reklama

Pane plukovníku, co kdybychom recitovali? Bárta, Farna či Ruppert cupují zákaz zpěvu

Už od pondělí zpěváci nebudou moci zpívat veřejně, což mnozí z nich kritizují. Někteří tvrdí, že při sportu nebo herectví může být riziko šíření koronaviru podobné, nebo dokonce horší. Místo zpěvu pak navrhují broukání nebo třeba recitování.

reklama

„Kdyby to nebylo tak tragické, tak bych se tomu možná i zasmál, že jsme skončili jak v pohádce Pyšná princezna,“ říká zpěvák a frontman kapely Monkey Business Matěj Ruppert. Nelíbí se mu i to, že se k situaci pořádně nevyjádřil ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). „Chtěl bych slyšet jasné důvody, proč přešli k takovým opatřením a argumentovali konkrétní studií,“ dodává.

Na nesmyslnost opatření poukázala také zpěvačka Ewa Farna. „Ahoj, chtěla bych vám ukázat krátký test. Takhle to vypadá, když normálně mluvím, takto když dýchám po sportu a takto, když zpívám,“ názorně ukazuje s papírem před obličejem.

Divadla hrát mohou, ale muzikály ne, což některým umělcům připadá absurdní. Mnozí proto zákaz zpěvu zesměšňují. „Pane plukovníku, co kdybych u těch koncertů, co mám v divadle, zpíval strašně potichu, nebo bych písně odrecitoval?“ ptá se ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) na sociální síti Instagram zpěvák Dan Bárta.

„Přátelé, našel jsem způsob, jak se vyhnout opatřením, která pan generál Prymula nechal vyhlásit, když označil zpěv za rizikovou a život ohrožující činnost. Nabízím tedy v této formě svá hodinu a půl trvající vystoupení za přijatelnou cenu všem potencionálním promotérům,“ píše zpěvák Ondřej Brzobohatý k videu, kde si do rytmu své písně brouká.

Na všem zlém hledat i to dobré – tím se řídí zpěvák Tomáš Klus. „Je to zvláštní, ale na druhou stranu se z toho zpěvu stává takové tajemství. Budeme zpívat po bytech, jako tomu bylo za totality,“ prohlásil s tím, že se zpěv pomalu mění na underground.

Legraci si z aktuálně ne moc příznivé situace pro umělce dělá i zpěvák Janek Ledecký. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové navrhl, že by se čeští zpěváci mohli sejít v nějaké laboratoři, kde by zazpívali.

„Změřilo by se, jak daleko ty kapénky doletí, a dostali bychom nějaký průkaz,“ zmínil Ledecký. To by prý určovalo vzdálenost, jak daleko mohou stát umělci od diváků. On sám se cítí na to, že by doplivnul čtyři až pět metrů, ale třeba Daniel Hůlka by mohl zvládnout i 10 metrů, vtipkoval dál Janek Ledecký. „Pan Plachetka to dá až do půlky sálu,“ rozesmál hudebník druhého hosta pořadu.

Tagy:
PŘEHLEDNĚ: Španělsko je velmi rizikové. Co potřebujete pro návrat z jednotlivých zemí?
Cestování

PŘEHLEDNĚ: Španělsko je velmi rizikové. Co potřebujete pro návrat z jednotlivých zemí?

Nizozemsko, Španělsko a Baleárské ostrovy se v pondělí na takzvané mapě cestovatele, která stanovuje podmínky pro příjezd z dané země, přesunou do tmavě červených území s velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Pohorší si i několik dalších států – Irsko, Řecko a Monako se posunou do červené a Estonsko do oranžové kategorie. V páteční zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

Olympiáda se do Japonska vrací počtvrté. Na prvních hrách zazářila Věra Čáslavská

Tokio, Sapporo, Nagano a letos opět Tokio. V zemi vycházejícího slunce již počtvrté vzplane olympijský plamen. První olympiáda v Japonsku se odehrála v roce 1964 a pro ostrovní císařství představovala zásadní historický milník. Japonci úspěšným uspořádáním letních her ukázali, že i na hlavu poražený národ dokáže znovu vstát z popela. Pro českou gymnastku Věru Čáslavskou znamenalo Tokio také start její zlaté olympijské kariéry.

Z internetu před domy odborníků. Popírači covidu hrozí i useknutím hlav dětem experta

Je hlavní tváří slovenského boje proti koronaviru. Infektolog Vladimír Krčméry je u našich východních sousedů nejvyhledávanějším odborníkem, který spolupracuje se slovenskou vládou. Stal se i prvním očkovaným člověkem na Slovensku, tudíž šel od začátku vakcinace příkladem. Jak ale nyní přiznává, kvůli jeho varováním a predikcím mu pravidelně chodí výhrůžky smrtí. Ty prý míří i na jeho děti.

Delta má tisíckrát větší virovou nálož. Nakažlivější respirační nemoc neznám, říká vědkyně

„Delta varianta koronaviru je jedna z nejnakažlivějších respiračních onemocnění, se kterým jsme se kdy setkali,“ uvedla Rochelle Walenská, ředitelka amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). V současné době tvoří infekčnější kmen více než 83 procent sekvenovaných případů ve Spojených státech. Drtivá většina hospitalizovaných lidí s příznaky covidu nebyla očkována.

PŘEHLEDNĚ: Na druhou dávku očkování už po třech týdnech. Jak si posunout termín?

Ministerstvo zdravotnictví opět změnilo svá pravidla. Nově si lidé mohou posunout termín a jít na druhou dávku očkování vakcínou proti koronaviru od firem Pfizer/BioNTech už po 21 dnech od první. Stačí k tomu jeden telefonát, na některých očkovacích místech dokonce i e-mail. Redakce CNN Prima NEWS podrobně sepsala, na jaké číslo zavolat, co k tomu člověk potřebuje a jak telefonát probíhá.

reklama

Domácí zpravodajství

Gott o Krajčovi: Neměl jsem k němu ideální vztah. Párkrát jsem mu to dal najevo

„K Richardu Krajčovi jsem neměl úplně ideální vztah,“ přiznává Karel Gott ve své autobiografii Má cesta za štěstím. Ta vyšla 14. července při příležitosti zpěvákových nedožitých 82. narozenin. Gott zároveň prozradil, proč jim to neklapalo a že Krajčovi poslal provokativní telegram. Časem si ale vše vyříkali a frontman kapely Kryštof nakonec napsal duet Srdce nehasnou, který Gott pět měsíců před smrtí nazpíval se svou dcerou Charlotte.

Nejtěžší chvíle Karla Gotta: Dávali mi šest měsíců života. Měl jsem ukrutné bolesti

Rok a půl poté, co se Karel Gott vyléčil z rakoviny, měl novou diagnózu, onemocnění krvetvorby. Jeho zdravotní stav se zhoršil a lékaři mu předpovídali pouze šest měsíců života. O době před smrtí napsal nejznámější český zpěvák v autobiografii Má cesta za štěstím, která vyšla 14. července při příležitosti jeho nedožitých 82. narozenin. Přiznal, že měl ukrutné bolesti i halucinace.

Šmucler: Obličej mi stále nefunguje na 100 %. Očkování je třeba lidem lépe vysvětlovat

Šéf České stomatologické komory Roman Šmucler tvrdí, že část tváře, která mu ochrnula po očkování, stále nefunguje na 100 procent. O možných vedlejších účincích nicméně věděl a již dříve uvedl, že vakcinace nelituje. Jen by byl rád, kdyby se lidem vedlejší účinky vysvětlovaly lépe. Když se trhá zub, taky existuje vzácná šance, že se během zákroku třeba zlomí čelist, uvedl Šmucler na CNN Prima NEWS.

reklama