Indická zpravodajská agentura zadržela na mezinárodním letišti v Kalkatě dva pašeráky, kteří se snažili propašovat dvacet dva papoušků. Za porušení zákona na ochranu ohrožených druhů jim hrozí trest ve výši až sedmi let odnětí svobody.
Podle vyjádření nejmenovaného úředníka zpravodajské agentury byli ptáci pašováni z Bangladéše a měli skončit v Bengalúru, kde na ně zřejmě čekali kupci. Nepředpokládá se, že by měli být pašováni dál za hranice. Oba zadržení muži jsou obyvateli Kalkaty a věděli, že jde o ohrožené druhy ptáků, kteří byli do země převezeni bez platných dokumentů.
Pašovaní ptáci byli během celé cesty zavřeni v malých klecích. Po zadržení byli předáni do rukou zaměstnanců zoologické zahrady v Kalkatě. Mezi dvaadvaceti papoušky celníci objevili i ary hyacintové, trichy orlí či ary malé a Hahnovi. Arové hyacintoví přitom dokonce spadají pod první přílohu mezinárodní úmluvy CITES – jejich vývoz je tak možný jen s povolením. Takoví ptáci také musí být označeni čipem či kroužkem.
Organizovaný obchod s divokými zvířaty představuje celosvětový problém. „Bohužel zaznamenáváme rostoucí trend v pašování ohrožených zvířat z různých částí světa do Indie,“ dodal úředník agentury. „Tato nelegální poptávka je poháněna lidskou chamtivostí a touhou mít tato divoká zvířata připravená pro případné kupce.“
Nejčastěji jsou do Indie zvířata pašována přes hranice Bangladéše a Myanmaru, ale i z Thajska. I když velcí papoušci jsou podle celníků na prvním místě pašovaných druhů, v minulosti zde zabavili i další chráněná zvířata. Šlo například o lemury vari, gibony huloky či oviječe skvrnité. Během posledních šesti zátahů celníci také zabavili více než šedesát kilogramů sloních klů, tygřích zubů a výrobků ze slonoviny.