Češi výrazně omezují spotřebu hovězího masa. Podle ekonomů je na vině vysoká cena, a hovězí se tak může stát luxusním zbožím, které budou lidé kupovat pouze na svátky. Kdo může za to, že je drahé, a kdo nejvíc vydělává? O tom se přou zemědělci s obchody. Než se totiž kilo masa dostane od farmáře přes jatka až na pulty, naroste jeho cena o 228 korun.
Jan Syrovátka chová skot nedaleko Prahy. O stádo se staral deset let, už několik roků se mu ale takové podnikání nevyplácí, a to hlavně kvůli nízké výkupní ceně. „Za vykrmenou jalovici dostanu 30 tisíc, a jen, abych dostal tu jalovici z krávy, mě stojí 23 tisíc,“ vyčíslil náklady Syrovátka. Ještě před měsícem choval 140 kusů skotu, teď má už jen polovinu a za dva roky nebude mít žádný. „Hovězího je dost a spotřebitelé už reagují na to, že je to drahé,“ zdůvodnil omezení chovu farmář.
Zemědělci prodávají býky na porážku za 58 korun za kilo. Jatka pak býka naporcují a maso prodají do obchodů za 193 korun. Obchody pak nabízejí na pultech maso o 93 korun dráž. Právě rozdíl 48 procent je podle Agrární komory nemorální chování řetězců. „Zákazník často neví, jaká je skutečná hodnota zboží v obchodech, bohužel ale nemá jinou alternativu nákupu hovězího masa,“ uvedla mluvčí Agrární komory Barbora Pánková.
Obchody se ale brání. „Platíme zpracování, veškerou dopravu, skladování, což je mimochodem velmi energeticky náročné,“ upozornil prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Ministr zemědělství se ve sporu o marže zastává obchodů. „Markety jsou už opatrnější v navyšování obchodních přirážek či marží,“ řekl Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).
Češi ročně sní zhruba 10 kilogramů hovězího. Podle dat Svazu obchodu a cestovního ruchu ho ale v poslední době výrazně omezili, a to o 20 procent. „Je to to první, co lidé škrtají, řeknou si: ‚Můžu vynechat kvalitní hovězí, místo toho si koupím kuřecí,‘“ míní Prouza. „Hovězí maso je hodně drahé,“ řekl jeden z dotazovaných v anketě CNN Prima NEWS. „Nejedl jsem ho takové tři roky,“ dodal další dotazovaný.
„Může se stát, že přijde den, kdy si řekneme, že hovězí maso je luxusní záležitost, kterou si můžou dovolit jen ti nejbohatší z nás,“ řekl ekonom Michal Skořepa. V současnosti je Česko v produkci hovězího plně soběstačné. Podle Agrární komory ale bude kvůli nižšímu zájmu zákazníků více zemědělců rušit chovy.