Hvězda seriálu Zlatá sedmdesátá míří do vězení. Za znásilnění si odsedí 30 let až doživotí

Soud v Los Angeles ve čtvrtek odsoudil amerického herce Dannyho Mastersona, známého z filmu Yes Man (2008) nebo seriálu Zlatá sedmdesátá (1998), na 30 let až doživotí za znásilnění dvou žen před dvaceti lety. Soudní porota složená ze sedmi žen a pěti mužů herce již dříve shledala vinným. Ze znásilnění Mastersona obvinily tři členky scientologické církve. Podle poroty herec zneužíval svého vlivného postavení v církvi a dvě z těchto žen znásilnil. Porota se nedokázala shodnout na tom, zda znásilnil i třetí ženu.

Soudkyně Charlaine Olmedová vynesla rozsudek nad 47letým Mastersonem poté, co si vyslechla výpovědi žen o traumatech, která prožily, a o utrpení, které jim v uplynulých letech způsobily vzpomínky na znásilnění.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Dvojice kopáčů si za znásilnění mentálně retardované ženy odsedí devět let, rozhodl soud

Odsouzení na 30 let až doživotí znamená, že odsouzený si o podmínečné propuštění může zažádat teprve poté, co si ve vězení odpyká 30 let. To ale nemusí znamenat, že bude jeho žádosti vyhověno.

„Pane Mastersone, vím, že tu sedíte neochvějně přesvědčen o své nevině, a proto se nepochybně cítíte být obětí justičního systému, který vás zklamal,“ řekla Olmedová herci před vynesením rozsudku. „Ale vy tu nejste obětí. Svými činy jste před dvaceti lety vzal jinému člověku hlas a možnost volby. Tak či onak se budete muset se svými předchozími činy a jejich důsledky vyrovnat,“ dodala.

Znásilnění je krádež ducha, vmetla mu jedna z žen

Herec, který je od května ve vazbě, seděl u soudu v obleku. Když ženy mluvily, Masterson je sledoval bez viditelné reakce, popsala atmosféru v soudní síni AP. Masterson obvinění vždy popíral.

„Když jsi mě znásilnil, okradl jsi mě,“ řekla jedna z žen, za které byl Masterson odsouzen. „To je to, co je znásilnění, krádež ducha,“ dodala. Druhá žena uvedla, že Masterson „neprojevil ani špetku lítosti nad bolestí, kterou způsobil“.

Oba útoky se odehrály v Mastersonově domě v Hollywoodu v letech 2001 až 2003, kdy byl na vrcholu slávy. Poté, co obvinění vyšlo najevo, byl Masterson vyhozen ze seriálu Ranč od streamovací společnosti Netflix.

Podle amerických médií sehrála scientologie v průběhu slyšení významnou roli. Olmedová nechala k výpovědi předvolat odborníky na církevní problematiku a v soudní síni podle médií panovalo značné napětí mezi současnými a bývalými příslušníky scientologie. Ženy, které Mastersona ze znásilnění obvinily, tvrdily, že je církev odrazovala od toho, aby se obrátily na orgány činné v trestním řízení.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Čtyři znásilnění a desítky případů vydírání. Státní zástupce obžaloval psychiatra Cimického

Tagy: