reklama

I když nepracují, berou sto procent platu. Většina poslanců nemocenskou neřeší

„Omluven ze zdravotních důvodů.“ Těmito slovy často začíná jednání Sněmovny, když řídící schůze čte výčet poslanců, kteří kvůli nemoci nedorazili do práce. Pokud by se jednalo o zaměstnance, zůstali by doma za 60 procent mzdy. Většina poslanců ale i v nemoci pobírá sto procent platu.

reklama

Když stonají zaměstnanci, pobírají nemocenské pojištění ve výši 60 procent svého platu. Poslanci a senátoři, kteří se často ze zdravotních důvodů omlouvají z jednání parlamentních komor, berou sto procent.

Zaměstnavatel poslance je celý národ

Výjimkou jsou Piráti, kteří si neschopenku berou. „Je to na zodpovědnosti každého poslance. Za Piráty si neschopenku bereme, když jsme nemocní. Zaměstnavatel poslance je celý národ,“ řekla CNN Prima NEWS poslankyně Olga Richterová. Šéf pirátských poslanců Jakub Michálek se dokonce před dvěma lety snažil nižší plat pro nemocné poslance uzákonit, ve Sněmovně ale neuspěl.

K tématu

Situaci zkritizovala i ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). „Není to úplně fér. Poslanci jsou volení zástupci lidu a jako takové je vnímám spíš jako zaměstnance všech občanů ČR. Proto si nemyslím, že by se na ně v případě nemocenské měla vztahovat jiná pravidla než na ostatní zaměstnance. Možná by pak i pro zrušení karenční doby hlasovali všichni poslanci a poslankyně,“ napsala CNN Prima NEWS ministryně.

Žádné legislativní opatření se ale navrhnout nechystá. „Teď jsou prioritou platy poslanců,“ podotkla s odkazem na svůj návrh na snížení platů zákonodárců. Konkrétní návrh chce přednést na koaliční radě.

Nemáme ani dovolenou, říká Pekarová

Současnou praxi by naopak neměnila šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Vychází to z vcelku jednoduchého důvodu. Poslanci nejsou zaměstnanci, jsou do funkce voleni, a tudíž nemají třeba ani něco, čemu se říká u zaměstnanců dovolená, ale ani pracovní dobu a podobně,“ uvedla.

„Jakkoliv chápu, že to lidem připadá zvláštní, tak si myslím, že to zdaleka není tak zásadní věc k řešení, na rozdíl třeba od problémů důchodové a zdravotnické reformy či jak postavit ekonomiku na nohy,“ dodala Pekarová Adamová.

Šéfové Parlamentu mají skoro 250 tisíc

Základní měsíční plat poslance a senátora letos činí 90 800 korun hrubého. K tomu ale ještě poslanci dostávají měsíční náhrady. Na stravné a reprezentaci dostávají až 13 500 korun, na cestovních náhradách podle vzdálenosti bydliště mají poslanci až 50 500 korun.

Předsedové obou parlamentních komor si přijdou měsíčně na 243 800 korun a šéfové parlamentních výborů, komisí a delegací na 127 800 korun.

Další hlavní zprávy

Specifická krása. Díky lezení souzníte s přírodou, na pískovcové skály to chce odvahu

Specifická krása. Díky lezení souzníte s přírodou, na pískovcové skály to chce odvahu

Díky úspěchům lezce Adama Ondry se o sportovní lezení zajímá čím dál více lidí. Umělé lezecké stěny jsou občas přeplněné, ti zkušenější proto vyráží ven. Za „kumšt“ se dá považovat lezení na pískovcových skalách, které je o něco náročnější. Odměnou za zdolané špígry jsou nádherné výhledy a krása okolní přírody, se kterou člověk při lezení souzní.

reklama
Lidé v karanténě budou moci volit z auta pouze ve středu
Policie pátrá po ozbrojeném muži, který loupil v Chebu. Možná jde o zločince z Německa
reklama
reklama
Apokalyptické záběry z Bejrútu: Jak výbuch proměnil město v trosky

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Zemřela baletka Eva Horáková z Národního divadla, bylo jí padesát let
Derby Sparta–⁠Slavia se bude hrát 7. listopadu. Fotbalová liga má program pro 18 klubů
Další články
reklama
reklama