Do vesmíru létají miliardáři
Kdo dřív přijde, ten dřív letí. Mezi světovými boháči vládne nová móda. Závody v tom, kdo bude první ve vesmíru. Zatímco ještě před několika dny to vypadalo na Jeffa Bezose, prvním člověkem na palubě soukromé kosmické lodi zřejmě bude Richard Branson. Závody v dobývání kosmu však fakticky odstartoval Elon Musk.
Když nejbohatší člověk planety Jeff Bezos na začátku června oznamoval svůj záměr vypravit se do vesmíru, zřejmě ho nenapadlo, že by mu mohl jeho prvenství někdo vyfouknout. Raketa New Shepard společnosti Blue Origin, která patří do Bezosova byznysového impéria, má start naplánovaný na 20. červenec.
„Už od svých pěti let sním o tom, že poletím do vesmíru. 20. července se tam vypravím se svým bratrem. Bude to největší dobrodružství s mým nejlepším kamarádem,“ napsal Bezos 7. června na Instagram. On a jeho bratr Mark ale nepoletí sami. Třetí do party bude 82letá Mary Wallace Funková, bývalá pilotka, která se už v 60. letech chtěla stát astronautkou NASA. Své místo na palubě New Shepard získala za 28 milionů dolarů v aukci (kolem 590 milionů korun).
Předběhne Bezose konkurent?
Datum 20. července nevybral Bezos náhodou, má svou symboliku. Právě v tento den na Měsíci přistál lunární modul mise Apollo 11 a z něho na povrch přirozené družice Země vystoupili američtí astronauti Neil Armstrong a Buzz Aldrin coby vůbec první lidé. Od chvíle, kdy Bezos svůj plán oznámil, akcie jeho společnosti Amazon posílily už o 15 procent.
Jenže Bezosovu plánu být prvním „soukromníkem“, který se dostane do vesmíru, udělal čáru přes rozpočet jiný miliardář. Britský podnikatel Richard Branson totiž 25. června oznámil, že jeho společnost Virgin Galactic získala licenci pro lety do vesmíru s lidskou posádkou. A hned stanovil den, kdy se na palubě lodi VSS Unity do kosmu podívá. 11. července, tedy o devět dní dříve než Jeff Bezos. Akcie Virgin Galactic na to reagovaly růstem téměř o čtvrtinu.
Bransonův finiš může působit překvapivě, jeho Virgin Galactic však na pilotovaných vesmírných letech pracuje už poměrně dlouhou dobu. Program však nabral kvůli různým obtížím zpoždění. Mezi ně patřila i nehoda v roce 2014, kdy při testovacím letu zahynul kopilot.
Když se dva perou, Musk se směje
Ať už bude ve vesmíru první Branson, nebo Bezos, oba mají pro vesmírný byznys velké plány. Magazín Forbes s odkazem na Virgin Galactic uvedl, že společnost už eviduje kolem 600 rezervací pro kosmické výpravy. Jedna letenka má stát 250 tisíc dolarů (necelých 5,5 milionu korun). Během příštího roku by Virgin Galactic měla přejít na běžný komerční provoz s tím, že cena letenky by se mohla snížit na 40 tisíc dolarů (asi 870 tisíc korun).
Bezosova Blue Origin by měla být zpočátku schopna vozit lidi do vesmíru za 200 tisíc dolarů (cca 4,2 mil. korun).
Je ale třeba upozornit, že k pravým vesmírným výpravám, jak je známe v podání velmocí typu Sovětský svaz (později Rusko) nebo Spojené státy, mají zatím jak Virgin Galactic, tak Blue Origin poměrně daleko.
Obě společnosti jsou schopny zatím nabídnout takzvané suborbitální lety, při nichž raketa vystoupá do výšky přibližně 100 kilometrů nad zemským povrchem a odtud pomalu začne padat k zemi. Doba letu tak celkově nepřesáhne deset minut.
Zcela jinou ligu se rozhodl hrát jiný světový miliardář. Elon Musk se nechce se svým projektem SpaceX spokojit jen s létáním na hranici zemské atmosféry. Jak ostatně dokazuje loď Crew Dragon, s níž SpaceX dopravuje americké astronauty na Mezinárodní vesmírnou stanici. Muskova společnost SpaceX chce ještě do konce letošního roku vypravit do kosmu plně civilní misi.
Závody miliardářů o kosmický prostor právě začaly.