Prymula s Hostomským o rouškách ve škole
Roušky ve školách jsou podle biochemika Zdeňka Hostomského negativním faktorem pro vývoj dítěte. Prý se jedná o přehnané opatření. Biochemik také uvedl, že školní zařízení nejsou ohniskem nákazy COVID-19. Děti jsou virem více ohroženy jinde.
Vláda v úterý představila plán pro školy v prvním zářijovém týdnu. Děti se budou na covid testovat třikrát. Kdo testování nepodstoupí, nebude moci ve škole zpívat. Cvičit bude smět pouze venku, a to jen s rouškou nebo respirátorem. Výjimku z testování dostanou očkovaní a ti, kteří v posledních 180 dnech prodělali onemocnění. „Myslím, že to je trošku nátlak. Podle dat ze Spojených států se ukázalo, že děti, které kvůli prázdninám nebyly ve škole, podstupovaly nákazu daleko více a jsou ohroženější v komunitě mimo školu. Nebral bych to čistě z principu, že školy jsou ohniskem nákazy. V žádném případě to není důvod k zavírání škol,“ vysvětlil Hostomský CNN Prima NEWS.
„Roušky jsou podle mě negativním faktorem pro vývoj dítěte, které potřebuje sociální kontakt, interagovat se spolužáky a paní učitelkou. Vidím to jako přehnané opatření. Jednou za týden můžeme testovat,“ dodal Hostomský.
Ohnisko nákazy
„Školy nejsou prioritním zdrojem nákazy. Na druhou stranu ze Spojených států jsou k dispozici studie o nákaze ve sportovních kempech, které školy velmi připomínají. Kde roušky nebyly používány a netestovalo se, k šíření docházelo. Souhlasím s tím, že pokud děti budou negativní, roušky mají omezenější význam a ve škole by se nosit nemusely,“ reagoval epidemiolog Roman Prymula.
Vakcínu dostalo 100 tisíc děti ve věku 12 až 15 let. „Myslím, že prioritní skupinou jsou lidé nad 65 let věku. Jestli budeme mít stovky tisíc osob, které se nenechaly očkovat, myslím, že nemusíme očkovat kategorii pod 12 let. Jiné to je nad 12 let. Tam si myslím, že je to na místě,“ míní Prymula. „Pokud máme snahu o kolektivní imunitu, lidé (kategorie 65+) jsou skutečně ohroženi, hlavně kvůli variantě Delta. Nyní je daleko důležitější se zaměřit na neočkované seniory,“ souhlasil Hostomský.
Očkování dětí
Spodní hranice vakcinace proti COVID-19 je šest měsíců. „Pod ní určitě nepůjdeme nikdy. Nad šest měsíců se dělá řada studií. Je vidět, že kolem toho bude obrovská diskuze. Budou země, které nepůjdou do modelu očkování od šesti měsíců,“ vysvětlil Prymula.
V Česku se očkovací kampaň na děti příliš nezaměřuje. „Myslím, že to je nesmírně komplikované. Asi tu není nikdo, kdo by vymyslel geniální kampaň, která by přesvědčila zbytek populace. Myslím, že v kampani byla nejúčinější jakási hrozba, že kdo bude cestovat do zahraničí, bude se muset nechat opakovaně testovat. Řada lidí se proto před dovolenými očkovat nechala. Teď jsme ve fázi, kdy zájem o očkování prudce klesá,“ dodal na závěr Prymula.