České hnutí Pulse of Europe představilo návrhy, jak by mohly vypadat eurové mince v Česku. Politici i veřejnost jsou však ohledně přijetí nové měny již několik let rozdělení.
Hnutí, které má na svých stránkách slogan „Nikdy nebudeme plnohodnotnými členy jádra EU a nikdy se nestaneme skutečným srdcem Evropy, pokud nebudeme mít euro“, zveřejnilo návrhy na svém facebookovém profilu. Autorem designu mincí hodnot od 10 centů do 2 eur je investor a manažer Lukáš Mahler. Nejde přitom o oficiální návrh, z něhož by mělo Česko při případném přijetí eura vycházet.
Pan Luděk Máhler vypracoval návrhy českých euromincí. Vypadají velmi reálně. Chtěli byste platit takovými penězi? Jestli ano, podpisujte a šiřte www.proeuro.cz a www.pulsevropy.cz
Posted by Pulse of Europe - Czech Republic on Sunday, July 11, 2021
Při vytváření návrhů se inspiroval nejznámějšími českými památkami. Konkrétně Pražským hradem, který zdobí i současnou padesátikorunu, a Karlovým mostem. Samozřejmě nesmí chybět ani český dvouocasý lev, který se objevuje i na mincích české koruny.
Rozdílný pohled politiků
Názory na vstup do eurozóny se napříč českou společností liší a ani zákonodárci nemají jasno. „V tuto chvíli euro ne,“ sdělil v předvolební debatě CNN Prima NEWS předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO). „Jsme pro to, abychom vstoupili do cyklu ERM II, což znamená, že se dostaneme do pásma, které bude bezpečné pro peněženky českých občanů,“ konstatoval první místopředseda hnutí STAN Jan Farský.
Koaliční partneři Starostů mají názor jednoznačný. „Ano, rozhodně chceme. Je to stanovisko celé naší strany, tímto směrem se chceme vydat,“ řekl při představování kampaně lídr společné kandidátky v Karlovarském kraji pro říjnové volby Petr Třešňák (Piráti).
Opačný názor má hnutí SPD. „Nikdy euro v České republice, protože to pro ni není výhodné,“ podotkl v předvolební debatě šéf strany Tomio Okamura.
Z letošního výzkumu Evropské komise, kterého se zúčastnilo téměř 30 tisíc lidí, vyplývá, že měně euro důvěřuje 79 procent dotazovaných, což je největší číslo od roku 2004, kdy do Evropské unie vstoupila i Česká republika. Vůbec největší popularitu má euro opět v Portugalsku, kde se s ním sžilo 95 procent občanů.