Už jste slyšeli o technologii Hydrafacial? Jedná se o komplexní ošetření pleti i pokožky po celém těle. Během krátké doby slibuje hloubkové vyčištění i vyživení a to bez nutnosti invazivního zákroku. Jak funguje a skutečně plní, co slibuje? Stejné otázky si kladla i autorka série článků zaměřených právě na Hydrafacial, který postupně dobývá světový trh kosmetiky, ten český nevyjímaje. A aby na ně našla odpověď, rozhodla se proceduru podstoupit. Krok za krokem vám ji popíše v následujícím článku.
Problémy s pletí se mě týkají asi jako většinu běžných lidí. Sem tam pupínek, párkrát už jsem řešila výskyt šupinatých míst. Není se ovšem co divit, svoji pleť jsem spolu s pitným režimem většinu života poctivě ignorovala, kouzlo pravidelné péče jsem objevila až dlouho po třicítce. Drtivou většinu starostlivosti si odbydu ve vlastní koupelně, za to už pravidelně a poctivě. Informace k péči o pleť si aktivně vyhledávám a řekla bych, že jsem v tomhle ohledu na poměry Česka možná až nezdravě zasvěcená, jak si občas vyslechnu.
Nutno ovšem říct, že o technologii Hydrafacial jsem do loňského léta neslyšela. Nejdřív jsem prohledávala internet, pak jsem se rozhodla proceduru podstoupit, abych věděla, o čem budu psát. Vlastní zkušenost je vždycky nejpřínosnější.
Propagátorka technologie u nás a na Slovensku, Renata Sičáková, mě pozvala do Hydrafacial Centra Praha ve Školské ulici, kde jsem strávila dvě hodiny času, které mi vlastní pleť připomínala ještě tři dny poté. Což, přiznám se, jsem ještě nezažila. Ale všechno pěkně po pořádku.
Hydrafacial na vlastní kůži
Stejně jako většina kosmetických procedur i tahle začala nabídkou sklenice vody. Na výzvu, abych si udělala pohodlí, jsem se uvelebila na lehátku a nechala ruce s více než dvacetiletou praxí v péči o pleť, aby dělaly, co je třeba, zatímco jsem ke každému kroku dostala potřebné informace, které mi objasnily, co a proč se děje.
Hned na samém začátku se dozvídám, že Hydrafacial pleť čistí i vyživuje. Střídavě pracuje s patentovanou technologií vortex, tedy s vodním vírem, který umocňuje vstřebávání vyživovacích roztoků, a s podtlakem, který si pro zjednodušení můžeme představit jako jemný vysavač nečistot.
1. Vakuová lymfatická drenáž
Jako první mě Renata Sičáková odlíčila, aby pleť zbavila make-upu. Odličovací mléko pak na obličej nanesla ještě jednou před samotným začátkem lymfatické drenáže, aby pokožka byla přiměřeně vlhká. Následovalo jemné promnutí lymfatických uzlin poblíž klíčních kostí. „Drenáž se dělá kvůli detoxikaci, aby se rozproudila lymfa v podkoží,“ dostane se každému klientovi vysvětlení prvního kroku v proceduře, který není nutností, pro celkovou účinnost ošetření se ovšem doporučuje.
Lymfatická drenáž v rámci ošetření přístrojem Hydrafacial trvá necelých deset minut a obnáší jednoduché tahy aplikátorem po tváři i krku.
„Postupně lymfu rozpohybujeme směrem od středu obličeje, stahujeme ji do centrálního řečiště. Je to dobré nejen pro proces čištění pleti, pomáhá to také při odstraňování otoků, například pod očima nebo pod bradou. Ty bývají způsobené hromaděním toxinů, které se nám v těle kumulují z jídla, z okolí, v němž žijeme, i kosmetických produktů. A když lymfatický systém nefunguje, jak má, toxiny se hromadí, tvoří se právě otoky a také záněty,“ vykládá Renata Sičáková.
Přitom mi po tvářích přejíždí aplikátorem, a přidává varování, že procedura může způsobit mírné zarudnutí, které ovšem rychle mizí. Dále zdůrazňuje potřebu ochrany pleti následující dva až tři dny — je třeba především vyhýbat se přímému slunci.
2. Čištění a exfoliace
Následuje první část mimořádně důkladného čištění pleti. Exfoliace, tedy obrušování, pleť otevře a připraví ji na další ošetření. Způsoby provedení jsou různé, klienty podstupující proceduru Hydrafacial čeká ten mechanický se speciální exfoliační koncovkou. Při bližším pohledu připomíná tvar šnečí ulity a existují čtyři různá provedení, vybírají se podle síly, s jakou má být exfoliace provedena. Ty nejsilnější jsou vhodné třeba pro hyperkeratozní pleť s pigmentovými skvrnami. „Používáme roztok obsahující glukosaminy, změkčující látky. Pleť nám tedy ještě více zvlhčí, abychom ji mohli začít obrušovat, čímž odstraníme vrchní vrstvu kůže, především odumřelé buňky. Otevřou se póry a díky tomu můžeme pak ještě hlouběji do pokožky,“ vykládá zakladatelka Hydrafacial Centra Praha při provádění dlouhých exfoliačních tahů. Ty se u mužů musí provádět po směru růstu vousů, aby ošetření nezpůsobilo jejich zarůstání.
Dodržování zásad správného používání je třeba znát a pečlivě dodržovat. Díky nim proceduru mohou absolvovat třeba i lidé s kuperosou nebo rosaceou. V takovém případě je třeba správně nastavit sílu podtlaku, s níž přístroj pracuje, tedy spíše na nižší hodnoty. „Někdy může vzniknout lehké krvácení do kůže, kterému se ne vždy dá zabránit. Nicméně bývá to jen maličká modřinka, která do druhého dne zmizí. Praskající žilky se mohou jevit jako kontraindikace pro použití Hydrafacialu, ale my při ošetření používáme látky, které cévám naopak mohou pomoci se zpevněním,“ objasňuje Renata Sičáková, která dále vysvětluje hlavní přínosy svého oblíbeného přístrojového ošetření.
„Výsledky jsou dva. První vidíte hned — pleť je hydratovaná, vypnutá, zářivá. Druhý, třeba v případě akné, šupinek a podobně, vidíte v průběhu týdnů. Pleť se ozdraví a omladí a přesně o tom Hydrafacial je.“
3. Chemický peeling
Dalším krokem je druhá část čistícího procesu. Po fyzikální exfoliaci přichází na řadu narušení chemických vazeb a otevření pórů. V Hydrafacial Centru Praha používají čtyři druhy chemických peelingů s různou intenzitou působení.
4. Extrakce
Blíží se okamžik, kdy všechno, co negativně ovlivňuje stav naší pleti, musí pryč. Před samotným nasáváním odumřelých buněk, toxinů a dalších nepotřebných částic ovšem aplikátorem protéká roztok, tentokrát s beta kyselinami, především salicylovou, a dalšími zklidňujícími látkami. Pak na aplikátor Renata Sičáková nasazuje menší koncovku, aby se z ní dostala i do hůře přístupných míst na tváři. „Pleť navlhčíme a začneme vysávat nečistoty z pórů. Děláme pomalé pohyby, do tvaru osmiček. Je to nejnáročnější krok v celém ošetření s technologií Hydrafacial, někdo při něm může pociťovat mírné pálení. Na druhou stranu je to mnohem lepší než pleť třeba mačkat a podobně,“ říká odbornice v oboru estetické kosmetiky a dermatologie, s čímž souhlasím. Pálení pociťuji, ale nikterak palčivě.
Čistící proces je téměř u konce, zbývá už jen pleť omýt a neutralizovat zbytky peelingu. Dále lze směle pokračovat k ryze zkrášlovací části procedury.
5. Omlazení a regenerace — VIP, DELUXE
Je potřeba upozornit, že tahle část není automatickou součástí ošetření. Jak poslední dvě slova v názvu napovídají, jedná se o nadstandardní péči. Na výběr je při ní z osmi boosterů, které mají jediný úkol — dostat do pleti co nejvíce hydratace, vitamínů, minerálů a dalších prospěšných látek. „Napouštíme pleť aktivními látkami. Některé boostery si společnost Hydrafacial vyrábí sama, třeba na redukci pigmentových skvrn, jiný obsahuje vysoké množství peptidů zapouzdřených v liposomových nosičích, což je top booster na omlazení pleti a regeneraci pleti,“ uvádí propagátorka technologie v Česku a na Slovensku. A pokračuje: „Máme dermabuilder, který je určený na vrásky. Ale máme i boostery vyrobené známými společnostmi nebo slavnými osobnostmi, třeba Jennifer Lopez. Ráda používám booster značky Omorovizca či Circadia.“
6. LED světelná terapie
Abychom z vyživovacích sér v boosterech dostali maximum, je třeba celou proceduru dotáhnout k dokonalosti za pomoci LED světelné terapie. Na výběr je ze dvou barev — modré a červené světlo. „Červené světlo omlazuje a regeneruje. Proniká až do hloubky, do vrstvy dermis, kde ho nasávají mitochondrie a díky tomu pak vytvářejí více kolagenu a elastanu. Jedná se o hojivý proces, který před lety objevila NASA. Modré světlo má antibakteriální efekt, ničí bakterie na povrchu kůže, které způsobují například akné a další zánětlivé problémy pleti. Lze ovšem použít i kombinaci obou barevných světel,“ prozrazuje Renata Sičáková, která ještě upozorňuje na nutnost chránit oči speciálními brýlemi.
7. Hydratace a ochrana
Pomyslnou třešničkou na dortu je závěrečná hydratace, Renata Sičáková pak neváhá mluvit o superkoktejlu, kterým prý pokožku napustí. „Bez něj není Hydrafacial Hydrafacialem. Jedná se o směs Antiox, obsahuje vitamíny A, C a E, dále extrakt z bílého čaje, z koňského kaštanu, který zpevňuje už zmíněné cévní stěny. Při tomto kroku používáme vortexový vír a vše postupně zapracováváme. Mnohdy ošetřuji klienty, jejichž pleť je natolik dehydrovaná, že na některá místa se musím vracet, protože roztok rychle vsákne a je vidět, že ho potřebuje více,“ říká, zatímco mi vše zmíněné zapracovává do pokožky takzvanými vlhkými pusinkami (wet kisses), jak se dotykům aplikátoru říká.
Když přístroj po zhruba hodině a půl utichne, přichází na řadu závěrečná péče, kterou zná většina z nás — nanesení hydratačního krému a SPF péče. První uzamkne v pleti veškerou získanou hydrataci, druhý ji ochrání před slunečním zářením. „Co na technologii Hydrafacial oceňuji nejvíce, je, že se o pleť postará komplexně a hloubkově a přitom ji nenarušuje. Je neinvazivní a přitom velmi účinný,“ prozrazuje Renata Sičáková, proč v její kariéře Hydrafacial stal volbou číslo jedna.
A moje vlastní osobní zkušenost? Ještě tři dny po absolvování procedury jsem měla pleť výrazně hebkou a pružnou. Stejný pocit znám i po absolvování běžného kosmetického ošetření, je ovšem třeba říct, že nikdy nevydržel tak dlouho. Zmíněný pocit pálení netrval déle než pár minut a stejně tak zarudnutí odeznělo během krátké doby.
Během jednoho sezení se mi dostalo také ošetření rtů a rukou, na nichž jsem jakožto majitelka spíše sušší pleti pocítila rozdíl asi nejsilněji. Šupinky i pocit pnutí zmizely, což je v mém případě stav k nezaplacení. Pokud tedy patříte k těm, kteří se o svoji pleť starají s láskou a vědomím, že se nejedná o marnivost, ale zásadní součást starostlivosti o sebe sama, může být Hydrafacial tou správnou volbou i pro vás.
Jedinou překážkou pro někoho může být dostupnost ošetření, obyvatelé menších měst za ním zřejmě budou muset dojíždět, nebo cena, která se pohybuje v rozmezí 2 500,- až 4 000Kč. Není to málo, tím spíše, že ideální je opakování procedury jednou za čtyři až šest týdnů. Ovšem vliv má podle Renaty Sičákové i při absolvování dvakrát do roka. Na jaře a na podzim, kdy se naše pleť potýká s následky až extrémních teplot. I taková péče se počítá a jak dlouholetá průkopnice péče o pleť podotýká, že kdo se k ní odhodlá, brzy to pozná sám.