Nasvícené tramvaje i vánoční trubky. Podívejte se na nejhezčí a nejbizarnější výzdobu
Stavba a rekonstrukce
Nejnovější příspěvky k tématu
6 fotografií
Dopravní stavbou roku je lávka v Nymburce či rekonstrukce stanice v Budějovicích
Investoři se digitalizace báli. Stát se chytil do pasti, říká Váňová z Central Group
Stát se při přípravě digitalizace stavebního řízení chytil do vlastní pasti. Myslí si to výkonná ředitelka společnosti Central Group Michaela Váňová, která je zároveň překvapená z délky přípravy nového systému. Stát totiž plánuje spustit digitalizaci nejspíš až v roce 2028. Investoři se ale na možné komplikace dopředu připravili a co nejvíce projektů odeslali úřadům ještě před účinností digitalizace stavebního řízení.
Seznamte se s budoucností. Inženýři navrhli mrakodrap, který má sloužit jako obří baterie
Už od nepaměti stavěli lidé věžovité či vysoké stavby. Hlavním důvodem bylo předvést sílu říše, vládce či náboženství. To se však v dnešní době změnilo – mrakodrapy a další vysoké budovy slouží zejména k úspoře prostoru na zemi. I to by se však brzy mohlo změnit. Inženýrská a architektonická společnost SOM oznámila spolupráci s firmou Energy Vault. Jejich cíl? Vytvořit „bateriové mrakodrapy“, které budou mimo jiné sloužit ke skladování energie.
Na drahé hypotéky dosahují i mladí lidé. Letos se objem úvěrů dostane na předcovidovou úroveň
I když se často hovoří o nedostupném bydlení pro mladé, část z nich na vlastní nemovitost dosáhne. Vyplývá to z dat ČSOB, která byla prezentována na Summitu stavebního rozvoje. Polovina jejich klientů jsou totiž lidé pod 36 let věku. Počet lidí s hypotékou poroste i v letošním roce, protože se očekává vyšší zájem o půjčky na bydlení. A to kvůli snižujícím se základním úrokovým sazbám.
Vznikne 10 tisíc nájemních bytů. Ministr Bartoš to slíbil na Summitu dostupného bydlení
V České republice chybí dostupné nájemní byty. Změnit to hodlá ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti), podle kterého stát do konce volebního období podpoří vznik 10 tisíc dostupných bytů. Řekl to na Summitu dostupného bydlení. Podle něj se ale ani zdaleka nemůžeme srovnávat s průměrem Evropské unie. Na to by totiž Česká republika musela rozjet výstavbu 400 tisíc nájemních bytů.
Digitalizace znervózňuje developery. Nefunkční povolování prodražuje byty o 15 procent
Po digitalizaci stavebního zákona se zastavilo povolování staveb. Jejich počet je nejnižší za posledních 25 let. Shodují se na tom odborníci na Summitu stavebního rozvoje. Podle předsedy představenstva Central Group Dušana Kunovského způsobuje současný systém paniku, což může prodražit bydlení. Na povolení běžného bytového domu totiž developeři čekají i 10 let.
Jak zlepšit bytovou krizi v Česku? Odborníci se sejdou na Summitu dostupného bydlení
Ve čtvrtek 19. září se uskuteční prestižní Summit dostupného bydlení. Pořádá jej Sdružení pro architekturu a rozvoj (SAR) a generálními partnery jsou společnosti Central Group a KPMG. Akce proběhne v reprezentativních prostorách Obecního domu v Praze a během diskuze vystoupí celá řada účastníků. Pozvání dostal například ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš, primátor hlavního města Bohuslav Svoboda nebo ředitelka Svazu měst a obcí Radka Vladyková.
Kdy zlevní hypotéky a co s digitalizací? Odpovědi nabídne Summit stavebního rozvoje
Jak podpořit dostupnost bydlení? Kdy zlevní hypotéky? A co dál s digitalizací stavebního řízení? Nejen na tyto otázky odpoví tradiční Summit stavebního rozvoje, který se uskuteční již ve čtvrtek 19. září. Pořadatelem je Sdružení pro architekturu a rozvoj (SAR) a generálními partnery jsou společnosti Central Group a KPMG. Summit se koná každý půlrok v prostorách Obecního domu v Praze. Další tisíce lidí akci pravidelně sledují on-line. Pozvání k diskusi přijali například ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš, ministr dopravy Martin Kupka, ministr životního prostředí Petr Hladík nebo guvernér ČNB Aleš Michl či pražský primátor Bohuslav Svoboda.
Cestovatelský ráj bojuje s masovým turismem. Chce zakázat výstavbu hotelů i nočních klubů
Bali zvažuje zákaz výstavby nových hotelů, vil a nočních klubů, aby se vyřešily problémy vyplývající z nadměrného turismu. Rozhodnutí by mělo vést k zachování životní úrovně a domorodé kultury na ostrově, informovalo zpravodajství CNN. Agentuře Reuters to potvrdila úřednice Hermin Estiová, která má tyto záležitosti na starost. O přesném časovém harmonogramu se ale podle ní stále jedná.
Sportovní hala Řevnice získala titul Stavba roku Středočeského kraje 2024
Titul Stavba roku Středočeského kraje 2024, jedenáct nominací na titul, Cena hejtmanky Středočeského kraje a dvanáct dalších cen, bylo uděleno na slavnostním vyhlášení 11. ročníku soutěže Stavba roku Středočeského kraje 2024, které se uskutečnilo ve čtvrtek 12. září 2024 v Městském divadle ve Slaném. Vypisovatelem soutěže je Středočeský kraj, spolu s Nadací pro rozvoj architektury a stavitelství, která tradičně tuto soutěž i organizuje, Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, Českým svazem stavebních inženýrů, Krajskou hospodářskou komorou Střední Čechy, Obcí architektů, Svazem podnikatelů ve stavebnictví a Ministerstvem průmyslu a obchodu. Prestižní soutěž je vypsaná pod záštitou hejtmanky Středočeského kraje Petry Peckové.
Nejvyšší most světa přepsal mapy. Inženýrský zázrak slaví 20 let, je vidět i z vesmíru
Nejvyšší most světa, viadukt Millau, letos oslaví 20. výročí od otevření. Náročnost stavby, která změnila nejen mapu Francie, ale i celé Evropy, pro CNN popsali architekt Norman Foster a inženýr Michel Virlogeux.
Ceny stavebních materiálů šly dolů, ale brzy porostou. Kdo chce vlastní dům, měl by na nákup
Pokud stavíte rodinný dům, pak zbystřete. Podle prodejců stavebních materiálů je nyní ideální čas se jimi zásobit. Ceny, které byly po covidové pandemii a vypuknutí válečného konfliktu na Ukrajině vysoko, se vrátily do normálu. Ovšem ne na dlouho. Podle odborníků nás prý opět čeká zdražování.
Zákaz starých kotlů se blíží: Řada lidí nechala výměnu na poslední chvíli, jaké hrozí pokuty?
Do zákazu používání starých kotlů zbývají už jen tři týdny. I přesto stále více než polovina jejich majitelů neoslovila odbornou firmu kvůli výměně. Pro kotle 1. a 2. emisní třídy začne zákaz platit 1. září: Jde o zařízení na tuhá paliva vesměs vyrobená mezi roky 2000 a 2012. Týká se to i kotlů, které štítek nemají, případně jsou starší více než 20 let. Úřady hodlají výměny kontrolovat. Ministerstvo životního prostředí poskytuje dotace na novější a ekologičtější způsoby vytápění.
Vyšší poplatky za studny? Lidé byli nepříčetní, popsal hydrogeolog. Bartoš slibuje nápravu
Nový stavební zákon přinesl mnoho změn, mezi nimi i změnu poplatku za studny. Ten vzrostl více než třicetinásobně, místo stovek korun zaplatí lidé tisíce. Ozývají se hlavně nespokojení majitelé domů, kteří včas nestihli zažádat o povolení studny. Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) nyní prohlašuje, že se zasadí o to, aby se poplatek znovu snížil.
Hledáte zaručené tipy, návody a postřehy ke stavbám a rekonstrukcím? V rubrice Stavba a rekonstrukce máme připravené odborné články i videa a fotogalerie. S námi to zvládnete, ať už se doma pustíte do čehokoli!