Velká Británie po vzoru Izraele začíná testovat covid pasy, které fungují jako univerzální vstupenka do restaurací, barů i divadel, a to pro občany naočkované proti koronaviru. Blízkovýchodní země díky takzvaným zeleným certifikátům vzkřísila ekonomiku, Velká Británie ji chce následovat. To v EU se podoba pasů zatím diskutuje.
Covid pas budí vášně – vzbuzuje nadšení, ale i rozděluje společnost. A podle expertů může být také jediným únikem z krize. V Izraeli už je několik měsíců realitou, Velká Británie ho začne testovat v příštích týdnech. Podobu unijních covid pasů představila nedávno také Evropská komise, členské státy ale musejí návrh nejprve prodiskutovat.
Izrael jako vzor
Už minulý rok se začalo debatovat o tom, jak se pozná, kdo je proti koronaviru očkovaný a kdo ne. Izrael jako první představil vlastní „zelené“ certifikáty, speciální oprávnění, které svému nositeli umožní navštívit posilovny, restaurace, divadla, kina, stadiony či hotely.
V zemi, která je proslulá technologickou vyspělostí a rázným přístupem, si táhlými diskuzemi příliš nelámali hlavu. V rámci tamního systému totiž občané musejí prokázat, že jsou buď očkovaní proti covidu, nebo nemoc v nedávné době prodělali. Negativní test nestačí.
Očkovaní Izraelci mají covid pas buď v papírové formě, nebo v mobilní aplikaci, která je ovšem dostupná pouze v hebrejštině. Moc covid pasu ale není nekonečná. Očkovaným občanům židovského státu platí půl roku od ukončení vakcinace. Těm, kteří covid prodělali, ale nejsou očkovaní, platí jen do konce června. Lidé se zeleným certifikátem musejí navíc nadále nosit roušky.
Velká Británie jako evropský premiant
Ani v Downing Street v kontextu covid pasů nelení. Britský premiér Boris Johnson v pondělí oznámil, že se člověk s vakcinačním pasem (zřejmě ve formě mobilní aplikace) od 21. června dostane i do velkých společenských prostor, jakými jsou například stadiony či noční kluby. Podobu covid pasů chtějí úřady do té doby vyladit a otestovat.
Podle britských médií by ale neměla být britská obdoba izraelského pasu tak přísná. Občanům by měl stačit k návštěvě restaurací i barů negativní test. Vláda navíc tento týden spustila další vlnu masivního testování, kdy všem občanům zadarmo umožnila testovat se na covid dvakrát týdně.
Přesto otázka covid pasů v Británii rozděluje veřejnost, a to i mezi vrcholovými politiky. Mnozí varují před vznikem dvoutřídní společnosti.
Unie v cílové rovince
O podobě covid pasů se bouřlivě diskutuje také v Evropské unii. I Brusel chystá takzvané „zelené digitální certifikáty“, které občanům v Unii usnadní cestování a návštěvu veřejných prostor. Evropská komise ujistila, že vakcína, negativní test i protilátky proti covidu budou mít v rámci systému pasů stejnou váhu.
Jednotlivé členské státy se posléze budou moci rozhodnout, co člověku s platným covid pasem umožní. Podmínky by ale měly být pro všechny stejné. To znamená, že očkovaný člověk by mohl na stejná místa jako člověk s negativním testem. Přesto opatření zřejmě výrazně ovlivní život v Evropě, kritici uvádějí, že to bude znamenat rozklad Schengenu a komplikaci základního práva na volný pohyb osob, což je jeden z pilířů hodnot EU.