reklama
CNN Prima News Marián Hajdúch

Marián Hajdúch

Výpis příspěvků ke štítku „Marián Hajdúch“

Prodělání nemoci chrání méně než očkování, varuje expert. Protilátky jsou k diskuzi

Naočkovat se musí celý svět, aby nevznikal prostor pro vytváření nových mutací. Zatímco v Evropě nebo Spojených státech proočkovanost stoupá, byť různě rychle, například v jihovýchodní Asii nebo Africe téměř neexistuje. Ve vysílání CNN Prima NEWS o tom hovořil ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny Marián Hajdúch. Druhým tématem bylo také diskutabilní uznávání protilátek. Podle Hajdúcha není jisté zda, popřípadě jaké druhy protilátek by se měly případně uznávat.

Flegr zuří: Konec skupiny MeSES si odskáčeme, jako když Babiš v srpnu zrušil roušky

Možná si ukončení spolupráce s MeSES odskáčeme stejně, jako když premiér Andrej Babiš v srpnu zrušil opatření ohledně roušek, zuřil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS evoluční biolog Jaroslav Flegr z rozhodnutí ministerstva zdravotnictví. To v úterý rozhodlo o konci spolupráce se skupinou odborníků. Podle epidemiologa Romana Prymuly nebo imunologa Václava Hořejšího je tento konec minimálně podivný. MeSES mezitím v úterý večer oznámila, že bude dál pracovat, ale nikoliv pod ministerstvem zdravotnictví.

Tři týdny nestačí. Opatření se budou muset prodloužit, nebo zpřísnit, tvrdí Hajdúch

Od pondělí čekají Česko přísnější opatření, která by měla zbrzdit další vlnu pandemie. Podle bývalého národního koordinátora testování Mariána Hajdúcha však nebudou stačit. „Opatření budou účinná jen částečně. Za tři týdny tu budeme zhruba na stejných číslech jako dnes. Tři týdny nebudou reálně stačit na to, abychom se dostali do lepších čísel,“ upozornil Hajdúch v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT.

Babiš: Vir je zabiják, přeskočí za sekundu. Blatný se mnou do Srbska nejede, má rezervy

Koronavirus zmutoval tak, že má mnohem větší smrtnost, je to zabiják, varoval před cestou do Srbska premiér Andrej Babiš. Podle něj se už nepřenáší až po 15 minutách, ale i během sekundy. Babiš také uvedl, že ministerstvo zdravotnictví nezvládá reagovat na britskou mutaci, která se v Česku šíří. Právě proto s premiérem do Srbska nejede ministr Jan Blatný (za ANO).

Kubek: Boj s epidemii nyní řídí trojice mužů – Blatný, Černý a Dušek. Nezvládají to

Z ministerstva zdravotnictví v poslední době odcházejí klíčové osoby, které měly na starost očkování a testování. V současnosti tak řídí boj s epidemií trojice mužů – ministr zdravotnictví Jan Blatný, profesor Vladimír Černý a ředitel ÚZIS Ladislav Dušek, řekl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové prezident České lékařské komory Milan Kubek, podle kterého situaci nezvládají.

Sledujte ZÁZNAM s Marianem Hajdúchem: Proč resort zdravotnictví opouští klíčové osoby?

Tři náměstci a také klíčové osoby, které měly na starost očkování a testování, odešli z ministerstva zdravotnictví od říjnového nástupu ministra Jana Blatného z hnutí ANO. Proč lídři a špičkoví odborníci, kteří provádějí zemi pandemií koronaviru, houfně opouští ministerstvo zdravotnictví? Jak tam vypadá komunikace a práce na krizových plánech? V pořadu Interview se na to zeptá Martina Kuzdasová bývalého Národního koordinátora testování na COVID-19 Mariana Hajdúcha.

Šedo: S Blatným jsem za celou dobu mluvil asi patnáct minut, tak se pracovat nedá

S ministrem Janem Blatným (za ANO), když nepočítám větší schůze týmů, jsme spolu za celou dobu mluvili asi patnáct minut a já si myslím, že takhle se pracovat v nejužším týmu nedá, řekl pro MF DNES bývalý náměstek pro zdravotní péči Aleksi Šedo. Ten na ministerstvu zdravotnictví v úterý skončil. Mimo něj se v pondělí vzdal funkce také národní koordinátor pro očkování Zdeněk Blahuta a z ministerstva odešli i další.

Platnost antigenních testů by měla být maximálně 12 hodin, navrhuje Hajdúch

Česko ve středu odstartovalo plošné antigenní testování. Podle národního koordinátora testování na COVID-19 a člena vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace Mariána Hajdúcha má toto testování své plusy, ale i limity. Pokud má někdo negativní antigenní test, neznamená to, že se během dalších 12 hodin nenakazí. Platnost antigenních testů by proto měla být kratší a měla by fungovat v řádu hodin, ne dní, uvedl v pořadu CNN Prima NEWS K věci.

reklama