Současný stav v kultuře
Houslový virtuos Pavel Šporcl v pondělí v otevřeném dopise premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a členům vlády označil stav kultury v ČR za katastrofální. Rok po vyhlášení prvního nouzového stavu je podle umělce kultura na konci zájmu vlády i prezidenta. Babiš na Twitteru avizoval, že se s houslistou sejde ještě tento týden a podpora umělců je skutečně nedostatečná.
„Rok po vyhlášení prvního nouzového stavu v České republice je situace v kultuře (a nejen tam) v tak katastrofálním stavu, že si Vás dovoluji na to svým dopisem upozornit, neboť se zdá, že tuto oblast ve svých záměrech zcela pomíjíte,“ napsal houslista v úvodu dopisu.
PLNÉ ZNĚNÍ OTEVŘENÉHO DOPISU VLÁDĚ ČR: Kultura je na konci zájmu vlády, tvrdí houslista Pavel Šporcl. Aneb po nás...
Posted by Pavel Šporcl on Monday, March 22, 2021
Podle Šporcla kultura obecně přestala existovat. „Nemám na mysli to, že se nemohou konat koncerty, divadla, jsou zavřené výstavní síně atd. Mám na mysli stav, kdy se o kultuře nemluví, nepíše, je odstavena na vedlejší, možná poslední kolej. Ani si nepamatuji, že bych viděl a slyšel ministra kultury hovořit o kultuře, o nutnosti jejího zachování, psychické a finanční podpoře umělcům, vládu o její důležitosti... O tom, že kultura schází, mluví pouze normální lidé, tedy její konzumenti, kterým se stýská po koncertech či divadelních představeních i kinech,“ napsal.
„Samotné rčení „po nás potopa“ zřetelně ilustruje stav věcí kolem nás. To, co se děje ve veřejné sféře, nemá, myslím, v našich moderních porevolučních dějinách obdoby,“ dodal Šporcl.
V dopise houslista píše i o deficitu státního rozpočtu, neúměrně vysokých odměnách několika státním úředníkům v době, kdy zdravotníci nemají slíbené odměny vůbec nebo jen částečně zaplaceny, o problémech podnikatelů, chaosu v očkování, testování, systému PES, objednávání roušek a respirátorů nebo o tajných schůzkách „papalášů“.
Seriózní kultura národ obohacuje
„Myslím, že je dávno zřejmé, že současný stát se v této mimořádné situaci o nás, jako daňové poplatníky a své občany, nepostará, a když, tak s velkými obtížemi a mnohým manažerským selháním. Za tento stav kolem nás ale nemůže pouze covid, i když pod pláštík pandemie se samozřejmě mnoho věcí schová,“ píše dále Šporcl.
Zmiňuje dále nedostatečnou podporu OSVČ a firem i složitou situaci základních uměleckých škol a jejich on-line vyučování. Věnuje se také učebním plánům na základních školách, které se podle něho chystají zavést vzdělávací obor informatika na úkor přírodovědných, společenskovědních a uměleckých vzdělávacích oborů.
„Je jasné, že digitalizace je součástí našich každodenních životů a děti se s ní musí naučit pracovat. Ale určitě ne na úkor humanitně-kulturních oborů, které z lidí dělají lidi. Z oborů, které pomáhají dětem v rozvoji osobnosti i v kvalitě života,“ upozornil.
Kultura je podle Šporcla nesmírně důležitá. „Ta seriózní kultura, která národ povznáší a obohacuje – to nejsou pseudocelebrity, které se ukazují na sociálních sítích a fotí na nějakých hezkých zahraničních plážích. Serózní kultura jsou muzikanti, zpěváci, herci, malíři, výtvarníci a další, kteří dennodenně dřou na svých výkonech, chtějí se udržet a zlepšit. I v časech pandemie,“ konstatoval.
Babiš se chce se Šporclem setkat tento týden
Na houslistův dopis Babiš reagoval na Twitteru. „Hned, jak jsem si přečetl jeho otevřený dopis, pozval jsem pana Pavla Šporcla na jednání. Setkáme se ještě tento týden. Vážím si toho, že mi napsal, a myslím si, že má pravdu s tím, že podpora umělců není dostatečná,“ napsal premiér.
Hned, jak jsem si přečetl jeho otevřený dopis, pozval jsem pana @Pavel_Sporcl na jednání. Potkáme se ještě tento týden. Vážím si toho, že mi napsal, a myslím, že má pravdu s tím, že podpora našich umělců je nedostatečná.
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) March 22, 2021
Šporcl po zrušení všech veřejných produkcí připravil sérii šesti koncertů ze svého obývacího pokoje. Loni v květnu v době karantény uskutečnil v Praze koncert v rámci festivalu Art Parking. V červenci pak byl mezi řečníky na demonstraci na podporu hudební kultury na Staroměstském náměstí v Praze. Šporcl je známý netradičními projekty, například se souborem Romano Stilo Ensemble. Při příležitosti desátého výročí spolupráce s vydavatelstvím Supraphon převzal v roce 2013 jubilejní platinovou desku za 190 tisíc prodaných CD. Spolupracuje s různými orchestry, romskou kapelou i popovými umělci.