Stavba a rekonstrukce

Nejnovější příspěvky k tématu

Advertoriál

PRO-DOMA: Ceny stavebních materiálů jsou stabilizované, říká Petr Vaněrka a radí, jak na nich ušetřit

S příchodem hezkého počasí se možná mnozí rozhodnou zvelebit své bydlení. Nesmějí se ale zaleknout možná někdy vysokých cen materiálů. Od začátku roku 2024 byly v rámci takzvaného konsolidačního balíčku stanoveny pouze dvě sazby DPH, a to vyšší 21 procent a nižší 12 procent. Cena stavebních materiálů se po novém roce snížila z 15 na 12 procent. Daň ze stavebních materiálů zůstala ale na 21 procentech. Proč je bydlení pro někoho tak drahé a dá se vůbec v dnešní době ušetřit na stavbě nebo rekonstrukci? I na to jsme se zeptali generálního ředitele společnosti PRO-DOMA Petra Vaněrky.

Kritický termín a nervozita, hodnotí Zajíček stavební zákon. Nejisté lhůty označil za smrtící

Česká republika si nemůže dovolit, aby spuštění nového stavebního zákona skončilo průšvihem. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček. Ten na Summitu stavebního rozvoje přípravu spuštění digitalizace stavebního řízení velmi kritizoval. Podle něj má stát málo času a podnikatelé jsou velmi nejistí.

Stavební povolení zdraží. U studny z pár stovek na 10 tisíc, jak na tom bude garáž či dům?

Nemilé překvapení čeká na každého, kdo se chystá stavět rodinný dům, chatu nebo třeba garáž. Od 1. července totiž několikanásobně podraží stavební povolení. Nejhlouběji do peněženek si sáhnou ti, kdo budou chtít novou studnu. Zatímco nyní stojí vydání povolení 300 korun, nově budou zájemci platit 10 tisíc. Předseda České asociace hydrogeologů Josef Vojtěch Datel pro CNN Prima NEWS uvedl, že zdražení zasáhne nejen zákazníky, ale také stavebníky nebo hydrogeology.

Sledujte živě: Summit stavebního rozvoje 2024 v Obecním domě v Praze

Aktualizováno

Summity stavebního rozvoje s účastí klíčových představitelů veřejného a soukromého sektoru se konají již 7 let. Jejich pořadatelem je Sdružení pro architekturu a rozvoj (SAR) a generálními partnery jsou společnosti Central Group a KPMG. Summity se konají pololetně v reprezentativních prostorách Obecního domu s osobní účastí zhruba 200 VIP hostů a s on-line přenosem s mnohatisícovou sledovaností. Ani letošek není výjimkou. Na jaká témata, která se denně dotýkají našich životů, se můžete těšit?

Nezávislá a soběstačná domácnost? Klíčem jsou úsporné technologie, radí odborník

Aktualizováno

Fotovoltaické elektrárny, tepelná čerpadla nebo plynové kondenzační kotle. Před pár lety vymoženosti pro vyvolené, dnes technologie vyhledávané mnohými českými majiteli nemovitostí. Důvod? Zvyšují energetickou soběstačnost a nezávislost a v neposlední řadě dokážou ušetřit nemalé peníze. Přesto řada lidí nad jejich pořízením může váhat. Důvodem jsou obvykle pořizovací ceny, které sahají do stovek tisíců. Ovšem odborníci mají jasno — investice do úsporných technologií se jednoznačně vyplatí.

Máte dostatečně pojištěnou nemovitost? Speciální kalkulačka vám to pomůže zjistit

Jak vyplynulo z analýzy České asociace pojišťoven (ČAP), až dvě třetiny nemovitostí vykazují určitý stupeň podpojištění. Asociace ve spolupráci s Katedrou Ekonomiky a řízení ve stavebnictví Fakulty stavební ČVUT v Praze proto vyvinula kalkulačku, která lidem pomůže zjistit, zda právě jejich nemovitost – v tomto případě rodinný dům – je dostatečně pojištěn. V září byl tento jednoduchý nástroj představen veřejnosti, která jej nyní může využívat. Vyzkoušejte ji i vy.

Startuje program Oprav dům po babičce. Kdo bude mít finanční výhodu a kdo pomoc nedostane?

Soubor dotací s názvem Nová zelená úsporám bude již od poloviny září pro všechny dostupnější. Lze o ně požádat on-line, bez návštěvy úřadu a zbytečného papírování. V novém programu Oprav dům po babičce, který se spustí na konci září, bude možné získat až polovinu nákladů na rekonstrukci. Podpora s neobvyklým názvem má však háček: Domácnost nesmí vlastnit žádnou další nemovitost určenou k bydlení.

Stavebko přinese už jen tisíc korun ročně. Spořitelny se bojí o klienty a chystají alternativy

Soumrak a možná i konec. Takové vyhlídky mělo stavební spoření podle některých informací, které o konsolidačním balíčku unikaly do médií. U nových smluv měla státní podpora spadnout ze dvou tisíc na nulu. Lidé se starými i novými smlouvami nakonec peníze od státu dostanou, nejvýš však tisíc korun. A zatímco stavební spořitelny jsou mírně optimistické a plánují i novinku, část ekonomů přichází s kritikou.

Dvoumilionová Praha? Nereálné, muselo by dojít k migraci či populační bombě, míní expert

Že by se Praha v příštích letech rozrostla na dva či dokonce tři miliony obyvatel? Aktuálně nereálné. Prohlásil to ředitel sekce rozvoje města Institutu plánování a rozvoje hl. m. Praha (IPR) Jaromír Hainc na Summitu architektury a urbanismu pořádaným Sdružením pro architekturu a rozvoj (SAR). K takovému množství obyvatel by podle něj mohla Praha dojít jedině masivní migrací zvenčí, popřípadě populační explozí. Podle hlavního ředitele IPR Ondřeje Boháče je město reálně připravené pojmout přibližně 1,7 milionu obyvatel.

Hledáte zaručené tipy, návody a postřehy ke stavbám a rekonstrukcím? V rubrice Stavba a rekonstrukce máme připravené odborné články i videa a fotogalerie. S námi to zvládnete, ať už se doma pustíte do čehokoli!