Dříve zábava pro malé děti a nadšence. Dnes mají známé multiplayerové videohry svá mistrovství světa a profesionální hráči si v nich vydělávají miliony dolarů. Takzvaný esport (soutěžní klání hráčů počítačových her) tím pádem stejně jako sport přináší stále více kontroverze. Hráči jsou často obviňování ze sexuálního obtěžování, nenávistných výroků nebo trpí psychickými problémy.
Jde už o něco zcela jiného, než když v minulosti psal malý chlapec ve střílečce Call of Duty do diskuze vulgární zprávy nebo se smál členům polské a ruské komunity za jejich přízvuk. Dnes, v době, kdy v nejhranějších videohrách existují mistrovství světa, která sledují miliony diváku, jsou profíci na očích stejně jako třeba známí sportovci.
I když to pro starší generaci může znít směšně, v současnosti má většina předních světových hráčů esportu „mentální trenéry“, kteří se starají o jejich psychické zdraví. Hráčská asociace CSPPA (Counter-Strike Professional Players' Association) se dokonce na toto téma rozhodla udělat velký výzkum, aby problematice psychického vypětí profesionálních hráčů lépe porozuměla. CSPPA se spojila s experty na psychiku sportovců z některých britských univerzit. Jelikož se esport těší stále větší pozornosti společnosti, jsou takové kroky možná na místě.
Hry, na kterých se dá nejvíce vydělat:
- Dota 2 – vítězný pětičlenný tým turnaje z roku 2019 si odnesl výhru přes 15 milionů dolarů.
- Fortnite – vítěz turnaje z roku 2019 si vydělal 3 miliony dolarů.
- League of Legends – v roce 2018 vyhrál mistrovství světa v této hře pětičlenný tým z Číny. Za to dostal 2,4 milionu dolarů.