Azory, ostrov São Miguel
Vydat se, kam nás nohy nesou, a po krůčkách objevovat jediné skutečné bohatství, jaké člověk má - přírodu. Ta se na Azorech vyskytuje snad ve všech možných podobách, které člověka napadnou. Konkrétně na ostrově São Miguel vám budou brát dech scenerie s útesy, jež s nekonečnou trpělivostí omývá Atlantský oceán. Do zenového klidu vás uvede místní zeleň, která hraje všemi odstíny, a k hlubokému zamyšlení nad proudem času vás přimějí vulkány nebo alespoň to, co po nich zbylo. Pokud si snad na romantiku příliš nepotrpíte a uvítáte spíš věcné doporučení, pak pro vás máme i to: Jeďte na Azory. Stojí za to. Není to zrovna co by kamenem dohodil, ale s Čedokem jste tam dřív, než se běžně vracíte z práce.
Když si začnete dělat soupis všeho, co chcete na Azorech vidět, zjistíte, že se jedná o pořádně dlouhý seznam. A tím, co vám na něm při plánování cest po ostrově São Miguel určitě nebude chybět, je Sete Cidades. Jedna ze zdejších nejaktivnějších sopek je součástí přírodní rezervace. Jako na dlani ji máte při pohledu z vyhlídky Pico do Carvão. Výšlap sem sice vyžaduje trochu času i sil, ale odmění vás jedinečnou scenerií - ostatně právě tenhle záběr na vás nejspíš vykoukne ve chvíli, kdy si Azory poprvé zadáte do vyhledávače. Dva vodní klenoty v pětikilometrové kaldeře na něm obvykle uvidíte zvěčněné za líbivějšího slunečného počasí. My jsme tedy na vymetenou oblohu štěstí neměli, vysoko nad hlavami nám visely těžké mraky, které se líně plazily kolem vrcholků hor, ale i pohled na ně byl za odměnu.
Mimochodem, blíž k jezerům se dostanete po silnici vedoucí pod vyhlídkou. Do bezprostřední blízkosti vodní plochy se ale chodit nesmí a nejspíš netřeba vysvětlovat proč.
Nepočítejte s tím, že tu budete sami. Tohle místo jednoduše láká, ale rozhodně se nemusíte bát, že byste se snad mačkali v davu. Někdo se přijde jednoduše pokochat, jiní mají potřebu si tu krásu kolem zvěčnit a ideálně mimo vyznačenou trasu, což obvykle končí selfiečkem, ale může to být i dost nebezpečné. Proto, doporučujeme držet se vyznačené stezky.
Pokud po výšlapu na Pico do Carvão nebudete mít dost - a to nejspíš nebudete - můžete popojet k dalším místům, kde budou vaše mobily a foťáky v pohotovosti - Canary Lake, Grota do Inferno nebo Sete Cidades - Flat Lake. Škarohlídi možná namítnou, že už je to trochu jedno jako druhé, což je sice pravda, ale... doma z okna nic podobného hned tak neuvidíte. Takže doporučuju to všechno vidět.
ČTĚTE TAKÉ: Jsme chráněni shora, věří lidé na Terceiře. Na španělské vojsko poslali krávy
Čas na čaj!
Minout by průzkumník Azorů neměl ani město Nordeste, především jeho okolí, kde funguje jedna z místních čajových továren, tady můžete nahlédnout do výroby a pochopitelně se projít po plantáži. Ta sice leží vedle továrny, mezi nimi ale vede silnice, a tak je na místě opatrnost. Náš průvodce Miguel se nás sice pokoušel udržet u příjezdové cesty, ale neměl moc šancí na úspěch.
Nabízí se pokračovat do přírodního parku Ribeira dos Caldeirões, kde na každém kroku kvetou hortenzie, které jsou mimochodem na tomhle souostroví doma. Zeleně je tady ale opět víc než dost a líbit se vám budou i dva zdejší vodopády. Jeden v níže položené části parku, druhý v naopak výš. A v tomto případě budu tlumočit další Miguelovo důrazné doporučení - není radno překonávat pás mokrých kamenů, abyste se dostali blíž. Ano, většina lidí před vámi to udělá, a ano, většina z nich asi zase v klidu odejde. Před námi se ale k vodopádu vydala rodinka, která si chtěla zvěčnit jeden ze šťastných okamžiků, což se tak docela nepovedlo. Fotka sice byla, ale taky slzy a zraněná noha.
Co českou dušičku obvykle potěší víc než dost - vstup do parku Ribeira dos Caldeirões je gratis.
Další důraznou radu od Miguela jsme dostali na pláži Ribeira Grande - Ribeira Seca — nepřibližovat se k oceánu... Co myslíte, jak to dopadlo?
Jasně, že dobře, ale... zatímco parta přerostlých puberťáků (tím myslím nás, seriózní novináře) vesele pobíhala mezi vlnami, jedna z nich se nečekaně vzedmula tak, že nám roznesla všechny do všech stran (batohy, oblečení, mobily atd.). Jestli jsme je měli dostatečně daleko? Pochopitelně (že ne)!
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Kus Země, kde rčení Carpe diem! nejen znají, ale i žijí: Úchvatné Azory
Azory všemi zachycené všemi smysly
Už jsme si na Azorech užili ledovou vodu, skvělé jídlo a pití, viděli jsme spoustu krásy, je na čase zapojit čich! A tomu se nevyhnete ve městě Furnas. Pára tu v doprovodu sirného oparu stoupá z nespočtu fumarol a gejzírů. S pomocí termálních sil se tady léčí i vaří. A tak kdo chce, má šanci vidět v praxi, jak se připravuje oblíbené tradiční jídlo „Cozido“, což je maso se zeleninou naložené v hrnci a zakopané do země, kde se o zbytek postarají malé vulkanické tunely. Pak už nezbývá než zamířit do některé z restaurací, kde ho taky ochutnáte. Třeba do Hotelu Terra Nostra, odkud už pak zbývá jen pár kroků do botanické zahrady s bazénem s termální vodou, což je mimochodem ideální zakončení dne a třeba taky celého tripu po Azorech. „Přibalte si starší a tmavší plavky kvůli léčivé železité vodě, budou se hodit,“ radí Kateřina Pavlíková, mluvčí CK Čedok.
Budu se opakovat, ale tenhle kus Země rozhodně stojí za návštěvu a nejspíš hned za několik. Pokud sem plánujete cestu, určitě si program sepište tak, abyste viděli co nejvíce, ale současně jste měli dost času všechny zážitky v klidu vstřebat. Anebo stačí říct profíkům v Čedoku anebo Visit Azores, oni už se o všechno postarají. A navíc se teď na Azory konečně létá přímo z Prahy, tak můžete být na místě bez přestupů přibližně za pět hodin, ať už pojede relaxovat nebo si obšlápnout celý okruh po ostrově. Mimochodem, vyrazit můžete kdykoli. Sezóna tu trvá celý rok, podobně jako na Madeiře.