Příprava na druhou vlnu
Na případnou druhou vlnu epidemie se připravují krajské hygienické stanice. Postupně vypisují výběrová řízení a nabírají nové zaměstnance. Novou vlnu nákazy odborníci očekávají na podzim, v souběhu s chřipkou a dalšími respiračními nemocemi. Vláda proto schválila nové pracovní pozice – zejména pro hygieniky a epidemiology.
Zhruba dva tisíce dvě stě lidí zaměstnávají krajské hygienické stanice. Během epidemie nemoci COVID-19 se to ukázalo jako nedostatečné, a tak vláda povolila nabírat novou pracovní sílu. 134 míst pro celkem 14 hygienických stanic ale podle námi oslovených ředitelů stačit nebude.
„Nových zaměstnanců budeme přijímat 27. Určitě to úplně stačit nebude, samozřejmě, pokud by ta vlna byla v těch nejhorších předpokladech, tak jak se uvádí,“ řekla CNN Prima NEWS pražská hygienička Zdeňka Jágrová. Zájemci se prý musí připravit na časově náročnou práci. Došetřování nově nakažených pacientů se dělá o víkendech i svátcích.
Novela k zjednodušení nástupu do hygienické služby
Podle ředitelů krajských hygienických stanic se lékaři do této služby moc nehrnou, a to hlavně kvůli velkému rozdílu mezi nástupním platem v nemocnici a na hygienické stanici. Platy lékařů v hygienických stanicích začínají teď na necelých třiadvaceti tisících. V případě lékařů v nemocnicích startují platy zhruba na částce třicet tři tisíc. Průměrná mzda v ČR byla letos v prvním čtvrtletí 34 077 korun. Podle ministra zdravotnictví by se to ale mělo změnit.
Na ministerstvu vnitra nyní vzniká novela zákona o státní službě, která by zjednodušila nástup nových pracovníků do hygienické služby. „Případná změna asi bude muset být provázána obecně s tím, jak bude fungovat hygiena. Jestli má zůstat v tom dnešním relativně decentralizovaném režimu, nebo zda se má transformovat v nějakou státní hygienickou službu, která by byla řízena přímo s nějakou mírou autonomie,“ sdělil ministr vnitra Jan Hamáček. Vláda chce návrh změny zákona předložit Sněmovně v září.