reklama

Hráči se rozhodli v Minecraftu postavit celou Zemi v reálných rozměrech

Hráči si v kultovní videohře Minecraft můžou pomocí kostek vytvořit téměř cokoli. I když je mapa v klasické verzi hry horizontálně rozsáhlejší než naše planeta, stavění do výšky je omezeno maximálním limitem. Herní nadšenci ale díky speciálnímu módu dokázali vertikální limit obejít a rozhodli se vytvořit ve hře přesnou kopii celého světa v reálných rozměrech, čili v poměru 1:1.

reklama

Za původní myšlenkou ambiciózního projektu stojí jedenatřicetiletý hráč z Washingtonu vystupující pod přezdívkou PippenFTS. Ten už při svých prvních chvílích strávených v prostředí Minecraftu přemýšlel o možnosti vytvořit něco tak kolosálního, jako je replika celého světa.

Pomocí módu Cubic Chunks se Pippenovi podařilo odstranit limitace hry, které omezovaly možnost stavění do výšky nad 255 metrů. Mód Terra 1-1 pak umožnil převzít data z Google Maps a konvertovat je do minecraftové podoby. Do herní mapy tak jsou přenesené údaje o převýšení terénu, zalesněnosti ploch i dopravních tepnách.

Kopírování podkladů z map a satelitních snímků má ale své mouchy. Největší nepřesnosti se vyskytují především v rámci vodních ploch a lidmi vytvořených oblastí. V přeneseném modelu tak chybí například palmové ostrovy v Dubaji. Egyptské pyramidy pak mód do hry přenesl jako hory z kostek hlíny.

Pippen zastává názor, že pyramidy a další monumenty, které mód do hry zkopíroval nevěrohodně, by měly být dodatečně odstraněny, aby hráči měli možnost jejich model vytvořit ručně sami, stejně jako třeba u Eiffelovy věže či sochy Svobody.

New York, Londýn i Paříž stále ve fázi vývoje

Zajímavým oříškem při tvorbě modelu zeměkoule je také voda a led. V současnosti model Mount Everestu pokrývá vrstva ledu pouze ve výši jedné kostky. Tloušťka ledové pokrývky je ale logicky na mnoha místech daleko větší.

Kromě jednotlivých památek je do Minecraftové podoby světa potřeba ručně přenést také kopie měst a dalších lidmi vytvořených staveb. Sám Pippen se rozhodl vytvořit přesnou kopii Seatlu, přičemž vyzval další hráče, aby se připojili k jeho snaze a dali vzniknout dalším městům a místům. Od března minulého roku se o jeho projektu dozvěděly miliony lidí po celém světě a tisíce se jich zapojily přímo do budování. Dnes jsou tak součástí projektu již hotové repliky měst jako Montreal, Camberley či Tucson. New York, Londýn, Paříž a další aglomerace jsou stále ve fázi vývoje.

Tagy:

Hlavní zprávy

Prodělaný covid a dvě dávky očkování, je třeba třetí? Vojtěch si už není jistý

Kdo nemoc prodělal a nechal se naočkovat dvěma dávkami, pro toho epidemie skončila, říkal ještě v září ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Zda to bude platit i dál, je otázka. Aktuální debata o nutnosti třetí dávky, která bude zároveň podmínkou pro platné covidové pasy, Vojtěchovo tvrzení problematizuje. Sám ministr připouští, že aktuálně není vyjasněné, zda budou tito lidé do třetí dávky nuceni.

Imunolog varuje před omikronem: Monoklonální protilátky asi nebudou proti mutaci účinné

Současné léky na covid, takzvané monoklonální protilátky, podle imunologa Zdeňka Hela zřejmě nebudou účinné proti variantě koronaviru omikron. Uvedl to na Twitteru. Už v minulých dnech například šéf firmy Moderna řekl, že méně účinné budou na tuto variantu pravděpodobně také vakcíny. Nová varianta se zatím prokázala v Česku u jedné ženy cestující z Namibie.

reklama

Domácí zpravodajství

Začal sběr podpisů za kandidaturu Babiše na Hrad. Premiér prý za iniciativou nestojí

V Praze odstartoval sběr podpisů za kandidaturu Andreje Babiše (ANO) na prezidenta. Podle informací webu iDNES.cz by v České republice mělo být v budoucnu až 50 podobných petičních stánků jako ten, který se objevil ve středu na pražském Andělu. Sám Babiš prý za iniciativou nestojí. Na dotaz CNN Prima NEWS, zda bude skutečně na Pražský hrad kandidovat, premiér v demisi odpověděl: „V tuto chvíli vám na to neodpovím, není to na stole. Nejdřív musíme předat vládu, potom budou Vánoce.“

Zemřel významný disident, novinář a obhájce lidských práv Petr Uhl

Ve věku 80 let ve středu zemřel novinář a publicista, bývalý disident, politický vězeň a signatář Charty 77 Petr Uhl, který se během komunistického režimu i po revoluci zasazoval o ochranu lidských práv. Sdělila to jeho manželka, někdejší ombudsmanka Anna Šabatová. Uhl patřil k nejvýraznějším postavám československého disentu a mimo veřejné dění nezůstal ani po listopadu 1989.

Piráti opět šijí do Dostála. Občas informuje neadekvátním způsobem, říká senátor z ODS

Neshody mezi expertem Pirátů na zdravotní právo Ondřejem Dostálem a zbytkem strany pokračují. Po kauze, kdy „zatajoval“ informaci, zda se nechal očkovat, kolegům vadí jeho příspěvky na Twiteru, kde sdílí data o pacientech s covidem. A to se nelíbí ani senátorovi Romanu Krausovi z ODS. „Občas data interpretuje neadekvátním způsobem,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Za Dostála se naopak postavila Starostka Alena Dernerová.

reklama