360° - 27.8. v 21:20
Přes americký stát Louisiana se přehnal hurikán Laura, který narazil na pobřeží ve dvě ráno tamního času. Nechal za sebou záplavy a šest mrtvých. Situace by ale mohla zkomplikovat také pandemii koronaviru, bouře totiž nezřídka vedou k šíření epidemií. USA letos očekávají enormní počet hurikánů.
Kvůli pandemii koronaviru evakuovaní lidé těžce hledají přístřeší, zařízení totiž mají omezenou kapacitu. „Lidé se bojí, kam půjdou, ti, kteří mají doma někoho nakaženého, do útulků ani nemohou,“ potvrdil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové reportér Chris James z americké CNN.
To, že velké množství lidí přijde při katastrofách o střechu nad hlavou, často vede ke kontaminaci vody. Stalo se to například v Mozambiku, kde loni připravil lidi o domovy cyklon Ida a následně to vedlo k masivní nákaze cholerou, připomněla Sylva Horáková, ředitelka české kanceláře Lékařů bez hranic.
Spojené státy se aktuálně nacházejí v hlavní hurikánové sezóně, která vrcholí v polovině září, a letos očekávají enormní množství těchto tropických cyklón. „Letos již proběhlo 13 tropických bouří a předpověď jich slibuje více než 20, čili dvojnásobný počet než normálně. Hrozí, že budou vyčerpána jména podle abecedy a dojde na abecedu řeckou,“ upozornila meteoroložka CNN Prima NEWS Jana Hujslová.
Ženská a mužská jména hurikánů se ve jmenném seznamu přitom střídají teprve od 70. let minulého století s tlakem na rovnost mužů a žen. Dříve dostávaly tropické cyklóny výhradně ženská jména, což souvisí s námořnickou tradicí.
Hurikán Laura má dvě specifika, vysvětlila Hujslová. Jednak zesílil z prvního stupně Saffirovy-Simpsonovy škály až na čtvrtý během pouhých 18 hodin, a jednak hrozil souběh s hurikánem Marco, oba měly zasáhnout právě postiženou Louisianu. Marco byl však nakonec slabší a přišel rychleji.
Nyní je rychlost větru už pouze třetinová až poloviční, Laura bude postupovat k severu, severovýchodu a dále slábnout. Přejde přes Arkansas, Kentucky a Virginii. Tím, že dojde až nad Atlantik, připojí se k cirkulaci mezi Atlantikem a Evropou. V západním proudění se dostane k Islandu, částečně může ovlivnit tamní počasí či počasí ve Velké Británii.
Hurikány vznikají v tropických vodách, které mají alespoň 26 stupňů, je totiž potřeba tepelné energie, aby se vytvořily. Dále je zapotřebí vlhký vzduch. Hurikán nemůže vzniknout přímo na rovníku, ale alespoň pět stupňů na sever či na jih. Další ničivé hurikány posledních let byly například loňský Dorian na Bahamách, který zabil asi 40 lidí a dosáhl nejvyšší – páté – kategorie, Michael, který zasáhl v roce 2018 Floridu a jen v USA zabil 17 lidí, nebo cyklon Harvey v roce 2017.