reklama

Hygienické stanice se připravují na druhou vlnu koronaviru a nabírají nové zaměstnance

Na případnou druhou vlnu epidemie se připravují krajské hygienické stanice. Postupně vypisují výběrová řízení a nabírají nové zaměstnance. Novou vlnu nákazy odborníci očekávají na podzim, v souběhu s chřipkou a dalšími respiračními nemocemi. Vláda proto schválila nové pracovní pozice – zejména pro hygieniky a epidemiology.

reklama

Zhruba dva tisíce dvě stě lidí zaměstnávají krajské hygienické stanice. Během epidemie nemoci COVID-19 se to ukázalo jako nedostatečné, a tak vláda povolila nabírat novou pracovní sílu. 134 míst pro celkem 14 hygienických stanic ale podle námi oslovených ředitelů stačit nebude.

K tématu

„Nových zaměstnanců budeme přijímat 27. Určitě to úplně stačit nebude, samozřejmě, pokud by ta vlna byla v těch nejhorších předpokladech, tak jak se uvádí,“ řekla CNN Prima NEWS pražská hygienička Zdeňka Jágrová. Zájemci se prý musí připravit na časově náročnou práci. Došetřování nově nakažených pacientů se dělá o víkendech i svátcích.

Novela k zjednodušení nástupu do hygienické služby

Podle ředitelů krajských hygienických stanic se lékaři do této služby moc nehrnou, a to hlavně kvůli velkému rozdílu mezi nástupním platem v nemocnici a na hygienické stanici. Platy lékařů v hygienických stanicích začínají teď na necelých třiadvaceti tisících. V případě lékařů v nemocnicích startují platy zhruba na částce třicet tři tisíc. Průměrná mzda v ČR byla letos v prvním čtvrtletí 34 077 korun. Podle ministra zdravotnictví by se to ale mělo změnit.

Na ministerstvu vnitra nyní vzniká novela zákona o státní službě, která by zjednodušila nástup nových pracovníků do hygienické služby. „Případná změna asi bude muset být provázána obecně s tím, jak bude fungovat hygiena. Jestli má zůstat v tom dnešním relativně decentralizovaném režimu, nebo zda se má transformovat v nějakou státní hygienickou službu, která by byla řízena přímo s nějakou mírou autonomie,“ sdělil ministr vnitra Jan Hamáček. Vláda chce návrh změny zákona předložit Sněmovně v září.

K tématu

Další hlavní zprávy

Rozhovor

Flegr: Vydržme lockdown tři týdny, jinak je vše zbytečné a lékaři se zblázní

Flegr: Vydržme lockdown tři týdny, jinak je vše zbytečné a lékaři se zblázní

Česko musí ještě tři týdny zůstat ve tvrdém lockdownu, řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS evoluční biolog Jaroslav Flegr s tím, že je třeba se dostat maximálně na 2000 nakažených denně. V březnu podle něj přijde čtvrtá vlna koronaviru a pokud nebudou dostatečně prázdné nemocnice, lékaři se se z toho zblázní. Zdůraznil také, že za úbytek nakažených může vysoký počet zemřelých.

V EU by se mohlo očkovat i vakcínami z Ruska a Číny. Stav nouze nejspíš KSČM podpoří
Česká módní značka Pietro Filipi propustí všechny zaměstnance. Nemá na výplaty
Šíření covidu zrychluje, Česko pokořilo další hranici. Vzrostlo i skóre PES
Pence upřednostní inauguraci Bidena. Ani další republikáni se s Trumpem nerozloučí
Přepište dějiny. Půjčky na bydlení opět zlevnily a Češi vytvořili hypoteční rekord
Vydělávají desítky miliard dolarů. Kam plynou zisky největších farmaceutických firem
reklama
reklama
Topolánek pochválil Kalouska: Byl bys dobrý premiér i prezident

360°

Domácí zpravodajství

Průzkum: Naočkovat už by se nechala téměř polovina Čechů. Větší zájem mají muži
Praktičtí lékaři budou očkovat bez ohledu na rezervace. Každý 10 pacientů denně
Distribuce vakcín je nespravedlivá, tvrdí kraje. Praha a Brno mají přes polovinu
Další články
reklama
reklama