Louisianou a Texasem se v noci prohnal hurikán Laura
Nejméně 14 životů si ve Spojených státech vyžádal hurikán Laura, který se ve čtvrtek přehnal přes státy Louisiana a Texas a zanechal za sebou zaplavené obce a zničené domy. Počet obětí se během pátku více než zdvojnásobil po nalezení několika těl v Texasu, informovala agentura AP. Laura už ve čtvrtek zeslábla na tropickou bouři, ale i hluboko do vnitrozemí přinesla prudký déšť a varování před tornády. Podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) se bouřkový systém během noci stočí na východ od údolí řeky Mississippi a v neděli zasáhne státy u pobřeží Atlantiku.
Po čtvrtku bylo hlášeno šest obětí hurikánu, přičemž všechna úmrtí nastala v Louisianě, jejíž jihozápadní část v noci na čtvrtek zasáhlo oko hurikánu. Úřady nejdříve oznámily čtyři úmrtí způsobená padajícími stromy, večer pak v souvislosti s hurikánem zaregistrovaly další dva zemřelé. Jeden muž utonul, když se s ním potopila loď, další zemřel na otravu oxidem uhelnatým z nouzového generátoru.
V pátek bylo v Louisianě a v Texasu nalezeno dalších osm těl. Většina těchto lidí se také otrávila oxidem uhelnatým. Nejméně čtyři lidé byli v Texasu hospitalizováni ve vážném stavu.
Bouře může opět zesílit, varují meteorologové
Ačkoliv za sebou Laura zanechala zpustošené domy i celé čtvrti a statisíce odběratelů bez elektřiny, bouře nakonec způsobila menší škody, než jakých se úřady obávaly. Určit celkový rozsah devastace však potrvá několik dní, a do té doby může bouře opět zesílit, uvádějí meteorologové.
„Je jasné, že jsme neutrpěli absolutní katastrofické škody, jak jsme si mysleli,“ uvedl guvernér Louisiany John Bel Edwards. „I tak jsou ale obrovské,“ dodal. Bez dodávek proudu bylo v určitém momentě téměř 900 000 domů a podniků v Louisianě, Texasu a Arkansasu, v některých zasažených částech pobřeží Mexického zálivu také přestala téct pitná voda.
Lokální činitelé podle AP odhadovali, že kompletní obnovení základních služeb by mohlo trvat řadu týdnů. Tisíce lidí, kteří z pobřežních komunit před příchodem hurikánu uprchli do bezpečí, se nyní vraceli k domům bez střech a nacházeli ulice ve svých městech zablokované popadanými stromy a nejrůznějšími troskami.
Before and after #Hurricane #Laura in Lake Charles, Louisiana #wx #louisiana #louisianawx #lakecharleslouisiana #wsaz pic.twitter.com/IiAeSgGukk
— Ryan Epling (@WSAZRyanEpling) August 27, 2020
Potřebujeme led, vodu, nepromokavé plachty. Všechno, co byste si spojili s bouřkou, všechno potřebujeme. Před hodinou bylo pozdě.
„Potřebujeme pomoc,“ shrnul jeden z navrátliců Lawrence Faulk poté, co zjistil, že ani na jeho domě v Cameron Parish střecha nevydržela. „Potřebujeme led, vodu, nepromokavé plachty. Všechno, co byste si spojili s bouřkou, všechno potřebujeme. Před hodinou bylo pozdě,“ řekl.
Laura páchala značné škody už během cesty nad jižní pobřeží USA. Na ostrově Hispaniola, o který se dělí Haiti a Dominikánská republika, zabila 23 lidí a způsobila rozsáhlé záplavy.
Vítr hurikánu dosáhl po zásahu pevniny maximální rychlosti 241 kilometrů za hodinu, čímž překonal hurikán Katrina z roku 2005, který zaplavil mimo jiné New Orleans, vyžádal si na 1833 obětí a v šíři napáchaných škod se do historie Spojených států zapsal jako jedna z nejhorších přírodních katastrof. V Louisianě tehdy udeřil s větrem o rychlosti 201 kilometrů za hodinu.
Podle předpovědí by mohl bouřkový systém znovu zesílit na úroveň tropické bouře, když se o víkendu opět dostane nad vody Atlantiku.