
Zelenskyj odletěl z Turecka českým speciálem
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu oznámil, že se z Turecka do vlasti vrací společně s pěti ukrajinskými veliteli, kteří loni bránili do konce bitvy o Mariupol tamní železárny a ocelárny Azovstal. Z ruského zajetí se velitelé dostali v září při výměně válečných vězňů a měli žít do konce války v Turecku. Zelenskyj ale zřejmě přesvědčil tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, aby je nechal jít domů, uvedla stanice BBC na svém ruskojazyčném webu. Premiér Petr Fiala (ODS) na Twitteru uvedl, že je rád, že k návratu pomohlo i české letectvo.
„Vracíme se domů z Turecka a vracíme domů naše hrdiny. Ukrajinští vojáci Denys Prokopenko, Svjatoslav Palamar, Serhij Volynskyj, Oleh Chomenko, Denys Šleha budou konečně se svými rodinami,“ napsal na Twitteru ukrajinský prezident. Zveřejnil zároveň video, na němž je vidět, jak všichni nastupují do českého vládního speciálu, kterým ukrajinský prezident přicestoval ve čtvrtek z Bulharska do Česka a poté se vypravil na návštěvu Slovenska a Turecka, kde jednal s Erdoganem.
„Jsem rád, že naše letectvo pomohlo vrátit domů na Ukrajinu tyto statečné obránce svobody z Azovstalu! Vždy budeme stát po vašem boku,“ napsal na Twitteru český premiér Petr Fiala (ODS) a přesdílel Zelenského příspěvek s fotografií ukrajinských velitelů z Azovstalu.
Zelenského příspěvek okomentoval také spisovatel a bývalý kandidát na prezidenta Michal Horáček. „Domů se vracejí hrdinové hrdinů. Třídenní cesta ukrajinského prezidenta přinesla mnohé. A tohle je její vyvrcholení,“ napsal na Twitter.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Kazetová munice pro Ukrajinu rozděluje státy NATO. Bidenův krok kritizuje Británie i Španělsko
Pětice ukrajinských velitelů stála loni v čele několikatýdenního ukrajinského odporu z bunkrů a tunelů pod obřími ocelárnami v Mariupolu, strategickém přístavu na jihu Ukrajiny. Například Prokopenko působil jako velitel pluku Azov, Volynskyj velel 36. brigádě námořní pěchoty. V květnu se společně se stovkami dalších bojovníků vzdali ruským invazním silám.
V září přišla zpráva o výměně zajatců, při které se Kyjevu podařilo dostat z ruského zajetí 215 lidí, včetně zmíněných pěti velitelů, a to výměnou za 55 ruských nebo proruských zajatců a oligarchu Viktora Medvedčuka, vůdce zakázané proruské strany, jenž na Ukrajině čelil obvinění z vlastizrady.
„Ukrajina se dohodla s Tureckem – mluvil jsem o tom s prezidentem (Recepem Tayyipem) Erdoganem – že našich pět velitelů, kteří jsou propuštění ze zajetí, bude v naprostém bezpečí, v komfortních podmínkách a pod osobní ochranou tureckého prezidenta. Do konce války,“ uvedl tehdy Zelenskyj. Erdogan řekl, že tato výměna byla výsledkem diplomatických jednání se Zelenským a Putinem.