reklama

USA čeká enormní počet hurikánů, hrozí vyčerpání abecedy, varuje meteoroložka

Přes americký stát Louisiana se přehnal hurikán Laura, který narazil na pobřeží ve dvě ráno tamního času. Nechal za sebou záplavy a šest mrtvých. Situace by ale mohla zkomplikovat také pandemii koronaviru, bouře totiž nezřídka vedou k šíření epidemií. USA letos očekávají enormní počet hurikánů.

reklama

Kvůli pandemii koronaviru evakuovaní lidé těžce hledají přístřeší, zařízení totiž mají omezenou kapacitu. „Lidé se bojí, kam půjdou, ti, kteří mají doma někoho nakaženého, do útulků ani nemohou,“ potvrdil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové reportér Chris James z americké CNN.

To, že velké množství lidí přijde při katastrofách o střechu nad hlavou, často vede ke kontaminaci vody. Stalo se to například v Mozambiku, kde loni připravil lidi o domovy cyklon Ida a následně to vedlo k masivní nákaze cholerou, připomněla Sylva Horáková, ředitelka české kanceláře Lékařů bez hranic.

Spojené státy se aktuálně nacházejí v hlavní hurikánové sezóně, která vrcholí v polovině září, a letos očekávají enormní množství těchto tropických cyklón. „Letos již proběhlo 13 tropických bouří a předpověď jich slibuje více než 20, čili dvojnásobný počet než normálně. Hrozí, že budou vyčerpána jména podle abecedy a dojde na abecedu řeckou,“ upozornila meteoroložka CNN Prima NEWS Jana Hujslová.

K tématu

Ženská a mužská jména hurikánů se ve jmenném seznamu přitom střídají teprve od 70. let minulého století s tlakem na rovnost mužů a žen. Dříve dostávaly tropické cyklóny výhradně ženská jména, což souvisí s námořnickou tradicí.

Hurikán Laura má dvě specifika, vysvětlila Hujslová. Jednak zesílil z prvního stupně Saffirovy-Simpsonovy škály až na čtvrtý během pouhých 18 hodin, a jednak hrozil souběh s hurikánem Marco, oba měly zasáhnout právě postiženou Louisianu. Marco byl však nakonec slabší a přišel rychleji.

Nyní je rychlost větru už pouze třetinová až poloviční, Laura bude postupovat k severu, severovýchodu a dále slábnout. Přejde přes Arkansas, Kentucky a Virginii. Tím, že dojde až nad Atlantik, připojí se k cirkulaci mezi Atlantikem a Evropou. V západním proudění se dostane k Islandu, částečně může ovlivnit tamní počasí či počasí ve Velké Británii.

Hurikány vznikají v tropických vodách, které mají alespoň 26 stupňů, je totiž potřeba tepelné energie, aby se vytvořily. Dále je zapotřebí vlhký vzduch. Hurikán nemůže vzniknout přímo na rovníku, ale alespoň pět stupňů na sever či na jih. Další ničivé hurikány posledních let byly například loňský Dorian na Bahamách, který zabil asi 40 lidí a dosáhl nejvyšší – páté – kategorie, Michael, který zasáhl v roce 2018 Floridu a jen v USA zabil 17 lidí, nebo cyklon Harvey v roce 2017.

Další hlavní zprávy

USA

Expolicista Chauvin, který zaklekl na Floyda, je vinen. Hrozí mu až 75 let vězení

Expolicista Chauvin, který zaklekl na Floyda, je vinen. Hrozí mu až 75 let vězení

Soudní proces s obžalovaným 45letým Derekem Chauvinem, bývalým policistou, který v květnu minulého roku zaklekl na Afroameričana George Floyda, jenž následně zemřel, se chýlí ke konci. Chauvin byl v úterý večer evropského času porotou prohlášen vinným za vraždu druhého stupně, vraždu třetího stupně a zabití druhého stupně. Následně byl vzat do vazby.

Vávra: Z lidí se stanou teroristi jen kvůli vyjádření názoru. Nový zákon je absurdní
Slovákům můžeme jen závidět. Babišovi ministři by se od sousedů měli učit komunikaci
Bojíte se Zemana, rýpala do Pirátů koalice Spolu. Babiše přitom mohla svrhnout už dávno
Biden k Chauvinovi: Byla to vražda za bílého dne, rasismus je skvrnou na duši národa
Ruská GRU, americká CIA i izraelský Mosad: Tajní agenti se maskují na každém rohu
Plán rozvolňování: Obchody se otevřou na začátku května, na kadeřnictví si ale počkáme
reklama
reklama
Ať se Česko připraví na tvrdé sankce. Zeman si musí vybrat stranu, varuje ruský expert

Rusko

Domácí zpravodajství

Vlivný podnikatel střílel brokovnicí na mladou rodinu, prý ze strachu. Vyšetřování končí
Chceme další vyhoštění Rusů z ambasády, vzkázala Sněmovna vládě a odsoudila „terorismus“
Další články
reklama
reklama