reklama

Hygienické stanice se připravují na druhou vlnu koronaviru a nabírají nové zaměstnance

Na případnou druhou vlnu epidemie se připravují krajské hygienické stanice. Postupně vypisují výběrová řízení a nabírají nové zaměstnance. Novou vlnu nákazy odborníci očekávají na podzim, v souběhu s chřipkou a dalšími respiračními nemocemi. Vláda proto schválila nové pracovní pozice – zejména pro hygieniky a epidemiology.

reklama

Zhruba dva tisíce dvě stě lidí zaměstnávají krajské hygienické stanice. Během epidemie nemoci COVID-19 se to ukázalo jako nedostatečné, a tak vláda povolila nabírat novou pracovní sílu. 134 míst pro celkem 14 hygienických stanic ale podle námi oslovených ředitelů stačit nebude.

„Nových zaměstnanců budeme přijímat 27. Určitě to úplně stačit nebude, samozřejmě, pokud by ta vlna byla v těch nejhorších předpokladech, tak jak se uvádí,“ řekla CNN Prima NEWS pražská hygienička Zdeňka Jágrová. Zájemci se prý musí připravit na časově náročnou práci. Došetřování nově nakažených pacientů se dělá o víkendech i svátcích.

Novela k zjednodušení nástupu do hygienické služby

Podle ředitelů krajských hygienických stanic se lékaři do této služby moc nehrnou, a to hlavně kvůli velkému rozdílu mezi nástupním platem v nemocnici a na hygienické stanici. Platy lékařů v hygienických stanicích začínají teď na necelých třiadvaceti tisících. V případě lékařů v nemocnicích startují platy zhruba na částce třicet tři tisíc. Průměrná mzda v ČR byla letos v prvním čtvrtletí 34 077 korun. Podle ministra zdravotnictví by se to ale mělo změnit.

Na ministerstvu vnitra nyní vzniká novela zákona o státní službě, která by zjednodušila nástup nových pracovníků do hygienické služby. „Případná změna asi bude muset být provázána obecně s tím, jak bude fungovat hygiena. Jestli má zůstat v tom dnešním relativně decentralizovaném režimu, nebo zda se má transformovat v nějakou státní hygienickou službu, která by byla řízena přímo s nějakou mírou autonomie,“ sdělil ministr vnitra Jan Hamáček. Vláda chce návrh změny zákona předložit Sněmovně v září.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ Speciál 360° o zdraví Zemana: Jak reaguje na Vystrčilovo prohlášení Vondráček?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Speciál 360° o zdraví Zemana: Jak reaguje na Vystrčilovo prohlášení Vondráček?

Prognóza zdravotního stavu prezidenta je krajně nejistá, cituje z dopisu od lékařů šéf Senátu Miloš Vystrčil. Hospitalizovaný Miloš Zeman dle Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) není momentálně schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti. Zástupci senátorských klubů proto nevidí jinou možnost než převést prezidentské pravomoci na premiéra a šéfa Sněmovny. Jak se situace bude vyvíjet dále? Sledujte speciální vysílání CNN Prima NEWS, které bude k dispozici živě i v tomto článku. Hosty budou mimo jiné předseda Sněmovny Radek Vondráček nebo předseda senátní komise pro ústavu Zdeněk Hraba.

Idioti, kuřecí mozky a zbabělci. Slováci jsou zděšeni z bitky chuligánů přímo na hřišti

Měl to být sportovní svátek mezi prvním a druhým týmem tabulky. Nakonec to skončilo jednou z největších ostud v dějinách slovenského fotbalu. Derby mezi Spartakem Trnava a Slovanem Bratislava se totálně zvrtlo v 15. minutě, kdy se fanoušci obou znepřátelených táborů brutálně porvali přímo na hřišti. Ze záběrů je patrné, že někteří z nich skončili v bezvědomí. Nevídaný incident se strhl poté, co trnavští příznivci vyšplhali na střechu tribuny, kde se nacházeli fanoušci soupeře a zasypali je dýmovnicemi.

Chlapec v sukni znásilnil na genderově neutrálních toaletách dívku. Její otec to neunesl

Školy po celé Americe se zabývají otázkou, zda by měly být toalety genderově neutrální. Někteří rodiče se ale obávají o bezpečí svých nezletilých dětí. Debatu v amerických médiích rozpoutala výpověď jednoho údržbáře, který popsal znásilnění své dcery na dívčích toaletách chlapcem v sukni. Otec to pak ale na zasedání školské rady pěkně schytal.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama