reklama

Volby jsou bezpečnější než nákup, tvrdí Hamáček. Hygienikům pomůže až 250 policistů

Ministerstva vnitra a zdravotnictví se dohodla, že 200 až 250 policistů se zapojí do trasování kontaktů nakažených koronavirem. Po čtvrtečním jednání Ústředního krizového štábu to řekl jeho předseda, vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Výpomoc policistů nabízel ministr vnitra Hamáček už na začátku září, ale premiér Andrej Babiš (ANO) tehdy uvedl, že hygienické stanice trasování kontaktů lidí nakažených koronavirem zvládají.

reklama

„Finalizujeme dohodu, která musí být uzavřena a bude dnes nebo zítra hotová. Pak už nebude nic bránit tomu, aby od 200 do 250 policistů tak, jak jsme to v minulosti nabízeli, posílilo kapacity hygieny,“ řekl ve čtvrtek Hamáček.

Kvůli velkému nárůstu počtu nových případů nestíhá zejména pražská hygienická stanice všechny včas trasovat. Vládní zmocněnec pro informační technologie a digitalizaci Vladimír Dzurilla v polovině září uvedl, že s telefonickým trasováním kontaktů nemocných lidí pomáhá hygienikům 519 lidí, z toho 72 armádních hygieniků. Dalších 200 lidí mělo být pro tuto činnost postupně proškoleno. S trasováním kontaktů nakažených hygienikům pomáhají také civilní medici.

K tématu

„Policisté by měli být využíváni ke třetím hovorům, to znamená ke zjišťování kontaktů na základě požadavků hygienické stanice,“ řekl policejní prezident Jan Švejdar. Podle něj budou vypomáhat plošně po celé České republice, měli by být proškoleni ve čtvrtek nebo v pátek. „Od pátku odpoledne nebo od pondělí budeme připraveni,“ uvedl Švejdar. Práci budou dělat policisté dobrovolně.

Hamáček: Nebojte se jít volit

Hamáček na tiskové konferenci po jednání krizového štábu vybídl Čechy, aby šli volit a nebáli se toho kvůli šíření koronaviru. „Z hlediska voleb a bezpečnosti je všechno připraveno, takže není důvod k jakýmkoliv obavám. Opatření ve volebních místnostech jsou přísná a nehrozí žádné riziko. Chtěl bych občany ujistit, že jít k volbám je naprosto bezpečné. A jak říkám, je to bezpečnější než jít nakupovat,“ prohlásil.

Žádné masivní nákupy ochranných pomůcek proti koronaviru podobné těm, které organizovalo na jaře při první vlně epidemie, ministerstvo vnitra nechystá. Podle něj jsou zásoby ochranných pomůcek, které nyní stát má, adekvátní.

K tématu

Krizový štáb se zabýval i lůžkovou kapacitou v nemocnicích. „Tak, jak jsou lůžka dnes, je kapacita dostačující, v nejbližší době nehrozí žádné zásadní komplikace,“ řekl Hamáček. Podle něj se ale jedná o možných dodatečných kapacitách pro další dny, v jednotlivých krajích byli do krajských krizových štábů zapojeni koordinátoři intenzivní péče, kteří budou mít aktuální informace o volných lůžkách.

S Prahou krizový štáb jedná o vyčlenění zhruba tisíce lůžek pro pacienty, kteří nemají vážný průběh nemoci, jejich situace jim ale neumožňuje návrat do běžného prostředí. Podle Hamáčka se to týká například klientů domovů pro seniory, pro které by nebylo možné zajistit oddělení od zdravých lidí ubytovaných ve stejném zařízení.

Epidemie koronaviru zatím nijak neohrožuje činnost hasičů a policistů, uvedli náčelníci obou sborů. Mezi hasiči je 56 nakažených a 152 osob v karanténě. Nakažených policistů je asi 220, v karanténě je dalších 370.

Další hlavní zprávy

Názory

Komentář: Flákanec Volný není nejostřejší tužka v penále. I tak se jeho ubohosti tleská

Komentář: Flákanec Volný není nejostřejší tužka v penále. I tak se jeho ubohosti tleská

Známý intelektuální velikán a nezařazený poslanec Lubomír Volný se ve čtvrtek ve Sněmovně znovu postaral o nebývalý rozruch. Přímo v jednacím sále, kam vyrazil ve vytahaném triku a bez roušky, profackoval pár svých kolegů, protože mu nedovolili mluvit. Nejen slovy „jestli tady pudeš, dostaneš flákanec“ opět prokázal, že by tak složitou disciplínu, jakou je mluvené slovo, měl přenechat jiným. Mnohem více pozornosti než samotný incident si zaslouží fakt, že i Volný reprezentuje jistou část české společnosti, která podobnému chování tleská.

Vláda

Sledujte ŽIVĚ: Blatný představí nového PSA. Jaká opatření od února navrhuje?

Sledujte ŽIVĚ: Blatný představí nového PSA. Jaká opatření od února navrhuje?

Prodlouží se nouzový stav a protiepidemická opatření? Vláda bude v pátek mimořádně jednat formou videokonference. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) chce navíc představit aktualizovanou tabulku opatření navázaných na protiepidemický systém PES. Bude navrhovat, aby platila od 1. února. Sledujte tiskovou konferenci živě v tomto článku. Začátek je plánovaný na 8:30.

Blatný: Pokud kvůli britské mutaci všechno selže, musí přijít nestandardní zásah
Pomáháme umělcům pouze přežít, hned tak se z toho nevyhrabeme, řekl Zaorálek
Nouzový stav bude trvat déle než čtyři měsíce. Vláda ho prodloužila do 14. února
reklama
reklama
Bitka a pěsti ve Sněmovně. Poslanci se porvali kvůli rouškám

Sněmovna

Domácí zpravodajství

Dám ti facku, opičáku! Čeští poslanci si rozbíjejí nosy od konce 19. století
Další články
reklama
reklama