reklama
CNN Prima News hypoteční úvěr

hypoteční úvěr

Výpis příspěvků ke štítku „hypoteční úvěr“

Konec hypoteční pohádky: Úvěry na bydlení prudce zdražily a zájem o ně rapidně klesá

Červencový objem sjednaných hypoték přesáhl 35 miliard korun, což je o pětinu méně než v červnu. Za rychlým ochladnutím hypotečního trhu stojí prudký nárůst úrokových sazeb i fakt, že předchozí měsíce byly co do množství půjčených peněz rekordní. Úvěry na bydlení budou zdražovat i nadále a průměrná úroková sazba do konce roku přesáhne tři procenta.

Realitní bublina drtí hlavně mladé lidi. Vlastnické bydlení bude nedostupný luxus

Přestože českou ekonomiku už rok svírá koronavirová pandemie, vývoj cen nemovitostí tomu vůbec nenasvědčuje. Zatímco před dvanácti lety domy a byty pod tlakem hospodářské recese zlevňovaly, současná krize žene jejich ceny stále vzhůru. Zdražování se navíc přelévá z Prahy do regionů a vlastnické bydlení se stává nedostupným pro stále větší okruh lidí, zejména mladých na prahu kariéry.

Podnikatelé nesplácejí úvěry za téměř 140 miliard, kvůli koronaviru využili moratorium

Podle údajů České národní banky se v posledním srpnovém týdnu zvýšil objem podnikatelských úvěrů, u nichž došlo ke schválení odložení splátek, na bezmála 139 miliard korun. Největší podíl tvoří půjčky poskytnuté podnikatelům v sektoru ubytování, stravování a pohostinství. Zde se objem půjček v dluhovém moratoriu od konce července zvýšil o více než půl miliardy korun.

reklama