Útok Barbory Orlové zcela změnil pohled na bezpečnost v českých školách. Do té doby lidé hrůzy podobného charakteru sledovali jen ve večerních zprávách a týkaly se především zahraničí. Řádění psychicky narušené ženy ve Žďáře nad Sázavou ale ukázalo, že takové nebezpečí hrozí kdykoli i českým studentům. Případ útoku na tamní obchodní akademii ale není jen příběhem brutality a násilí. Jeho hrdinou je teprve šestnáctiletý Petr. Chlapec, který obětoval vlastní život, aby ochránil své spolužáky. Redakce CNN Prima NEWS přináší děsivý příběh v seriálu Zvlášť závažné zločiny, který pojednává o největších kriminálních případech posledních desetiletí.
Bylo 14. října 2014, když se ulicemi Žďáru nad Sázavou procházela na první pohled nenápadná žena. Měla dlouhé vlasy a byla menší postavy. Snadno se tak vmísila mezi studenty, kteří kolem půl osmé ráno vcházeli do budovy obchodní akademie. Nikdo si jí nevšiml. Bezpečnostní opatření tehdy nebyla ve škole nijak přísná. Stačilo v hloučku studentů ujít pár kroků, projít hlavními dveřmi a Barbora Orlová se ocitla ve školní šatně.
ČTĚTE VÍCE: Hrůzná vražda v Jablonci. Otec ubodal 12letou dceru, bezmocná matka viděla útok přes kameru
Hrdina, který se obětoval
Orlová si Žďár nad Sázavou vybrala úplnou náhodou. Podle pozdějších zjištění kriminalistů jen brouzdala na internetu, když si všimla zrovna tohoto města. Ani samotná obchodní akademie nebyla od začátku jejího plánu první volbou. Když do Žďáru brzy ráno přijela, obešla několik školních budov. Prohlížela si hlavní i vedlejší vchody a koukala i po studentech, kteří do školy vcházeli. Co chce provést, ale věděla naprosto přesně.
Zvlášť závažné zločiny
Seriál CNN Prima NEWS, ve kterém reportér Václav Janata čtenářům představuje největší kriminální kauzy posledních desetiletí v Česku.
Démoni ovládali myšlení Barbory Orlové už dlouho před útokem. Žena trpěla schizofrenií, a dokonce se s ní léčila v psychiatrické nemocnici. Útok ve žďárské škole totiž nebyl její první. Už v roce 2012 zaútočila na žáky v Havířově. V době oběda se dostala dovnitř základní školy a nožem zaútočila na skupinku dětí. Vychovatelku, která se děti snažila ochránit, pobodala nožem a jednu ze školaček si vzala jako rukojmí. Krátce na to ji zadržela policie a Orlová skončila v psychiatrické nemocnici. Už po několika měsících ale opavský soud změnil pravidla její léčby a Orlová se ocitla na svobodě. Přestala brát některé prášky a lékaři jí uvěřili, že je její stav stabilizovaný. Místo toho ale plánovala další útok, tentokrát na střední školu.
Ve chvíli, kdy se ocitla v šatně žďárské obchodní akademie, vytáhla vojenský nůž a přitáhla k sobě studentku, která právě procházela kolem. Bez varování ji bodla do břicha a chtěla odtáhnout do vzdálenějšího koutu šaten, kde by ji držela jako rukojmí. Ve zmatku, který ve škole nastal, k útočnici přiběhl teprve šestnáctiletý student třetího ročníku Petr Vejvoda. Jeho otec ho do školy přivezl jako každé ráno autem. V budově byl jen krátce, i přesto se rozhodl poraněné spolužačce pomoci. Nečekal, že by ho útočnice drobné postavy mohla něčím zaskočit, Orlová ale vytáhla nůž i na něj a bodla ho přímo do srdce. Mladík upadl na zem. Zraněná spolužačka, které chtěl pomoci, se skutečně vymanila ze sevření útočnice a utekla. Orlová v tu chvíli chytila za rukáv jinou dívku, která ve zmatku utíkala kolem ní. Znovu bodla a nové rukojmí odtáhla do zadní části budovy.
Zavolejte zásahovku, ať mě zastřelí
Policisté byli na místě rychle, ne každý měl ale výcvik na podobné situace. Zásahová jednotka dorazila před budovu akademie po 28 minutách a policejní vyjednavač se snažil domluvit propuštění poraněné dívky. Lékaři zatím bojovali o život smrtelně zraněného Petra. V tu dobu už byl na místě i jeho otec, který ho v poslední okamžiky jeho života držel za ruku. Zdravotníci s tak vážným zraněním nemohli nic dělat. Nepříčetná Orlová zatím vykřikovala, ať někdo zavolá zásahovou jednotku, a dokonce se dožadovala zastřelení. Místo toho se vyjednavači podařilo domluvit výměnu. On sám za zraněnou dívku. Ve chvíli, kdy mělo k výměně dojít, zaúřadovalo policejní komando a elektrickým paralyzérem Orlovou zneškodnilo. Nožem ještě stačila poranit policejního vyjednavače, pak už jí policisté nasadili pouta.
Díky snaze záchranářů obětí útoku nepřibylo. Šestnáctiletý Petr se stal hrdinou nejen Žďáru nad Sázavou, ale celého Česka. In memoriam byl vyznamenán prezidentem Milošem Zemanem a jeho rodiče začali bojovat za přísnější pravidla ohledně práce s podobně psychicky nemocnými jako je Barbora Orlová. Tu Krajský soud v Brně sice uznal vinou, zároveň ale rozhodl o tom, že byla v době útoku nepříčetná. Místo do vězení tak nařídil její umístění do detenčního ústavu. I to se ale Orlové zdálo jako příliš přísný trest. Během soudního jednání se několikrát omluvila a proti rozsudku se odvolala. Nakonec ho ale schválil i Vrchní soud. Po letech strávených v detenčním zařízení jí byla nařízena ústavní léčba.