reklama

Ledecký vtipkuje o zákazu zpěvu: Pojďme si otestovat, kdo kam doplivne, říká hudebník

Vláda přijala nová opatření, která de facto zakazují zpěv. Nesmí se totiž konat koncerty či opery, jiné kulturní akce, jako například divadla, však mají stále zelenou. Jak na nová pravidla nahlíží sami zpěváci? Koho dle nich nejvíce poškodí? A berou je s humorem? Hosty pořadu 360° Pavlíny Wolfové byli zpěvák a skladatel Janek Ledecký a operní pěvec Adam Plachetka.

reklama

Zpěvák Janek Ledecký si z opatření, které zakazuje zpěv na školách a opery či koncerty, dělá legraci. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové navrhl, že by se čeští zpěváci mohli sejít v nějaké laboratoři, kde by zazpívali. „Změřilo by se, jak daleko ty kapénky doletí, a dostali bychom nějaký průkaz,“ zmínil Ledecký. To by prý určovalo vzdálenost, jak daleko mohou stát umělci od diváků. On sám se cítí na to, že by doplivnul čtyři až pět metrů, ale třeba Daniel Hůlka by mohl zvládnout i 10 metrů, vtipkoval dál Janek Ledecký. „Pan Plachetka to dá až do půlky sálu,“ rozesmál hudebník druhého hosta pořadu.

Ledecký vysvětlil, že mu nezbývá nic jiného než vládní opatření brát s humorem. „Já bych byl opravdu rád, kdyby se to tu stavělo na exaktních číslech a výzkumech,“ doplnil zpěvák. Zmínil také aktuální nařízení, která ruší právě opery a hudební představení, ale umožňuje konání divadel. I zde má připravené řešení pro svoji kapelu. „My ten koncertní blok předěláme na melodrama. A to jsem si ověřil, že se do těch regulí vejdeme,“ řekl hudebník a dodal, že by kapela hrála tak jako vždy, ale zpěv by nahradil přednes.

Plachetka: Neví se, zda se zavře na 14 dní, či až do jara

Umělci však v pořadu 360° Pavlíny Wolfové debatovali i seriózně. Podle operního pěvce Plachetky je aktuální stav špatný nejen pro umělce, ale hlavně pro promotéry akcí. „Já přijdu o pár koncertů, ale on přijde o celý aparát a musí vracet vstupné. Nejhorší je ta nejistota a nevědomost, jestli tady zavíráme na 14 dní, či otevřeme až na jaře,“ řekl Plachetka.

I on sám si postěžoval na vládní pravidla. „Je tam prvek nesystémovosti. Podcenili jsme letní přípravu. Teď už mohly být na stole dobře naplánované varianty,“ řekl Plachetka s tím, že v Rakousku je situace v tomto obdobná. Liší se však v tom, že se tam i nadále hraje. Rakušané navíc přišli se systémem, kdy jsou lístky zájemcům prodávány adresně, tedy k zakoupení musí lidé uvést své údaje.

Oba zpěváci se také shodli, že avizovaná pomoc umělcům, kterou oznámil ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), jim osobně nepomůže. „Umělec je ten, kdo je napojen na grantový systém, což já nejsem. Já jsem podnikatel v zábavním průmyslu,“ vysvětlil Ledecký. Plánovaná pomoc pak nepomůže ani Plachetkovi, neboť je daňovým rezidentem v Rakousku. Zároveň však považuje avizovanou pomoc za dobrou cestu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zavřené hospody i kina. Co by platilo, kdyby se vláda řídila covidovými balíčky z jara?
Koronavirus

Zavřené hospody i kina. Co by platilo, kdyby se vláda řídila covidovými balíčky z jara?

Čísla nakažených covidem dramaticky letí vzhůru. Incidence vzrostla na hodnotu 154. Pokud by platily balíčky, kterými se vláda řídila na jaře, Česko by se při takových hodnotách blížilo k uzavření restaurací a hospod, ale také kultury či bazénů. Ministerstvo zdravotnictví se ale incidencí už neřídí, důležitější je prý počet hospitalizovaných v nemocnicích. I těch však přibývá.

Baldwin ignoroval zásadní pravidlo, má jasno bezpečnostní expert. Vypadá to pro něj špatně
USA

Baldwin ignoroval zásadní pravidlo, má jasno bezpečnostní expert. Vypadá to pro něj špatně

Herec Alec Baldwin, který při natáčení filmu Rust nešťastnou náhodou zabil hlavní kameramanku, by nikdy neměl mířit na jiného člověka, i kdyby se domníval, že je to bezpečné. Řekli to hollywoodští odborníci na bezpečnost deníku The New York Post. Podle právních expertů bude Baldwin nyní pravděpodobně čelit řadě právních problémů, včetně možného obvinění z trestného činu.

Výkonný mobil na hry a videa či „rtěnka“ se sluchátky. Vyzkoušeli jsme novinky od Huawei

Čínský technologický gigant Huawei po krátké pauze ukázal svou nejnovější řadu mobilních telefonů. Model Nova 9, který se naplno představil na vídeňské akci, cílí dle slov výrobce především na mladší zákazníky, kteří tráví čas focením a natáčením videí. Tomu odpovídají i nové funkce, svižný operační systém i výkon. Mimo to byla na tiskovém brífinku představena také bezdrátová sluchátka v designu rtěnky či nové prémiové chytré hodinky. Redakce CNN Prima NEWS měla možnost si tato zařízení vyzkoušet v praxi.

Postoj mladých Čechů vůči Romům se zlepšil. Raději ale žijí s Vietnamci či Židy

Postoj mladých Čechů vůči Romům se oproti minulosti zlepšil, přesto k nim ale nepřistupují stejně jako k Čechům. Vyplývá to z letošního výzkumu, který pro kampaň HateFree Culture zpracovala agentura Median. Respondenti také méně věří mýtům o menšinách, jsou odmítavější vůči rasistickému humoru a pozitivně hodnotí vietnamskou komunitu. K porovnání sloužil obdobný výzkum z roku 2014.

Foldyna: Senát si počíná jako Hitler. Jednání o zbavení Zemana pravomocí zablokujeme

Čeští senátoři se chovají jako Adolf Hitler, vrátili jsme se do doby před 50 lety, prohlásil v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS poslanec SPD Jaroslav Foldyna. Reagoval na rozhodnutí Senátu a šéfů sněmovních stran hlasovat o odebrání pravomocí prezidentovi Miloši Zemanovi kvůli jeho zdravotnímu stavu. Foldyna také varoval před ústavním pučem. Ostatní hosté pořadu s ním ale ostře nesouhlasili.

KOMENTÁŘ: Piráti by neměli vstupovat do vlády. Budou tam zbyteční a doplatí na to

Účast Pirátů v pětikoaliční vládě se na první pohled zdá jasná. Byli to oni, respektive jejich šéf Ivan Bartoš, kdo nesli hlavní tíhu předvolebního boje s Andrejem Babišem. A bylo by paradoxní, kdyby právě s ním a s Tomiem Okamurou zamířili do opozice. Jenže tak jednoduché to není. Už proto, že koalice jako celek sice nad Babišem zvítězila, avšak za cenu velkých ztrát – mezi Piráty.

reklama

Domácí zpravodajství

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

Masarykův candát, Novotného tlačenka a Zemanův ovar aneb Z dějin prezidentské kuchyně

Na Pražském hradě se v posledních 103 letech servírovalo ledasco, strůjce pádu komunismu v Evropě Michail S. Gorbačov třeba dostal kuřecí plátek s ananasem. Nyní Hrad osiřel a odpadá i recepce ke státnímu svátku 28. října. Okuste proto speciality prezidentské kuchyně alespoň prostřednictvím Archivu Kanceláře prezidenta republiky. Co třeba na Hradě obědval syrský či zambijský prezident?

reklama