reklama

Slyšeli jste o řízkování? Není to soutěž v pojídání řízků, ale způsob množení rostlin

Ani rostliny na zahradě nevydrží věčně – například ovocné keře postupně slábnou a úroda je čím dál menší. Abyste si jejich nahrazení zjednodušili, můžete si oblíbené odrůdy namnožit sami za pomoci řízků. Snadno a vlastně skoro zadarmo. A můžete takto množit i další rostliny.

reklama

Co je vlastně řízkování?

Řízkování je způsob, jakým můžete rozmnožovat rostliny. Stačí vám k tomu nějaká její část. Výhodou je, že nová rostlina bude mít stejné vlastnosti, jako měla ta mateřská. Nepřijdete tedy třeba o dobrou chuť a bohatou úrodu. Řízkovat můžete listnaté ovocné i okrasné dřeviny, trvalky, bylinky, popínavky. Použít můžete vrcholové výhony s listy nebo řízky kořenové. Jednoduše a vlastně zadarmo můžete vypěstovat velké množství nových rostlin. A také rychleji, než kdybyste je pěstovali ze semen.

Pěstování rybízu

Rybíz, ať už červený, bílý nebo černý, nesmí chybět na žádné zahradě. Z kyselých bobulí uděláte výborné marmelády, šťávy a upečete šťavnaté sladkokyselé koláče. Můžete ho pěstovat jako keř nebo ve formě stromku. Keříky při správné péči vydrží plodit až 20 let. Rybíz je potřeba pravidelně prořezávat. Jednoleté výhony zkracujte na 2 až 3 pupeny. Každý rok nechte 5 nebo 6 nových výhonů. Výhony staré 4 roky odstraňte. Ty už neplodí tak dobře. Na keři byste tak měli mít zhruba 16 výhonů – 6 jednoletých, 6 dvouletých a asi 4 tříleté.

Jak na řízkování rybízu?

Rybíz i další ovocné dřeviny jsou vhodné k množení řízkováním. Získáte tím rostliny se stejnými vlastnostmi na další roky. Ideální dobou na řízkování je celý měsíc září a také říjen. Množit je můžete dvěma způsoby podle toho, kolik keříků si chcete vypěstovat. Pokud vám budou stačit dva nebo tři, vystačíte si s miskou se substrátem, do které řízky zapíchnete. Pokud jich chcete více, umístěte je rovnou do nachystaného záhonu.

Půdu v záhonu na řízky pečlivě připravte. Musí být kvalitní, dobře propustná. V těžkých půdách by těžko zakořeňovaly. Prokypřete zeminu do hloubky a urovnejte. Vyberte na keři dlouhé jednoleté (letošní) výhony s vyzrálými pupeny. Zkraťte je na 15 až 20 cm, měly by mít asi 5 oček. Dále je upravte na spodní části – pod spodním očkem udělejte šikmý řez pod úhlem asi 45 °. Nad posledním očkem potom udělejte řez asi 1 cm mírně šikmo. Dávejte pozor, abyste při práci s výhony nepoškodili pupeny. Ty by potom uschly.

Použijte stimulátor –⁠ při sázení řízků je vhodné použit přípravek, který podpoří tvorbu kořenů. Takzvaný stimulátor najdete v práškové, gelové nebo tekuté formě. Postup je velmi jednoduchý: Do stimulátoru ponořte 1 až 2 cm spodní části řízků. Sázejte je asi 20 cm od sebe, mírně šikmo do hloubky asi 3 cm. Aby se stimulátor nesetřel, použijte při sázení kolíček. Tím do zeminy udělejte díru a řízek do ní zasuňte. Pak už jen přitlačte, zalijte a nechte v klidu zakořenit, bude to velmi brzy. A máte tak na příští rok připraveny nové sazenice.

Pokud nechcete použít kupovaný stimulátor, zkuste radu našich babiček – připravte si roztok medu a vody (cca 1 lžíce na 1/2 l vody). Do toho pak řízky na pár hodin ponořte. Med je skvělý kořenový stimulátor. Dodá živiny, cukr a také působí jako antiseptikum. Stejným způsobem můžete množit všechny keře.

Tagy:
řízkování rybíz ovocný keř

Hlavní zprávy

Tihle šílenci fakt ne, hlásá Babiš v novém videu. Straší migranty a nízkými důchody
Andrej Babiš

Tihle šílenci fakt ne, hlásá Babiš v novém videu. Straší migranty a nízkými důchody

Premiér Andrej Babiš (ANO) vytáhl nový předvolební klip. V něm jsou zachyceny zakuklenci s transparenty s nápisy „nižší důchody“, „ať o nás rozhoduje Brusel“ či „uprchlíci, vítejte“. Následuje střih na předsedu vlády, který tvrdí, že bude proti těmto „šílencům“ bojovat. Místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík pod příspěvkem, který byl zveřejněn na sociálních sítích, napsal, že Babiš lže a skončí ve vězení.

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Kanáry dál pustoší tekoucí láva, vlila se i do bazénu. Lidé se nesmí přibližovat

Španělská vláda i kabinet regionu Kanárské ostrovy v úterý vyzvaly kvůli nedělní erupci sopky Cumbre Vieja na ostrově La Palma všechny obyvatele, aby se nepřibližovali k tekoucí lávě. Ta se dostala mimo jiné do dříve obydlené obce Todoque, kde pustoší vše, co jí přijde do cesty. Záběry z dronu ukazují, jak se láva mimo jiné vlévá do bazénu rodinného domku.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Drsná rvačka v nechvalně známém Molenbeeku: Muž zmlátil pět policistů, vzdal se zásahovce

Incident, který se jen tak nevidí, se odehrál v nechvalně proslulé bruselské čtvrti Molenbeek. Během kontroly špatně parkujícího vozidla se policisté dostali do konfliktu s agresivním řidičem. Muž pět strážců zákona zranil, z toho tři vážně. Fyzicky dobře vybaveného násilníka musela zpacifikovat až zásahová jednotka. A důvod jeho řádění? Prý neštěstí v lásce.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Herečka Kuklová o manželství s Pomejem: Uvědomila jsem si, že umřu. Musela jsem utéct

Herečka Michaela Kuklová chtěla být pro Jiřího Pomeje dokonalou manželkou, milenkou i herečkou. Když si však uvědomila, že už to nezvládá, čekal ji bouřlivý rozvod. V té době se navíc dozvěděla, že její manžel nadělal dluhy v rozmezí několika desítek milionů korun a hrozilo, že je bude splácet ona. „Náš vztah připomínal italské manželství,“ uvedla v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS Kuklová. Dnes přiznává, že za mnohé svému bývalému partnerovi vděčí.

reklama