Instagram zavádí nová pravidla. Bude ověřovat věk uživatelů, lidé se bojí úniku dat

Sociální síť Instagram, která je populární především u mladší generace, čeká další změna. Týkat se bude ověřování věku – aplikace nově vyhodnotí, zda jsou uživatelé opravdu dospívající, nebo dospělí. Tomu pak přizpůsobí adekvátní obsah. Zatímco zastánci si slibují lepší stupeň ochrany dětí, někteří uživatelé se obávají úniku citlivých dat.

„V aplikaci jsem zadala svůj reálný věk, ale někteří moji spolužáci uvedli, že jim je už 18 let a víc. Dělá se to běžně,“ svěřila se redakci 15letá Natálie z Moravy. Právě kvůli ochraně mladistvých, mezi které spadá, a ochraně dětí, prý Instagram přistoupil ke změnám.

„Ověření věku u dospívajících bude nově možné dvěma způsoby. Nahráním snímku občanského průkazu nebo pomocí nové funkcionality, která rozpozná věk uživatele ze selfie obličeje,“ avizovalo tiskové oddělení společnosti Meta.

Snímek se po měsíci smaže

Společnost chce znát věk uživatelů proto, aby jim Instagram mohl umožnit trávit čas a nabízet obsah přiměřený jejich věku. „U občanky to funguje tak, že jí přímo v aplikaci vyfotíte z obou stran, Instagram ji po 30 dnech smaže,“ vysvětlila pro CNN Prima NEWS specialistka na sociální sítě Katka Pavlíčková.

Dalším možným ověřením je selfie video. „Instagram na této novince spolupracuje se společností Yoti, která se specializuje na způsoby ověřování věku při zachování maximální míry soukromí. Na základě videa obličeje pak odhaduje skutečný věk uživatelů,“ přiblížila Meta.

I zde společnost garantuje, že po identifikaci snímek smaže. Focení dokladů nebo svého obličeje ale některým uživatelům vadí. „Nelíbí se mi, že by se takto měl ověřovat věk mého dítěte,“ sdělila paní Helena K. z Prahy. Pavlíčková však podotkla, že společnost Yoti je ověřena certifikačním systémem Age Check a je předním poskytovatelem ověřování věku pro několik odvětví po celém světě.

„Změna se zatím zavedla jen v USA, Indii a Brazílii. V Česku tyto způsoby ověření pro děti zatím nejsou dostupné, ale podle oficiálních informací se začnou testovat v EU do konce roku 2022,“ dodala pro CNN Prima NEWS.

Tagy: