
KOMENTÁŘ: Rakušan i média hazardují s důvěrou lidí. Tragická smrt oživila tragickou střelbu
Stát by měl okamžitě řešit kritický stav ve stavebnictví a bytové výstavbě. Shodují se na tom odborníci, kteří vystoupili na Summitu stavebního rozvoje. Velmi kritický projev měl zejména prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček (ODS), který se opřel do zpackané digitalizace. Zároveň vyzval politiky v Poslanecké sněmovně, aby urychleně schválili pozměňovací návrh, podle kterého je bydlení veřejným zájmem.
Je potřeba zmírnit Green Deal kvůli přeregulaci stavebnictví, co s digitalizací a jak se vyvíjí dostupné bydlení? Podobné otázky budou hlavními tématy tradičního Summitu stavebního rozvoje, který je naplánovaný na středu 26. března. Akci pořádá Sdružení pro architekturu a rozvoj. Generálními partnery jsou společnosti Central Group a KPMG. Na summitu vystoupí například ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) nebo místopředseda Poslanecké sněmovny Karel Havlíček.
Prestižní Summit stavebního bydlení se uskuteční ve středu 26. března. Tradiční akci pořádá Sdružení pro architekturu a rozvoj (SAR) ve spolupráci s Iniciativou pro dostupné bydlení. Generálními partnery jsou společnosti Central Group a Česká spořitelna. Setkání odborníků a vrcholných politiků se uskuteční v reprezentativních prostorách Obecního domu v Praze a probírat se bude hned několik zásadních témat. Například úspěšné či neúspěšné opatření bytové politiky nebo zjednodušenou metodu Design – Build pro města a obce.
Na další ročník online stavebního veletrhu Veleton 2025 se mohou lidé těšit od 24. ledna do 2. února 2025. Akce přináší jedinečnou příležitost získat inspiraci, cenné informace a řešení pro moderní a udržitelné stavebnictví. Účastníci navíc získají nové a unikátní informace. Díky online prostředí se lidé nemusí tlačit ve frontách a navíc přispějí k šetrnému využití zdrojů.
Vysoké pokuty hrozí téměř polovině vlastníků nemovitostí. A to z důvodu staré či neaktuální projektové dokumentace. Stavební úřad má totiž nově pravomoc uložit za tento prohřešek pokutu až do výše 400 tisíc korun. Jako první o tom informoval deník MF Dnes, podle kterého již začaly padat první sankce.
Při zařizování nebo rekonstrukci svého domova často děláme úplně zbytečné chyby. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to popisuje bytová designérka Markéta Langrová ze společnosti Home Designer. Uhádnete, kterou místnost nejčastěji podceňujeme? Nebo co rozhodně nepatří do ložnice?
Dopravními stavbami roku 2024 se staly lávka přes Labe v Nymburce, druhá etapa cyklostezky mezi řekami Bečva a Vlára nebo rekonstrukce výpravní budovy železniční stanice v Českých Budějovicích. Titul si odneslo šest projektů. Kromě těch bylo uděleno dalším 22 projektům mimořádné ocenění. Získaly ho kupříkladu Štvanická lávka či rekonstrukce Negrelliho viaduktu. Ocenění v pondělí organizátoři předali v Národním technickém muzeu v Praze.
Stát se při přípravě digitalizace stavebního řízení chytil do vlastní pasti. Myslí si to výkonná ředitelka společnosti Central Group Michaela Váňová, která je zároveň překvapená z délky přípravy nového systému. Stát totiž plánuje spustit digitalizaci nejspíš až v roce 2028. Investoři se ale na možné komplikace dopředu připravili a co nejvíce projektů odeslali úřadům ještě před účinností digitalizace stavebního řízení.
Už od nepaměti stavěli lidé věžovité či vysoké stavby. Hlavním důvodem bylo předvést sílu říše, vládce či náboženství. To se však v dnešní době změnilo – mrakodrapy a další vysoké budovy slouží zejména k úspoře prostoru na zemi. I to by se však brzy mohlo změnit. Inženýrská a architektonická společnost SOM oznámila spolupráci s firmou Energy Vault. Jejich cíl? Vytvořit „bateriové mrakodrapy“, které budou mimo jiné sloužit ke skladování energie.
I když se často hovoří o nedostupném bydlení pro mladé, část z nich na vlastní nemovitost dosáhne. Vyplývá to z dat ČSOB, která byla prezentována na Summitu stavebního rozvoje. Polovina jejich klientů jsou totiž lidé pod 36 let věku. Počet lidí s hypotékou poroste i v letošním roce, protože se očekává vyšší zájem o půjčky na bydlení. A to kvůli snižujícím se základním úrokovým sazbám.
V České republice chybí dostupné nájemní byty. Změnit to hodlá ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti), podle kterého stát do konce volebního období podpoří vznik 10 tisíc dostupných bytů. Řekl to na Summitu dostupného bydlení. Podle něj se ale ani zdaleka nemůžeme srovnávat s průměrem Evropské unie. Na to by totiž Česká republika musela rozjet výstavbu 400 tisíc nájemních bytů.
Po digitalizaci stavebního zákona se zastavilo povolování staveb. Jejich počet je nejnižší za posledních 25 let. Shodují se na tom odborníci na Summitu stavebního rozvoje. Podle předsedy představenstva Central Group Dušana Kunovského způsobuje současný systém paniku, což může prodražit bydlení. Na povolení běžného bytového domu totiž developeři čekají i 10 let.
Ve čtvrtek 19. září se uskuteční prestižní Summit dostupného bydlení. Pořádá jej Sdružení pro architekturu a rozvoj (SAR) a generálními partnery jsou společnosti Central Group a KPMG. Akce proběhne v reprezentativních prostorách Obecního domu v Praze a během diskuze vystoupí celá řada účastníků. Pozvání dostal například ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš, primátor hlavního města Bohuslav Svoboda nebo ředitelka Svazu měst a obcí Radka Vladyková.
Hledáte zaručené tipy, návody a postřehy ke stavbám a rekonstrukcím? V rubrice Stavba a rekonstrukce máme připravené odborné články i videa a fotogalerie. S námi to zvládnete, ať už se doma pustíte do čehokoli!