Česko je na prahu epidemie. V současné době se podle imunoložky a mikrobioložky Blanky Říhové mohou lidé nakazit třemi typy virů: chřipkou, covidem a RS virem. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedla, že pokud má někdo smůlu, může být infikován všemi. Následně přiblížila, kteří lidé jsou nejvíce ohroženi, a vysvětlila, proč je nyní infekčnost RS viru tak vysoká.
Ačkoliv někoho může informace, že se lze nakazit hned třemi viry najednou, zaskočit, podle imunoložky je to možné. „Není to ale úplně běžné. V případě, kdy se nakazíte jednou infekcí, imunitní systém se brání, tedy pokud je toho schopný. Zabraňuje tak další infekci, aby se v těle uchytila,“ sdělila Říhová s tím, že teoreticky je však možnost tří nákaz reálná.
A koho ohrožují RS viry především? „Nejvíce předčasně narozené děti a kojence do půl roku. Nebezpečí se pak do věku tří let postupně snižuje. Dospělí takřka ohroženi nejsou, s výjimkou seniorů a chronicky nemocných. I u dětí do tří let existuje vyšší riziko v případě, že trpí chronickým onemocněním plic nebo srdce,“ uvedla Říhová.
Každé dítě RS virus prodělá
Mnozí se podivují, proč mají s RS virem největší problém děti. „Je to stále otázka. Jejich imunitní systém se zřejmě s celou situací hůře vyrovnává. Problémy u horních cest dýchacích jsou docela dobře zvládnutelné, u dolních cest dýchacích to je horší. Ale říká se, že do dvou let prodělají RS virus prakticky všechny děti. Nijak dramatické následky to však nemá,“ řekla lékařka. Doplnila, že sezónnost viru je delší než u chřipky, a to až od října do dubna.
RS vir není nic nového. „Poprvé jej datujeme k roku 1956, známe ho tedy už několik desítek let,“ podotkla Říhová. Přestože je známý, zdravotnické systémy některých zemí nápor nemocných nezvládají. Příkladem je sousední Německo. „Pro mě je trochu divné, že Německo s vyspělým zdravotnictvím kolabuje. Skutečně ale chodí zprávy, že mají více nemocných dětí než lůžek,“ potvrdila.
Naopak v Česku se podle lékařů obdobné situace bát nemusíme. „Dříve jsme kýchali, prskali a kašlali, ale nikdy se moc netestovalo. To se však nyní změnilo. Při nákaze RS virem nelze dělat nic jiného než použít léky na horečku, vyležet se a pít dostatek tekutin. Možná právě kvůli tomu, že ho umíme testovat, je nyní tak známý. Dříve se o něm takřka nevědělo,“ zmínila lékařka.
Z 200 virů víme jen o třech
Některým pacientům vycházejí testy negativně, byť mají příznaky. Podle Říhové za to mohou dva aspekty. „Může to být i virus, který neznáme. Virů postihujících respirační systém existuje 200 a my víme o třech,“ popsala první. Tím druhým je fakt, že zdravotník nemusí odebrat vzorek zrovna v místě, kde je viru hodně.
„Kvůli tomu se pak může zdát, že jste negativní. Jedinou možností jsou opakované odběry, ty jsou však časově nákladné a finančně nevýhodně. Lidé se navíc ve chvíli, kdy jim není úplně špatně, nechtějí moc testovat,“ dodala.
A co lidem v době virových epidemií radí? „Buďte ohleduplní. Když se cítíte nemocní nebo ohrožení, noste v MHD roušky. Při pocitech nemoci berte léky na sražení teploty, pomoci může i vitamín C. Pak už zbývá jen se vyležet a přijímat dostatek tekutin,“ uzavřela lékařka.