Hraní videoher je i kvůli pandemii čím dál více populární. Na světě je zhruba dvě a půl miliardy aktivních hráčů. Mnozí z nich se hraním her v rámci esportu živí. Úspěchy herního průmyslu mají ovšem jeden negativní postranní efekt – hraní videoher se totiž podílí na globálním oteplování. Nejhůře jsou na tom v tomto ohledu herní tituly, u nichž se doba dohrání pohybuje v řádu stovek hodin.
Zatímco restaurace, kina nebo hotely musely kvůli pandemii zavřít, herní průmysl slavil úspěch. Největší triumf zaznamenal videoherní sektor v březnu, kdy v karanténě skončily miliony lidí, kteří se rozhodli vyplnit volný čas právě hraním videoher. V týdnu mezi 16. a 22. březnem se po celém světě prodalo 4,3 milionu herních titulů. Oproti týdnu předtím to znamenalo nárůst o 63 %.
Studie britského portálu Save on Energy se zaměřila na to, jak hraní videoher škodí životnímu prostředí a jak se podílí na globálním oteplování. Například všichni hráči v USA spotřebují každý rok 34 terawatthodin energie, což se dá podle webu přirovnat k energetické spotřebě pěti milionů aut.
Hráči videoher tak nepřímo produkují emise oxidu uhličitého (CO2). Většina elektrické energie se na světě vyrábí spalováním neobnovitelných fosilních paliv. Pokud chce člověk vypočítat, jak se konkrétní herní tituly podílí na globálním oteplování, musí zjistit, jaký je průměrný čas dohrání dané hry a kolik hráčů daný titul vlastní.
Nejvíce energie spálí kopání kostiček
Titulům, které nejvíce zatěžují životní prostředí, „vévodí“ populární Minecraft. Lidé mohou ve hře stavět libovolné struktury v kostičkovém světě, bojovat s monstry nebo prozkoumávat donekonečna generovaný terén. Minecraft je nejprodávanější videohrou v historii, prodáno bylo zhruba 200 milionů kopií.
Vzhledem k rozsáhlosti minecraftového světa velmi dlouho trvá, než člověk hru dohraje. Průměrná doba dohrání se odhaduje na 120 hodin. Podle webu Save on Energy každý hráč, který Minecraft dohrál do konce, nepřímo vyprodukoval tři kilogramy CO2. Pokud titul dohráli všichni, kteří hru vlastní, vyprodukovali celkem 600 milionů kilogramů oxidu uhličitého. To je rovné spotřebě energie automobilu, který ujede 2,13 miliardy kilometrů.
V tabulce hříšných titulů okupuje druhé místo GTA V z populární herní série Grand Theft Auto, ve které se hráči chopí role gangsterů ve městě Los Santos (předobraz Los Angeles). Titul si zakoupilo 130 milionů hráčů, průměrná doba dohrání GTA V (a to jen základního příběhu) je 31,5 hodiny.
Jeden hráč při dohrání této hry vyprodukuje 0,7875 kilogramů emisí CO2, všichni hráči GTA V pak v součtu spálili celkem přes 102 milionů kilogramů CO2. Což je srovnatelné s energetickou spotřebou auta, které ujelo 364 milionů kilometrů.
Vedle Minecraftu a GTA V nejvíce zatěžují životní prostředí videohry jako Terraria, Red Dead Redemption 2, Gran Turismo 4 nebo Skyrim, titul z fantasy série The Elder Scrolls.
Jak dlouho trvá dohrát jednotlivé herní tituly? Tím se zabývá web How Long To Beat.