Češi si v říjnu u tuzemských bank vzali hypoteční úvěry za více než 25 miliard korun. Říjen se tak stal druhým nejúspěšnějším měsícem v historii sledování objemu hypoték i úrokových sazeb. Ty pro změnu klesaly sedmý měsíc v řadě a přiblížily se dvouprocentní hranici. Podle analytiků tak letos zřejmě padne rekord finančních prostředků, které si české domácnosti půjčily na hypoteční úvěr.
Pro experty je vývoj na českém hypotečním trhu přinejmenším velmi překvapivý. Ještě v letních měsících totiž převažovalo očekávání, že kvůli hospodářské krizi vyvolané koronavirovou pandemií bude zájem o tento typ úvěrů na bydlení opadat. Jenže čísla ukazují, že Češi se chovají zcela opačně a bankovní domy berou doslova útokem.
„Na úvěrovém trhu zažíváme obří paradox. Na datech lze dokázat, že pandemie koronaviru výrazně akcelerovala zájem lidí o hypotéky. Celkový objem poskytnutých hypotečních úvěrů tak letos pravděpodobně dosáhne historického maxima,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Štěpán Křeček, hlavní ekonom společnosti BH Securities.
Objem nových hypoték v říjnu dosáhl 25,2 miliardy korun, což představuje meziroční nárůst o 49 procent. Od začátku letošního roku bylo poskytnuto o 36 procent více prostředků na hypoteční úvěry než za prvních deset měsíců roku loňského. Podle analytiků tak letos zřejmě padne dosavadní rekord roku 2017 ve výši přes 225 miliard korun. Pomáhá tomu i setrvalý pokles průměrné úrokové sazby, která se v říjnu dostala na 2,02 procenta, což je nejnižší hodnota od srpna 2017.
Co na to ČNB?
Dosavadní příznivý vývoj na hypotečním trhu ale nemusí pokračovat. „Opětovný nárůst optimismu na trhu spojený s vakcínou proti koronaviru způsobil nárůst úrokových sazeb u delších splatností, což bude další snižování hypotečních sazeb brzdit. Přesto ještě k mírnému poklesu v příštích měsících může dojít,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank.
Hypoteční boom nemusí podle Seidlera nechat chladnou ani Českou národní banku (ČNB), která počátkem letošního roku uvolnila příjmové limity, jež musí žadatel o hypoteční úvěr splnit. „Vzhledem k nad očekávání silnému růstu hypoték v posledních dvou čtvrtletích však centrální banka může svůj postoj začít opět přehodnocovat,“ dodal Jakub Seidler. Ještě před nástupem pandemie totiž platilo, že výše dluhu nesměla překročit devítinásobek ročního čistého příjmu a že výše měsíčních splátek úvěrů nesměla překročit 45 jeho čistého příjmu.