reklama

Hyundai i20 má funkci, která vám pomůže přečkat lockdown. Vyzkoušeli jsme ji

Hlavní konkurent Škody Fabia před časem přijel na český trh v nové generaci. Ta vsadila nejen na nápadný design nebo hybridní motory pod kapotou. Má i nezvyklé funkce. Vyzkoušeli jsme je během krátkého testu.

reklama

Už třetí generace Hyundai i20, která navázala na hatchback Getz (stále v něm jezdí řada českých řidičů), se bude snažit zopakovat úspěch na českém trhu. Auto se pravidelně drželo v top pěti nejprodávanějších modelech své kategorie. Bojuje tradičně se Škodou Fabia, Renaultem Clio nebo Dacií Sandero. V nové verzi proto vsadilo nejen na neotřelý design, ale i na zajímavé funkce. Na ně jsme se zaměřili během krátkého testu.

Ke svezení jsme dostali Hyundai i20 ve vrcholné výbavě Style. Ta sice začíná na ceně 419 990 korun s motorem 1.2i, což je o 140 tisíc korun víc než v základní výbavě, za danou cenu toho ale nabízí poměrně dost. Jde třeba o kompletní výbavu elektronickými asistenty včetně aktivního řízení v pruzích (využijete při jízdě na dálnici). My se dnes zaměříme na špičkový zábavní systém s rozměrnou dotykovou obrazovkou o velikosti 10,25 palce, ve které kromě navigace najdete i zmiňované speciální funkce.

Zvuky nejen z přírody

Za pozornost stojí funkce nazvaná Zvuky přírody, která připomíná relaxační programy od BMW nebo Mercedesu. I když na rozdíl od nich nepracuje zároveň s klimatizací, masáží nebo ambientním osvětlením, je přesto milé, že auto této kategorie za relativně dostupnou cenu něco podobného vůbec nabízí.

Jde v podstatě o několik zvukových stop, které mají navodit příjemnou náladu na palubě. A i když se funkce jmenuje Zvuky přírody, ne každá stopa je přímo přírodní. Jistě, platí to pro první volbu se zvuky lesa, kde se ozývá nejen uklidňující šumění stromů, ale i zpěv ptactva. Trochu zvláštně působí zejména v kombinaci se současným okolním prostředím. Během testu totiž bylo -5 stupňů Celsia.

Procházením dalších zvuků se zdá, že Hyundai i20 chce opravdu ulehčit těm, kterým chybí možnost vycestovat do ciziny. V nabídce je totiž i šumění vln. Další volbu v podobě deštivého dne asi hodně řidičů přeskočí, zejména pokud s sebou povezou své ratolesti, které by si mohly vzpomenout, že si potřebují co nejdříve odskočit. Do současného počasí se bude hodit spíš zasněžená víska, kde se ozývá křupání sněhu a veselé pokřikování hrajících si dětí.

Zpátky do kavárny

Jasným pomocníkem proti stresu z lockdownu, který přichází ruku v ruce se zavřenými kiny, divadly, ale i restauracemi, je stopa nazvaná Venkovní kavárna. Můžete se tak za jízdy nebo při stání zaposlouchat do zvuků lidské konverzace, usrkávání kávy a cinkání kovových lžiček v šálcích. Je zjevné, že se nyní najde celá řada lidí, kterým takové zvuky udělají lépe.

Během testu jsme se zvuky snažili častěji využívat. Kavárna se hodila při stání ve městě, kdy nám zpříjemnila čekání na opozdilého spolujezdce. Hezké bylo poslouchat křupání sněhu při jízdě krajinou pokrytou bílou pokrývkou. Třeba zvuky krbu ale za jízdy ideální nebyly, protože praskání dřeva připomíná štěrk narážející do podvozku, což nejednoho řidiče znervózní.

Jsou tedy Zvuky přírody důležitou funkcí? Rozhodně ne. Ostatně, každý si je může nahradit vlastními nahrávkami a pustit si do reproduktoru třeba hodinovou smyčku hořícího krbu z YouTube. Mnoho lidí by to ale asi nenapadlo. Možná se také opakující se smyčky za čas ohrají. I tak jde ale o dobrou funkci pro ty, kteří se potřebují na chvíli za volantem uklidnit. A nemusí to být jen kvůli koronavirové pandemii. Pustit si do reproduktorů zpěv ptactva poté, co vás na silnici rozčílí jiný řidič, může být příjemnou terapií.

Tagy:

Hlavní zprávy

Maláčová by rozdávala každému, říká Ševčík. Inflace podle něj vystoupá na 5 procent
Partie

Maláčová by rozdávala každému, říká Ševčík. Inflace podle něj vystoupá na 5 procent

Zvyšování minimální mzdy je pouze politické téma, uvedl k plánu ministryně práce Jany Maláčové na další zvyšování minimální mzdy ekonom a kandidát koalice Trikolory, Svobodných a Soukromníků Miroslav Ševčík v Partii Terezie Tománkové. Zároveň uvedl, že se nárůst inflace nezastaví a do konce roku dosáhne pěti procent, což potvrdil také pirátský senátor Lukáš Wagenknecht.

Maláčová: Největší hrozbou je ODS, přijdou poplatky za lékaře, školné či zdražování

ODS se připravuje na vládnutí s hnutím ANO a chystá se privatizovat nemocnice, zavést školné a celkově snižovat životní úroveň obyčejným lidem. V Partii Terezie Tománkové to řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Uvedla, že se místopředseda ODS Zbyněk Stanjura v kuloárech již představuje jako budoucí ministr vlády Andreje Babiše (ANO). Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová to však rezolutně odmítá.

Šéfka TOP 09: Maláčová má panickou obsesi z ODS, strašení si nechte do pohádek

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová osočila ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD) z toho, že svými výroky o ODS pouze straší lidi. Jednička na kandidátce ČSSD v Praze má podle jedné z tváří koalice Spolu „panickou obsesi“ z občanských demokratů. Maláčová v pořadu Partie Terezie Tománkové tvrdila, že pokud se ODS dostane do nové vlády, dojde na rozsáhlé privatizace a budou se rušit nemocnice v malých městech.

Reportér, kterého na kole srazil autobus, chybu neudělal, míní dopravní expert

Ta reportáž vzbudila obrovské emoce. Reportér CNN Prima NEWS v ní na kole demonstroval vládou schválený 1,5metrový rozestup, který budou muset řidiči při předjíždění cyklistů dodržovat – zákon má vejít v platnost v lednu. Přímo během experimentu reportéra srazil autobus. Na sociálních sítích pak čelil kritice. Lidé často napadali jeho odstup od okraje vozovky. Dopravní expert ale uvedl, že byl v pořádku.

Burka, nikáb, burkiny, čádor či hidžáb. Jak poznat rozdíly v oděvech muslimek?

Odívání muslimských žen prošlo nejen v evropském prostředí sérií bouřlivých diskuzí. Nyní se téma vrátilo na stůl především v souvislosti s děním v Afghánistánu. Společně s tím se nicméně vrátil také zmatek v pojmech. V muslimském světě totiž existuje hned několik forem zahalování, které se v evropském prostředí navzájem zaměňují. Jak poznat rozdíly mezi burkou, nikábem, čádorem a hidžábem?

Babiš se chlubí, že Čechům zlevnil data. Máme je druhé nejdražší v EU, reaguje opozice

Češi mají druhá nejdražší mobilní data v Evropské unii, ta se proto znovu před volbami stávají zásadním politickým tématem. Premiér Andrej Babiš již mnohokrát řekl, že levnější data jsou pro jeho vládu prioritou, v minulosti kvůli nim například odvolal ministryni průmyslu a obchodu Martu Novákovou. Aktuálně se chlubí, že se skutečně dosáhlo nižších cen. Opozice však upozorňuje, že data nadále zůstávají nejen mezi nejdražšími v Evropě, ale také na celém světě.

reklama

Domácí zpravodajství

Chřipka bude letos řádit jako před covidem, varuje lékař. Češi podceňují důsledky

Zatímco v loňském roce chřipka prakticky vymizela, někteří odborníci předvídají, že letos se může objevit stejně jako v předchozích letech. Podobně jako u covidu je nejlepší ochranou před nákazou očkování. Které skupiny obyvatel by se měly nechat proti chřipce naočkovat, kdy je na to nejvhodnější doba a má to vůbec smysl? Na otázky CNN Prima NEWS odpovídá praktický lékař Michal Holásek.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama