Rakouský prezident Alexander Van der Bellen pověřil po neúspěchu lidoveckého kancléře Karla Nehammera sestavením vlády předsedu vítězných Svobodných (FPÖ) Herberta Kickla, lídra partaje s kontroverzní pověstí a politický talent. V FPÖ byl zprvu považován za introverta, ale prokazoval nadání pro politiku, kterého si všiml někdejší šéf strany a známý kritik Česka a jaderné elektrárny Temelín Jörg Haider. Za zmínku také stojí, že společně s českým expremiérem Andrejem Babišem (ANO) a maďarským předsedou vlády Viktorem Orbánem stál za založení frakce Patrioti pro Evropu v Evropském parlamentu.
Nehammer promrhal svoji šanci dojednat koalici bez vítězných Svobodných, když jednání jeho lidovců (ÖVP) společně se sociálními demokraty (SPÖ) a liberály (NEOS) ztroskotalo.
ČTĚTE TAKÉ: Skandál se znásilňováním dětí? Zavřete Starmera, zuří Musk. Samé lži, ohradil se premiér
Van der Bellen tak neměl jinou možnost, než dát příležitost právě Kicklovi. „Tento krok se mi nedělal lehce,“ pronesl v pondělí před novináři v paláci Hofburg rakouský prezident. Není se čemu divit – Kickl na něj v minulosti útočil a třeba loni hlavu státu označil za „mumii, která v Hofburgu léta leží ve vegetativním stavu“, jak jej cituje deník Der Standard.
Byla to však jediná možná varianta, alespoň v danou chvíli. Je to poprvé, co šanci sestavit vládu a ve finále mít i post kancléře dostal představitel FPÖ, konkrétně tedy Kickl. Jak se vůbec k vítězství ve volbách a stranickému prvenství dostal?
Kickl se v politickém světě pohybuje už celou řadu let. S FPÖ je spjat od roku 1995, kdy pro ně začal pracovat jako stratég volební kampaně coby nedostudovaný politolog a historik. Ve straně měl ze začátku pověst introverta. Dostal se však do povědomí tehdejšího šéfa strany, kterého si Češi mohou dobře pamatovat – Jörga Haidera.
Haidera, kontroverzní politik z Korutan, který dlouhodobě orodoval proti fungování tuzemské jaderné elektrárny Temelín, byl léta trnem v oku Čechů. Nejen kvůli Temelínu, ale i v dalších záležitostech. Hrozil například, že Rakousko vetuje vstup České republiky do Evropské unie v roce 2004. Haider si každopádně Kickla oblíbil a viděl v něm jeho talent pro politickou komunikaci. Nynější šéf FPÖ tak coby politický učeň psal Haiderovi jeho projevy.
Cesta vzhůru navzdory Ibize
Když Haider v roce 2005 FPÖ opustil, pracovně se rozešel i s Kicklem. Ten naopak postupoval strmě vzhůru ve stranické hierarchii a stal se hlavním sekretářem strany. Milníkem byl pro něj pak rok 2017, když se FPÖ dostala do vlády tehdejšího lidoveckého kancléře Sebastiana Kurze, a sám Kickl se stal ministrem vnitra.
Během svého působení, které nakonec trvalo jen rok a půl, proslul nařízenou razií rakouského protiteroristického úřadu, přičemž jeho lidé cílili na zprávy a data o krajně pravicových extremistických skupinách včetně Identitárního hnutí, ke kterému má jeho FPÖ blízko, jak poukazuje portál Tagesschau.
Z pozice ministra ho odvolal Kurz v květnu 2019 kvůli kauze Ibiza, když byl vicekancléř a šéf Svobodných Heinz-Christian Strache přistižen na videu ze španělského ostrova s údajnou neteří jistého ruského oligarchy. Na videu Strache tvrdil, že ruské rodině nabízel rakouské veřejné zakázky výměnou za pomoc FPÖ ve volbách. Ačkoliv Strache po zveřejnění videa rezignoval, skončil i Kickl, protože neměl Kurzovu důvěru, že by vyšetřování svého stranického lídra neovlivňoval. Událost vedla ke konci FPÖ v koalici, dále k pádu vlády a nakonec nové koalici bez Svobodných. Kauzu připomíná web Politico.
Získá Babiš mocného spojence?
Dnes je ale situace jiná. Svobodní pod Kicklovým vedením vystoupali strmě vzhůru, zatímco se odklonili od umírněné politiky svého prezidentského kandidáta Norberta Hofera. Zvítězila radikálnost nového šéfa FPÖ.
Nyní má 56letý Kickl, který je rovněž podle listu Fortune přirovnáván k staronovému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, pro svoji dovednost strhnout projevem své příznivce, unikátní příležitost. Lidovci již dali najevo, že jsou ochotni jednat a zdá se, že jim nevadí ani to, že Kickl a jeho partaj jsou označováni za proruské, jak připomíná například agentura Reuters.
Pokud Kickl ve svém jednání o nové vládě uspěje, stane se prvním kancléřem z řad rakouských Svobodných. Český expremiér Babiš a jeho hnutí ANO, které je pro letošní sněmovní volby jasným favoritem, by tak ve svém spojenci získalo i vládnoucí autoritu. V rukách to má však Kickl.
PODÍVEJTE SE: Zemřel Jean-Marie Le Pen. Někdejší vůdce francouzské krajní pravice založil Národní frontu