reklama

Hygienické stanice se připravují na druhou vlnu koronaviru a nabírají nové zaměstnance

Na případnou druhou vlnu epidemie se připravují krajské hygienické stanice. Postupně vypisují výběrová řízení a nabírají nové zaměstnance. Novou vlnu nákazy odborníci očekávají na podzim, v souběhu s chřipkou a dalšími respiračními nemocemi. Vláda proto schválila nové pracovní pozice – zejména pro hygieniky a epidemiology.

reklama

Zhruba dva tisíce dvě stě lidí zaměstnávají krajské hygienické stanice. Během epidemie nemoci COVID-19 se to ukázalo jako nedostatečné, a tak vláda povolila nabírat novou pracovní sílu. 134 míst pro celkem 14 hygienických stanic ale podle námi oslovených ředitelů stačit nebude.

K tématu

„Nových zaměstnanců budeme přijímat 27. Určitě to úplně stačit nebude, samozřejmě, pokud by ta vlna byla v těch nejhorších předpokladech, tak jak se uvádí,“ řekla CNN Prima NEWS pražská hygienička Zdeňka Jágrová. Zájemci se prý musí připravit na časově náročnou práci. Došetřování nově nakažených pacientů se dělá o víkendech i svátcích.

Novela k zjednodušení nástupu do hygienické služby

Podle ředitelů krajských hygienických stanic se lékaři do této služby moc nehrnou, a to hlavně kvůli velkému rozdílu mezi nástupním platem v nemocnici a na hygienické stanici. Platy lékařů v hygienických stanicích začínají teď na necelých třiadvaceti tisících. V případě lékařů v nemocnicích startují platy zhruba na částce třicet tři tisíc. Průměrná mzda v ČR byla letos v prvním čtvrtletí 34 077 korun. Podle ministra zdravotnictví by se to ale mělo změnit.

Na ministerstvu vnitra nyní vzniká novela zákona o státní službě, která by zjednodušila nástup nových pracovníků do hygienické služby. „Případná změna asi bude muset být provázána obecně s tím, jak bude fungovat hygiena. Jestli má zůstat v tom dnešním relativně decentralizovaném režimu, nebo zda se má transformovat v nějakou státní hygienickou službu, která by byla řízena přímo s nějakou mírou autonomie,“ sdělil ministr vnitra Jan Hamáček. Vláda chce návrh změny zákona předložit Sněmovně v září.

K tématu

Další hlavní zprávy

Politika

Setkání Zemana s Vučičem: Prezidenti si vyměnili státní vyznamenání

Setkání Zemana s Vučičem: Prezidenti si vyměnili státní vyznamenání

Prezident Miloš Zeman udělil srbskému prezidentovi Aleksandaru Vučičovi nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva první třídy. Předal mu ho na slavnostním ceremoniálu před vzájemným jednáním na Pražském hradě. Uvedl to mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Český prezident dostal vysoké srbské vyznamenání určené prezidentům či premiérům Řád Srbské republiky na stuze. Vučič mu ho udělil již loni, v úterý mu ho předal.

MS v hokeji 2021

Nominace všech týmů na MS v hokeji. Která soupiska budí největší respekt?

Nominace všech týmů na MS v hokeji. Která soupiska budí největší respekt?

Šestnáctka trenérů v posledních dnech a týdnech umíchala finální produkt, který vyšle na mistrovství světa v hokeji startující už v pátek 21. května v Lotyšsku. Podívejte se v článku CNN Prima NEWS na to, kteří hráči se dostali do finální nominace pro šampionát v Rize. Jednotlivé sestavy mohou v průběhu vrcholné akce nabýt na síle podle toho, jak se bude vyvíjet situace v zámořské NHL.

I nejvíce nakažený okres roztočil pípy, výčepní z Opavska očkování moc nevěří
Ve vězení strávili 31 let za vraždu, kterou nespáchali. Dostanou miliardové odškodné
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Další vlna rozvolňování. Co všechno se příští pondělí změní?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Brutálně zavraždil cyklistku sekerou a nožem na okraji Olomouce. Odsedí si 25 let
Chladno a deště až do konce května. V Česku se oteplí teprve koncem měsíce
Další články
reklama
reklama