reklama

Hygienické stanice se připravují na druhou vlnu koronaviru a nabírají nové zaměstnance

Na případnou druhou vlnu epidemie se připravují krajské hygienické stanice. Postupně vypisují výběrová řízení a nabírají nové zaměstnance. Novou vlnu nákazy odborníci očekávají na podzim, v souběhu s chřipkou a dalšími respiračními nemocemi. Vláda proto schválila nové pracovní pozice – zejména pro hygieniky a epidemiology.

reklama

Zhruba dva tisíce dvě stě lidí zaměstnávají krajské hygienické stanice. Během epidemie nemoci COVID-19 se to ukázalo jako nedostatečné, a tak vláda povolila nabírat novou pracovní sílu. 134 míst pro celkem 14 hygienických stanic ale podle námi oslovených ředitelů stačit nebude.

K tématu

„Nových zaměstnanců budeme přijímat 27. Určitě to úplně stačit nebude, samozřejmě, pokud by ta vlna byla v těch nejhorších předpokladech, tak jak se uvádí,“ řekla CNN Prima NEWS pražská hygienička Zdeňka Jágrová. Zájemci se prý musí připravit na časově náročnou práci. Došetřování nově nakažených pacientů se dělá o víkendech i svátcích.

Novela k zjednodušení nástupu do hygienické služby

Podle ředitelů krajských hygienických stanic se lékaři do této služby moc nehrnou, a to hlavně kvůli velkému rozdílu mezi nástupním platem v nemocnici a na hygienické stanici. Platy lékařů v hygienických stanicích začínají teď na necelých třiadvaceti tisících. V případě lékařů v nemocnicích startují platy zhruba na částce třicet tři tisíc. Průměrná mzda v ČR byla letos v prvním čtvrtletí 34 077 korun. Podle ministra zdravotnictví by se to ale mělo změnit.

Na ministerstvu vnitra nyní vzniká novela zákona o státní službě, která by zjednodušila nástup nových pracovníků do hygienické služby. „Případná změna asi bude muset být provázána obecně s tím, jak bude fungovat hygiena. Jestli má zůstat v tom dnešním relativně decentralizovaném režimu, nebo zda se má transformovat v nějakou státní hygienickou službu, která by byla řízena přímo s nějakou mírou autonomie,“ sdělil ministr vnitra Jan Hamáček. Vláda chce návrh změny zákona předložit Sněmovně v září.

K tématu

Další hlavní zprávy

Školství

Škola v přírodě jako boj proti koronaviru. Prymula podporuje oddělení dětí od rodičů

Škola v přírodě jako boj proti koronaviru. Prymula podporuje oddělení dětí od rodičů

Vláda reálně uvažuje o tom, že by se děti v listopadu odvezly na školy v přírodě. V pondělí to na tiskové konferenci na dotaz CNN Prima NEWS uvedl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). S návrhem na improvizované školy v přírodě přišli minulý týden zástupci odborů a v tomto týdnu by měli podrobnosti ministrům představit. Jde podle nich o variantu, jak bojovat proti šíření koronaviru a nenakazit rodiče. Dopad do rozpočtu by byl podle odborů až dvě miliardy korun. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) dodala, že děti jsou velká priorita a bude o tom jednat.

Domácí

Vláda z nás dělá voly, říká ekonom Sedláček. Poprvé za 30 let „ryjeme držkou v zemi“

Vláda z nás dělá voly, říká ekonom Sedláček. Poprvé za 30 let „ryjeme držkou v zemi“

Nemůžeme spoléhat na politiky, protože se řídí jinou logikou, než co nejlépe pečovat o své občany. Ekonom a bývalý poradce prezidenta Václava Havla Tomáš Sedláček se na Facebooku opřel do vlády a jejího řešení koronavirové situace v Česku. Mimo jiné naši zemi srovnal se sousedním Slovenskem, které se podle něj dokázalo z předešlých ekonomických nebo politických krizí vymanit a v současnosti je na tom v mnoha ohledech lépe než Česko. To prý poprvé za 30 let poznává, jaké to je „rýt tak trošku držkou v zemi“.

reklama
Nezničitelného Ibrahimovice COVID-19 nepřibrzdil a stále řádí. Milán má Boha, řekl Švéd
Vlci ztrácejí přirozenou plachost, útoků přibývá. Chovatel přišel za noc o 20 ovcí
Děti mohou z kojeneckých lahví polykat miliony mikroplastů denně, upozorňují vědci
Zadržený Berbr rezignoval na všechny své funkce ve fotbale. Končí také Chovanec
reklama
reklama
Hooligans: Odmítáme rozpoutání násilí po demonstraci. Střety vyprovokovala policie, tvrdí

Domácí

Domácí zpravodajství

Pod vlivem pervitinu dceru ubodala nůžkami a schovala do pračky. Žena si odpyká vysoký trest
Další články
reklama
reklama