reklama

Hráči se rozhodli v Minecraftu postavit celou Zemi v reálných rozměrech

Hráči si v kultovní videohře Minecraft můžou pomocí kostek vytvořit téměř cokoli. I když je mapa v klasické verzi hry horizontálně rozsáhlejší než naše planeta, stavění do výšky je omezeno maximálním limitem. Herní nadšenci ale díky speciálnímu módu dokázali vertikální limit obejít a rozhodli se vytvořit ve hře přesnou kopii celého světa v reálných rozměrech, čili v poměru 1:1.

reklama

Za původní myšlenkou ambiciózního projektu stojí jedenatřicetiletý hráč z Washingtonu vystupující pod přezdívkou PippenFTS. Ten už při svých prvních chvílích strávených v prostředí Minecraftu přemýšlel o možnosti vytvořit něco tak kolosálního, jako je replika celého světa.

Pomocí módu Cubic Chunks se Pippenovi podařilo odstranit limitace hry, které omezovaly možnost stavění do výšky nad 255 metrů. Mód Terra 1-1 pak umožnil převzít data z Google Maps a konvertovat je do minecraftové podoby. Do herní mapy tak jsou přenesené údaje o převýšení terénu, zalesněnosti ploch i dopravních tepnách.

K tématu

Kopírování podkladů z map a satelitních snímků má ale své mouchy. Největší nepřesnosti se vyskytují především v rámci vodních ploch a lidmi vytvořených oblastí. V přeneseném modelu tak chybí například palmové ostrovy v Dubaji. Egyptské pyramidy pak mód do hry přenesl jako hory z kostek hlíny.

Pippen zastává názor, že pyramidy a další monumenty, které mód do hry zkopíroval nevěrohodně, by měly být dodatečně odstraněny, aby hráči měli možnost jejich model vytvořit ručně sami, stejně jako třeba u Eiffelovy věže či sochy Svobody.

New York, Londýn i Paříž stále ve fázi vývoje

Zajímavým oříškem při tvorbě modelu zeměkoule je také voda a led. V současnosti model Mount Everestu pokrývá vrstva ledu pouze ve výši jedné kostky. Tloušťka ledové pokrývky je ale logicky na mnoha místech daleko větší.

Kromě jednotlivých památek je do Minecraftové podoby světa potřeba ručně přenést také kopie měst a dalších lidmi vytvořených staveb. Sám Pippen se rozhodl vytvořit přesnou kopii Seatlu, přičemž vyzval další hráče, aby se připojili k jeho snaze a dali vzniknout dalším městům a místům. Od března minulého roku se o jeho projektu dozvěděly miliony lidí po celém světě a tisíce se jich zapojily přímo do budování. Dnes jsou tak součástí projektu již hotové repliky měst jako Montreal, Camberley či Tucson. New York, Londýn, Paříž a další aglomerace jsou stále ve fázi vývoje.

K tématu

Další hlavní zprávy

Rozhovor

Světlo na konci covidového tunelu existuje. Akorát strojvůdce je šílený, říká lékařka

Světlo na konci covidového tunelu existuje. Akorát strojvůdce je šílený, říká lékařka

Světlo na konci tunelu sice existuje, ale český tunel k němu vede oklikami s nejrůznějšími překážkami a strojvedoucí je šílený. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekla Darina, lékařka z nemocnice ve větším městě, která si přála zůstat v anonymitě. Svou vinu za současnou situaci podle ní nesou také hygienické stanice. Popsala zářijové školení, na kterém hygienici nabádali praktické lékaře, aby neposílali lidi na testy. Uvedla také, jak zkomplikovalo očkování otevření systému pro praktické lékaře.

Koronavirus

Část firem porušuje opatření. Nutí zaměstnance chodit do práce navzdory nákaze

Část firem porušuje opatření. Nutí zaměstnance chodit do práce navzdory nákaze

Pětina zaměstnanců má zkušenosti s tím, že jejich zaměstnavatel či nadřízený porušil opatření proti covidu. Každý sedmý uvedl, že jeho zaměstnavatel či nadřízený vyzýval k porušování pravidel v testování a trasování kontaktů nakaženého. Dvě pětiny zaměstnanců naopak poukázaly na zodpovědný přístup firem. Více než 20 procent společností dokonce testovalo své zaměstnance ještě před zavedením této povinnosti.

360°

Hejtmanka Pecková: Rozhoduje se o tom, jestli pacient dostane vůbec postel a doktora

Hejtmanka Pecková: Rozhoduje se o tom, jestli pacient dostane vůbec postel a doktora

Hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (za STAN) znovu varovala před zahlcením zdravotnického systému vlivem pandemie koronaviru. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové se zastala pracovní povinnosti části studentů v nemocnicích. Zároveň uvedla, že jí přijde absurdní, když si někdo v době přeplněných nemocnic nechá dělat umělá prsa u plastických chirurgů.

Není myška jako myška. Některá zvířata se ve zverimexech prodávat nesmí, jiná ano
Miliony respirátorů FFP2 nechrání proti koronaviru. Testování nepočítalo s aerosoly
reklama
reklama
O pacienty ať se stará primář Volný, my si bereme volno, zlobí se zdravotníci

Zdravotnictví

Domácí zpravodajství

Zasloužené odměny za boj s covidem. Dostanou je zdravotníci i sociální pracovníci
Další neshody ve vládě: Plaga nesouhlasí s Babišovým návrhem na úřední maturity
Další články
reklama
reklama