reklama

Hrady, zámky nebo mlýny. Češi skupují historické budovy, cena je překvapivě nízká

Za poslední půlrok se podle zkušeností makléřů prodalo tolik historických nemovitostí, kolik jindy za několik let. Cena je přitom někdy až překvapivě nízká. Novým majitelům se ale často prodraží rekonstrukce.

reklama

Hrady, zámky nebo tvrze. Realitní makléřka Luxent – Exclusive Properties Lenka Dušková Munter prodává historické budovy už téměř pět let. Ročně v průměru zprostředkuje dva nákupy, letos ale stejný počet zvládla za několik měsíců.

„Nyní se prodávají i zámky, které byly v prodeji deset let. Největší poptávka je asi po malých zámcích, ale i po historických mlýnech a farách,“ prozradila CNN Prima NEWS.

Takové budovy jsou totiž mnohem levnější jak k nákupu, tak i na údržbu. Například u zámku, který se prodává za 18 milionů korun, se ale rekonstrukce může vyšplhat až do několika stovek milionů.

„Noví majitelé musí zkontrolovat střechu, drenáže okolo objektu, dveře nebo okna. To jsou statisícové záležitosti, které mohou vyjít až na 600 nebo 700 milionů,“ podotkla realitní makléřka. Celková cena rekonstrukce se tak většinou pohybuje až okolo jedné miliardy korun.

Chcete být zámeckým pánem nebo paní?

Představa života na zámku by se ale i tak mnohým lidem líbila. Ze známých osobností je zámeckým pánem třeba herec Daniel Krejčík. Tomu netradiční bydlení před lety změnilo život. „Začínáme toužit po věcech, po kterých jsme předtím netoužili. Třeba teď mi přijde úžasné, že má někdo řidičák na traktor. Máme totiž pozemek o sedmi hektarech, o který se chceme a musíme starat,“ uvedl herec poté, co si nemovitost pořídil.

Řada podobných historických budov ale v Česku chátrá. Od privatizace a restitucí z 90. let se o ně totiž mnohdy nikdo nestaral.

Tagy:
hrad hrady zámek byznys historie finance peníze realitní trh mlýn historická budova Daniel Krejčík

Vakcíny proti covidu jako dobrý byznys. Pfizer a Moderna je zdražily až o čtvrtinu

Farmaceutické společnosti Pfizer a Moderna v posledních smlouvách s EU navýšily ceny za vakcíny proti COVID-19. V případě Pfizeru je cenovka vyšší zhruba o čtvrtinu, Moderna je dražší asi o deset procent. Napsal to v neděli web Financial Times (FT), který získal k částem dohody přístup a podle nějž si firmy vyjednaly zvýšení cen kvůli obavám ohledně vedlejších účinků jiných očkovacích látek a diskusím o nutnosti dalších dávek pro již plně naočkované lidi. Pfizer a Moderna obsah svých smluv nekomentují.

V armádě umíralo za socialismu i 200 vojáků ročně. V tanku, ale také vlastní rukou

Téměř každý, kdo sloužil v komunistické Československé lidové armádě, se nějakým způsobem dotkl smrti. Před listopadem 1989 umíralo 150 až 200 vojáků základní vojenské služby ročně, v šedesátých letech ještě více. Historikové tuhle temnou kapitolu armády teprve odkrývají. „Kamarád na letišti v Čáslavi si vzal život, protože ho nepustili za snoubenkou,“ vypráví Štefan Rejda, v armádě sloužil v letech 1976 a 1978. Další pamětníci vzpomínají na vojáky utopené v tancích nebo omylem zastřelené.

KOMENTÁŘ: Proč se ČSSD nedostane do Sněmovny a ODS neporazí Babiše

Je léto, politika nikoho stejně nezajímá, řekli si zřejmě šéfové některých partají a odjeli na dovolenou. Není o nich vidu ani slechu. A co dělá premiér Andrej Babiš? Otvírá D1, jezdí do krajů. Navíc ohlásil, že letos zůstane v úřadu i o vládních prázdninách. A potom se opozice diví a fňuká, že nemá v médiích dostatek prostoru a ANO stále kraluje předvolebním průzkumům.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama