotelů a dalších ubytovacích služeb budou moci žádat o příspěvek za každý den nuceného zavření v rozmezí 100 až 330 korun na jeden pokoj. Kromě toho je připraven i příspěvek na úhradu komerčního nájemného za čtvrté čtvrtletí letošního roku, tedy na měsíce říjen, listopad a prosinec. Na program vláda v pondělí uvolnila tři miliardy korun.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček v pondělí vysvětloval, proč vláda nezvolila německý model, kdy jsou podnikatelům automaticky hrazeny kompenzace do výše 75 procent tržeb roku 2019. „Německo od tohoto mechanismu upouští, protože to má fatální dopad na jeho rozpočet. My budeme kompenzovat ve vztahu k nákladům. Započítat do toho tržbový bonus by bylo popření nákladového mechanismu, ve kterém jsme se doposud pohybovali,“ uvedl na tiskové konferenci po jednání vlády.

Kurzarbeit bude

Podle Havlíčka by princip kompenzací podle tržeb byl proti smyslu dosavadního přístupu k náhradám škod způsobených koronavirovou pandemií. „Popřeli bychom tím například Antivirus. Pro obor gastro a ubytování jsme vytvořili specifický bonus, který jsme v pondělí uvedli v život. Kdybychom to všechno dopočetli, možná bychom nebyli daleko od německého modelu,“ dodal Karel Havlíček.

Vláda už po dopoledním jednání tripartity ujistila, že i po Novém roce budou pokračovat podpůrné programy jako je právě zmíněný Antivirus, jehož prostřednictvím stát firmám kompenzuje mzdové náklady na zaměstnance. Vláda sice současně připravuje takzvaný kurzarbeit, který by měl Antivirus nahradit, ale doposud se jej nepodařilo prosadit v Poslanecké sněmovně ani Senátu. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) ale vyjádřila přesvědčení, že kurzarbeit by mohl legislativním procesem projít ještě do konce letošního roku, a tak jej vláda bude moci v novém roce aktivovat.

Tagy:

Hlavní zprávy

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket
Liberecký kraj

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket

V Jablonci nad Nisou mají namísto vánočních trhů adventní supermarket. Bývalá prodejna nábytku v centru města se nyní proměnila v takzvaný Štědrý dům, který funguje stejně jako běžné obchody. Zákazníci si u vchodu berou košíčky, u stolů si vybírají zboží a u pokladny platí nákup. Skupina lidí, která pořádá několikrát do roka řemeslné trhy, si prostor pronajala a upravila během několika dní.

Vyhláška o povinném očkování proti covidu je už hotová. Vyjde do týdne, říká Vojtěch
Adam Vojtěch

Vyhláška o povinném očkování proti covidu je už hotová. Vyjde do týdne, říká Vojtěch

Vyhláška o povinném očkování proti nemoci COVID-19 pro vybrané profese a lidi nad 60 let je hotová. Podle ministra zdravotnictví v demisi Adama Vojtěcha vyjde do konce tohoto týdne ve Sbírce zákonů, řekl v pondělí po jednání vlády na tiskové konferenci. S dalšími opatřeními chce kabinet vyčkat na další vývoj epidemie. Pokles počtu pacientů v nemocnicích čeká Vojtěch kolem Vánoc.

Jo Nesbø: Jako autor si musím pokládat otázku, zda někoho neponoukám ke zločinům

Uznávaný a celosvětově oblíbený norský spisovatel Jo Nesbø se proslavil zejména svými detektivkami ze skandinávského prostředí. Ve svých knihách detailně popisuje mnohdy hrůzostrašné momenty, proto si pokládá otázku, zda někoho svými příběhy neponouká ke zločinům. „Každý autor, který píše fikci, nad tím musí přemýšlet,“ sdělil v pořadu Interview na CNN Prima NEWS..

Když Sověty chtěli zbít maďarští fanoušci. 65 let od Melbournské krvavé lázně

O sovětské okupaci své země se dozvěděli při cestě do Austrálie na letní olympijské hry. Obhajoba olympijského zlata se tak pro maďarské vodní pólisty stala symbolem boje za čest svého národa. 6. prosinec 1956 se tučným písmem zapsal do olympijské i politické historie. Pojďme si připomenout příběh „Melbournské krvavé lázně“, kdy voda v olympijském bazéně zčervenala a fanoušci Maďarska chtěli zmlátit sovětské sportovce.

Mráz a teploty pod nulou koncem týdne vystřídá oteplení. Přetrvá až do vánočních svátků?

Česko čeká tento týden zimní počasí, bude mrznout i sněžit. V dalších týdnech včetně vánočních svátků se ale zřejmě mírně oteplí. Maximální teploty se v tomto týdnu budou pohybovat kolem nuly a noční minimální teploty většinou kolem minus čtyř stupňů Celsia. Při malé oblačnosti a sněhu pak budou teploty klesat ještě níže. Na Facebooku to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

reklama

Domácí zpravodajství

Detaily tragédie na Plzeňsku: Muž zastřelil svého bratra, po útěku se nejspíš oběsil

Krajští kriminalisté zahájili trestní řízení v případu nedělní střelby v Radějovicích na severním Plzeňsku, při níž zemřel pětašedesátiletý muž. Policisté z územního odboru Plzeň-venkov se dále zabývají okolnostmi úmrtí šestašedesátiletého útočníka, který se krátce po činu oběsil. Podle prvotních informací šlo o rozepři mezi rodinnými příslušníky.

Vražda na Kroměřížsku: Žena měla ubodat známého, čin pak sama nahlásila policii

Kriminalisté se od pátečního večera zabývají případem vraždy, která se podle vyšetřovatelů stala v jedné z obcí poblíž Holešova na Kroměřížsku. Třiačtyřicetiletá žena z Olomoucka tam několikrát bodla nožem známého, který útok nepřežil, uvedl v pondělní tiskové zprávě policejní mluvčí Petr Jaroš. Kriminalisté ženu obvinili z vraždy, hrozí jí až 20 let vězení. Stíhaná skončila ve vazbě.

reklama