reklama

Inspirace hereckou legendou? Morgan Freeman přeměnil svůj ranč na útočiště pro včely

Morgana Freemana všichni známe jako skvělého herce a režiséra. Ať už jde o drama, komedii či romantický film, každý si u něj přijde na své. Jeho nejnovější role nás však zasáhne všechny. Rozhodl se totiž pomoci zachránit včely.

reklama

Morgana Freemana všichni známe jako skvělého herce a režiséra. Ať už jde o drama, komedii či romantický film, každý si u něj přijde na své. Jeho nejnovější role nás však zasáhne všechny. Rozhodl se totiž pomoci zachránit včely.

Ze všech stran se na nás valí informace, že včely rapidně vymírají, a po celém světě se rozjíždějí iniciativy na jejich záchranu. Některé vybízejí k sázení květin či včelaření, jiné k podpisu petic proti používání pesticidů, které včelám škodí. Morgan Freeman také usoudil, že nemůže doma sedět se založenýma rukama, a rozhodl se svůj padesátihektarový ranč přeměnit na útočiště pro včely. Se svým „koníčkem“ se pochlubil už v roce 2014 a údajně dokonce ani nemusí nosit včelařskou kombinézu, jelikož včelám neodebírá med.

Od počátku nového tisíciletí došlo k několika masovým vymíráním včelstev, a tak se rozhodl dovézt 26 úlů se včelami z Arkansasu. „Spousta z nás se snaží přivést včely zpět. Nedochází nám, že jsou základním prvkem této planety a její vegetace. Na zahradě mám spoustu květů a mám zahradnici, která se stará i o včely. V podstatě se musí jen zamyslet nad tím, co by se včelám líbilo. Takže máme celé hektary jetele a nějakou levanduli. Mám i zhruba 140 magnólií s velkými květy,“ popisuje svůj včelí azyl Freeman.

Jak se říká v citátu připisovaném Albertovi Einsteinovi: „Pokud vymřou včely, lidé je přežijí jen o čtyři roky.“ Není to tak docela pravda. Běžně se uvádí, že za 90 % úrody vděčíme opylovačům a že celých 80 % připadá právě na včely. Podle některých výzkumů však stěžejní roli včel přebírají jiné druhy, například pestřenky. Změřit přesné dopady naší činnosti na opylovače není snadné, ale dnes už víme, že jsme celou planetu dostali do pořádné šlamastyky. Nejde totiž jen o nás a naši úrodu, ale i o to, že mnoho jiných druhů tak připravujeme o jejich potravu. Včely jsou zásadní součástí mnoha ekosystémů.

Čím tedy včely (a opylovače obecně) ohrožujeme nejvíce?

  • Pesticidy jsou dnes běžnou (skoro by se zdálo, že i nepostradatelnou) součástí našeho zemědělství. Studie však ukazují, že právě chemické postřiky stojí za rapidním úbytkem včel i jiných zvířat. Naopak přirozené zemědělství bez chemie, při kterém je biodiverzita předností, přírodě může i prospívat.
  • Intenzivní výstavba připravuje včely a další živočichy o domov i potravu. Lesy, meze, pastviny i pole mizí kvůli neustávající výstavbě domů i průmyslových hal a skladů. Stále častěji tak pod betonem mizí cenná půda, která poskytovala úkryt i potravu mnoha živočichům.
  • Choroby, parazité a viry jsou velkou hrozbou i pro nekomerční včelaře. Kvůli častému přesunu včelstev i na dlouhé vzdálenosti dochází k přenosu nových patogenů.
  • Syndrom zhroucení včelstev je pro nás zatím stále velkou neznámou. Při tomto jevu dospělé včely opustí svůj úl a zanechají za sebou osamocenou královnu a nedospělé jedince. Vědci se domnívají, že jeho příčinou může být globální změna, používání pesticidů (především neonikotinoidů), geneticky modifikované potravy či nedostatek imunity u včelstev, kterým je odebírán med a je nahrazován fruktózou.

Co může pro včely udělat každý z nás?

  • Sázet květiny, které jsou pro opylovače atraktivní. A je jedno, jestli je k dispozici jen balkonový truhlík, roh ulice nebo celé lány.
  • Nepoužívat pesticidy.
  • Sázet stromy. Včelám neposkytují jen potravu, ale i dokonalý úkryt.
  • Stavět domečky pro včelky samotářky a hmyzí hotely.
  • Připravit jim pítko z mělké mističky. Ocení ho i ptáčci a další živočichové.
  • Všímat si světa kolem sebe.

Vendula Hlavová

Tagy:
Běloruský expert: Je to politická vražda, Lukašenko rozšířil svůj teror do zahraničí
Rozhovor

Běloruský expert: Je to politická vražda, Lukašenko rozšířil svůj teror do zahraničí

V ukrajinském Kyjevě bylo nalezeno tělo běloruského aktivisty Vitala Šyšova. Úřady prověří všechny verze úmrtí, včetně pokusu zamaskovat vraždu jako sebevraždu. Šyšov byl po emigraci z Běloruska šéfem nevládní organizace Běloruský dům na Ukrajině, která pomáhá uprchlým Bělorusům hledat ubytování, práci a poskytuje jim právní poradenství. CNN Prima News mluvila s běloruským politologem žijícím v Polsku Pavelem Usovem. Ten je přesvědčen, že šlo o politickou vraždu.

Savo a toaletní papír jsou k ničemu. Po tornádu nám schází úplně jiné věci, vzkazují místní

Je to již měsíc a půl, co jižní Moravu zasáhlo ničivé tornádo, které zabilo šest osob, stovky lidí zranilo a zničilo téměř 1 200 domů. I přesto, že se okamžitě v celé zemi zvedla vlna solidarity, vybrala se až miliarda korun a do poničených oblastí se rozjely stovky dobrovolníků, řada místních stále nemá střechu nad hlavou. Chybí především stavební materiál a řemeslníci, smutní místní. Pokud chce stát pomoct, ať osloví stavební firmy, vzkazuje jedna z poškozených.

Ekonom: Dva dny volna mohou být pro firmy likvidační. Rozdávání aut by bylo levnější

Premiér Andrej Babiš (ANO) nabádá firmy, aby svým zaměstnancům, kteří se nechají očkovat proti covidu, daly dva dny volna. Podle ekonoma Lukáše Kovandy se však jedná o příliš drahý špás. „S experty to nikdo nekonzultoval. Za mě je to příliš drahé opatření, které bude stát hodně peněz. Kdybychom v očkovací loterii rozdávali automobily, tak to bude daleko levnější,“ uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Když fotbalistům během dovolené chutná. Neymar překvapil fanoušky svým břichem

Náročná sezona se mu protáhla skrze mistrovství Jižní Ameriky s názvem Copa América až do července. Až pak mohla superstar klubu Paris Saint-Germain vyrazit na dovolenou, kterou strávila s přáteli na španělském ostrově Ibiza. Z ní se na internetu objevily fotky, které odhalují, že Brazilec není v nejlepší fyzické formě. Fanoušci se do něj kvůli tomu trefují, stejně jako před pár týdny do jeho krajana a fotbalisty Arsenalu Williana.

reklama

Domácí zpravodajství

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Odložené výlety i samotka pro nakažené. Školy dostaly doporučení na nový školní rok

Celý uplynulý školní rok byl zcela odlišný od těch, na které jsou žáci zvyklí. Pandemie koronaviru způsobila studentům všech úrovní vleklé těžkosti. Řada z nich si dlouhé měsíce musela vystačit s domácí výukou. A když už se dostali do lavic, tak za velmi přísných podmínek jako je nepřetržité nošení roušek a respirátorů či povinnost nechat se testovat. Stejně tak trpěli i učitelé. Jak bude vypadat nadcházející školní rok?

Znepokojivý průzkum: Očkovaní senioři mají po půl roce jen minimum protilátek

Po půl roce od očkování proti koronaviru má podle předběžných výsledků výzkumu až 60 procent seniorů výrazně nižší nebo žádné množství protilátek. V tiskové zprávě to uvedla společnost Podané ruce, která analýzu provedla na více než 620 lidech. Podle ní bude v brzké době potřeba přeočkování třetí dávkou zranitelných skupin a také bude nutné navýšit kapacity preventivního testování pracovníků i klientů v sociálních službách.

reklama