Hrdinkou běloruských protestů je 73letá stařenka. Snížili jí důchod, zabavili pračku

Novým symbolem běloruských protestů se stala 73letá Nina Baginská, která proti režimu demonstruje od roku 1988. Ve vazbě skončila už nesčetněkrát, naposledy v sobotu, když policie pozatýkala stovky žen. Lukašenkova diktatura jí zkrátila penzi na polovinu nebo zabavila pračku. „Je to má povinnost,“ říká stará dáma.

Ve své vlasti se proslavila v roce 2006. Tehdy se objevila fotografie, na níž stojí osamocená před zástupem policistů a vysoko nad hlavou drží zakázanou historickou vlajku Běloruska. Snímek pořídil fotograf Eugeniusz Otecki v Den Svobody. Jedná se o neoficiální svátek, kterým tamní opozice oslavuje vznik Běloruské lidové republiky v roce 1918.

Baginská ale chodila na protesty dávno předtím, než začala být mezi Bělorusy známá. Poprvé vyšla do ulic roku 1988, kdy se postavila proti komunistické diktatuře. Byla mnohokrát zatčena, například v roce 2014, když zapálila sovětskou vlajku před budovou běloruské tajné služby KGB, v roce 2017, když apelovala na propuštění politických vězňů, a o dva roky později, když protestovala proti svržení památníku Stalinových obětí.

Naposledy ji policisté zavlekli do antonu v sobotu, když masivně zatýkali na minském Pochodu žen. V nechvalně známých celách ve věznici Okrestina jich skončily čtyři stovky, včetně 73leté Baginské. „Nemohu říct, že by to pro mě bylo potěšení. Je to spíše má povinnost. Nejsem zvíře, nemohu se starat pouze o potravu. Musím myslet na budoucnost svých potomků,“ tvrdí stařenka, která má dvě děti a dvě vnoučata.

Režim Baginské sebral pračku i mikrovlnku

Proti Baginské, kterou má běloruská opozice za hrdinku, postupuje tamní diktatura velmi represivně. „Od roku 2016 do října 2017 mi snížili důchod o 20 procent. Pak zavedli nový zákon a je z toho 50 procent,“ řekla pro rádio Svobodná Evropa, překvapivě se smíchem. Stát jí z penze strhává četné pokuty.

Pomoc od lidskoprávních organizací či aktivistů odmítá, na jídlo má prý peněz dostatek, na zbytek jí přispívají děti. Tvrdí, že placení pokut je jejím křížem, který musí nést, a že peníze lidskoprávních organizací by měly proudit na podporu mládeže.

U krácení už tak nízké penze bývalé zaměstnankyně rozhlasu a vystudované geoložky však státní aparát neskončil. Baginské zabavili třeba pračku nebo mikrovlnnou troubu. Stát zkonfiskoval také dva pozemky, které vlastnila, a poskytl je k prodeji. „Nedělám nic nelegálního. Chci pouze spravedlnost. Jsem člověk, kterého za Bělorusko bolí srdce,“ řekla Baginská.

„Dříve jsem si zoufala, ptala jsem se: Bože, kolik ještě let? Chtějí lidé zemřít v tomto fašistickém režimu, který je proti občanům, proti národu? Ale nyní, od 9. srpna, když vidím, kolik lidí na protesty přichází, jsem stoprocentně přesvědčená, že zvítězíme,“ citovala hrdinku demonstrací Svobodná Evropa.

Současných protestů proti Lukašenkově režimu se Baginská účastní od prvního dne, pokaždé se svou historickou vlajkou. Když se jí ji snažily policejní jednotky 26. srpna sebrat, neohrožená stařenka byla zachycena, jak se o svůj majetek se strážníkem pere. Vlajku se sice ubránit nepodařilo, ale hned druhý den přišla s novou.

Když se novinář Baginské zeptal, zda má strach, odpověděla: „Já se ve svém věku už ničeho nebojím. To policisté by se měli bát důsledků svých činů.“

Tagy:
demonstrace protest KGB Bělorusko Alexandr Lukašenko Josif Stalin Minsk zatýkání pračka Bělorusko Nina Baginská Svobodná Evropa starobní důchod Den svobody Běloruská lidová republika