
Obézní Česko PŘEHLEDNĚ: Nejméně „tlouštíků“ žije na Plzeňsku. Jak si vede váš kraj?
Politici odevzdali průběžné majetkové přiznání. Z nich vyplývá, kteří členové vlády za minulý rok nabyli nové nemovitosti, jak spláceli svou hypotéku nebo kolik peněz vydělali z pronájmu. Šéf resortu kultury Martin Baxa (ODS) si například podle zjištění webu Seznam Zprávy koupil dům za 15 milionů korun a opomněl zmínit, odkud vzal část peněz k uhrazení kupní ceny. Premiér Petr Fiala (ODS) si zase přišel na stovky tisíc díky pronájmu nemovitostí či dluhopisům. Jak jsou na tom další členové současné vlády na základě dat z dokumentů, které museli podle zákona odevzdat do konce června?
V Praze výrazně roste zájem lidí o zahrádky. A ruku v ruce s tím rostou i jejich ceny, jen od minulého roku někde stouply více než čtyřnásobně. Lidé proto řeší jejich koupi i spotřebitelskými úvěry nebo hypotékami. Ty ale jdou vzít na nemovitost, proto se základem takové zahrádky stává i zahradní domek.
Kolik toho skutečně víte o hypotékách, spotřebitelských úvěrech nebo splátkách? Peníze si dnes půjčuje kdekdo – ale umí s nimi všichni zacházet? Podle Indexu prosperity se v otázkách finanční gramotnosti dostatečně neorientují až tři ze čtyř Čechů. Zkuste si náš krátký kvíz a zjistěte, jestli byste prošli školním kolem Soutěže Finanční gramotnost, která už 14 let pomáhá dětem i dospělým chápat, jak peníze fungují v praxi.
Trend takzvané smrskflace se netýká pouze sušenek či čokolád, ale i nemovitostí. Češi kupují podle odborníků výrazně menší byty než před lety. Sice jim to nevyhovuje, ale kvůli stále rostoucím cenám nemovitostí se musí zkrátka uskromnit. Za posledních 10 let Češi v průměru přišli dokonce o celou jednu místnost.
Konec nadějím na nízké sazby hypoték i jiných půjček. Základní úrokové sazby České národní banky už pravděpodobně moc klesat nebudou – a to ani teď, ani v budoucnu. Guvernér centrální banky Aleš Michl to potvrdil na konferenci Money Money Money, kterou pořádala CNN Prima NEWS. Pokud se bude sazba někdy snižovat, tak prý opatrně.
Koupě nemovitosti je velký životní krok. Nadšený úsměv na tváři z vlastního bydlení ale může tuhnout při myšlenkách na drahou hypotéku, kterou je teď nutné splácet. Abyste si svůj nový domov mohli užívat bez zbytečných finančních starostí, máme tip, jak ušetřit tam, kde to jde – na energiích!
Lidé do 36 let tvoří zhruba 54 procent zájemců o hypotéku, z čehož nevyplývá, že by mladé rodiny nedosáhly na úvěr na vlastní bydlení. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to říká místopředseda představenstva ČSOB Stavební spořitelny odpovědný za obchod Ladislav Neuhäuser. Odhadl také, kam by se letos mohly úrokové sazby hypoték dostat. Zároveň však připomíná, že doba levných úvěrů na bydlení už jen tak nepřijde.
Úrokové sazby u hypoték postupně klesají a zároveň se snižují i výnosy na spořicích účtech. Co to znamená pro investory a běžné střadatele? Kam nejlépe uložit volné finanční prostředky? O aktuálních trendech a možnostech investování hovořil v pořadu Co na to vaše peněženka? na CNN Prima NEWS Martin Slaný, předseda dozorčí rady a hlavní ekonom DRFG.
Pro desítky tisíc domácností bude letošní rok spojený s nepříjemnou zátěží pro jejich peněženky. Končí jim totiž fixace výhodných hypoték, zejména ze silného roku 2020. Tehdy byly hypoteční sazby pod dvěma procenty. Podle Hypoindexu České bankovní asociace se ale nyní pohybují těsně pod pěti procenty. Pro řadu lidí to bude znamenat navýšení měsíční splátky o několik tisíc korun. Při vyšších půjčkách i o několik desítek tisíc.
Bydlíme nejdráž v Evropě, ale vláda Petra Fialy to neřeší a vládní strany nabízejí nedostatečná nebo kosmetická řešení. Zatímco trh s bydlením dál selhává, byty zdražují ostošest a investoři si mastí kapsy. Mladí lidé nemají kde bydlet, střední třída se dostává do existenčních problémů a stovky tisíc domácností musí žádat o příspěvek na bydlení. Jak z toho ven? Veřejnými investicemi: 80 miliard ročně na nákup a výstavbu 20 tisíc státních bytů s levným nájmem, aby stát byl silným hráčem a tlačil ceny dolů. Jako ve Vídni.
Přestože ceny bytů šplhají na rekordní hodnoty, prodeje za poslední rok narostly o třetinu. Za metr čtvereční dáte v průměru více než 110 tisíc. V souladu s tímto trendem zdražují i hypotéky. Jak se bude situace vyvíjet dál a kdy se vyplatí brát hypotéku?
Banky a stavební spořitelny poskytly loni hypoteční úvěry za 275 miliard korun, což je meziroční nárůst o 83 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply stejným tempem na 228 miliard korun. Úrokové sazby v prosinci pokračovaly v poklesu a snížily se ze 4,85 na 4,80 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.