Pane plukovníku, co kdybychom recitovali? Bárta, Farna či Ruppert cupují zákaz zpěvu

Tomáš Klus a jeho kapela dohola.

Celebrity se bouří proti zákazu zpěvu

Už od pondělí zpěváci nebudou moci zpívat veřejně, což mnozí z nich kritizují. Někteří tvrdí, že při sportu nebo herectví může být riziko šíření koronaviru podobné, nebo dokonce horší. Místo zpěvu pak navrhují broukání nebo třeba recitování.

„Kdyby to nebylo tak tragické, tak bych se tomu možná i zasmál, že jsme skončili jak v pohádce Pyšná princezna,“ říká zpěvák a frontman kapely Monkey Business Matěj Ruppert. Nelíbí se mu i to, že se k situaci pořádně nevyjádřil ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). „Chtěl bych slyšet jasné důvody, proč přešli k takovým opatřením a argumentovali konkrétní studií,“ dodává.

Na nesmyslnost opatření poukázala také zpěvačka Ewa Farna. „Ahoj, chtěla bych vám ukázat krátký test. Takhle to vypadá, když normálně mluvím, takto když dýchám po sportu a takto, když zpívám,“ názorně ukazuje s papírem před obličejem.

Divadla hrát mohou, ale muzikály ne, což některým umělcům připadá absurdní. Mnozí proto zákaz zpěvu zesměšňují. „Pane plukovníku, co kdybych u těch koncertů, co mám v divadle, zpíval strašně potichu, nebo bych písně odrecitoval?“ ptá se ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) na sociální síti Instagram zpěvák Dan Bárta.

„Přátelé, našel jsem způsob, jak se vyhnout opatřením, která pan generál Prymula nechal vyhlásit, když označil zpěv za rizikovou a život ohrožující činnost. Nabízím tedy v této formě svá hodinu a půl trvající vystoupení za přijatelnou cenu všem potencionálním promotérům,“ píše zpěvák Ondřej Brzobohatý k videu, kde si do rytmu své písně brouká.

Na všem zlém hledat i to dobré – tím se řídí zpěvák Tomáš Klus. „Je to zvláštní, ale na druhou stranu se z toho zpěvu stává takové tajemství. Budeme zpívat po bytech, jako tomu bylo za totality,“ prohlásil s tím, že se zpěv pomalu mění na underground.

Legraci si z aktuálně ne moc příznivé situace pro umělce dělá i zpěvák Janek Ledecký. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové navrhl, že by se čeští zpěváci mohli sejít v nějaké laboratoři, kde by zazpívali.

„Změřilo by se, jak daleko ty kapénky doletí, a dostali bychom nějaký průkaz,“ zmínil Ledecký. To by prý určovalo vzdálenost, jak daleko mohou stát umělci od diváků. On sám se cítí na to, že by doplivnul čtyři až pět metrů, ale třeba Daniel Hůlka by mohl zvládnout i 10 metrů, vtipkoval dál Janek Ledecký. „Pan Plachetka to dá až do půlky sálu,“ rozesmál hudebník druhého hosta pořadu.

Tagy: