Více než mimozemské hrozby bychom se měli bát toho, co si pěstujeme sami. Jako lidé jsme strašní tvorové – co jsme schopni páchat na mnoha místech světa i doma. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to uvedl spisovatel Leoš Kyša, známější pod svým pseudonymem František Kotleta. Přiblížil, jak se mění pohled na UFO ve sci-fi literatuře i to, jak by svět ovlivnila umělá inteligence s lidským chováním.
„Z idealistických časů, které byly velmi naivní, jsme se ve sci-fi literatuře dostali k realismu. Očekáváme od budoucnosti to nejhorší, zejména dnes. Je to skepse, která se odráží i v popularitě postapokalyptických seriálů a knih. Je to realismus v tom, jak vnímat lidskou povahu, která je neměnitelná. Přístup v 50. letech i k mimozemšťanům byl strašně naivní,“ uvedl Kotleta.
Slovy o mimozemské kultuře ve vesmíru reagoval zejména na objekty, které se v poslední době objevují nad USA a Kanadou a jež byly sestřeleny. Lidé totiž přichází s teoriemi, že by se mohlo jednat o UFO. „Kdyby se lidé dívali na hollywoodské filmy, tak by věděli, že v 99 procentech budou mimozemšťané agresivní, přijdou nás zabít a sníst. Kdyby to skutečně byli oni, tak sestřelit je by bylo nejlepším řešením, abychom jim ukázali, že jsme tupá agresivní zvířata a měli by se nám vyhýbat,“ uvedl.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Balóny nad USA jsou špička ledovce. Pentagon zaznamenal za rok více UFO než za dvě dekády
Dodal, že kdyby sám byl prezidentem Spojených států amerických, bez kompromisu by se objekty rozhodl sestřelit. „Očekávat, že někdo přijde a bude nás mít rád, poučí nás a dá nám technologie ke zlepšení světa je hloupé a naivní. V tomto tématu se odráží také realistický přístup v literatuře,“ pokračoval s poukázáním i na vlastní díla, která nastiňují více temné scénáře lidské civilizace.
Uměla inteligence bude naším odrazem
Zmínil také, že každý kontakt s mimozemšťany by skončil katastrofou: „Ať už by nás chtěli záměrně zničit, nebo se jednalo pouze o setkání s jinou kulturou a technologií.“ Vyjádřil se také k tomu, zda je větší nebezpečím mimozemská hrozba, nebo to, co jsou si lidé schopni udělat sami. „Rozhodně to, co si sami pěstujeme. Jako lidé jsme starší tvorové – v tom, co jsme schopni páchat na mnoha místech světa a v domácnostech. Uměla inteligence bude naším odrazem,“ podotkl.
Zmínil také, že když umělou inteligenci volně „pustíte na internet, tak zpravidla skončí jako nacista“. „Myslím, že když bude umělá inteligence ovlivňována lidmi a bude čerpat z lidského chování a uvažování, stane se naším odrazem. To je hrůzostrašné. Cizí mimozemská inteligence je pro nás snad bezpečnější než to, co vznikne na základě interakce s lidmi,“ zakončil.