Zemřel Jean-Marie Le Pen. Někdejší vůdce francouzské krajní pravice založil Národní frontu

Jean-Marie Le Pen v roce 2021

Zemřel Jean-Marie Le Pen, někdejší lídr francouzské krajní pravice a zakladatel Národní fronty

Ve věku 96 let zemřel Jean-Marie Le Pen, někdejší vůdce francouzské krajní pravice a zakladatel strany Národní fronta (FN), později přejmenované na Národní sdružení (RN). O jeho skonu v úterý informovala agentura AFP s odvoláním na rodinu. Le Pen vyvolával nejen ve francouzské společnosti řadu kontroverzí svými výroky relativizujícími nacistické válečné zločiny, v sedmdesátých letech dokonce přežil bombový útok na jeho dům v Paříži.

„Jean-Marie Le Pen, obklopen svou rodinou, byl dnes (v úterý, pozn. red.) ve 12:00 povolán zpět k Bohu,“ uvedla rodina v prohlášení zaslaném agentuře AFP. Šestadevadesátiletý Le Pen, který byl dlouhodobě nemocný, zemřel v nemocnici v pařížském regionu, kde ho před několika týdny hospitalizovali.

ČTĚTE TAKÉ: Detaily případu sexuálního napadení dívky v pražské nemocnici. Svědek popsal hrůznou scénu

Le Pen otřásl francouzskou politickou scénou, když se v roce 2002 nečekaně dostal do druhého kola prezidentských voleb proti Jacquesu Chiracovi, a to díky své dravé kombinaci populismu a charismatu, píše agentura Reuters.

V čele strany ho vystřídala jeho dcera Marine Le Penová, která se od té doby třikrát ucházela o prezidentský úřad a ze strany, nyní označované jako Národní sdružení, učinila jednu z hlavních politických sil v zemi. Jeho vnučka Marion Maréchal-Le Penová byla také členkou RN a byla poslankyní francouzského Národního shromáždění. Le Pen se z politického života postupně stahoval od roku 2011.

Le Pen jako polarizující postava francouzské politiky byl známý svou plamennou rétorikou proti imigraci a multikulturalismu, jež mu vynesla mnoho příznivců, ale i široké odsouzení, píše agentura AP. Zapsal se také kontroverzními výroky včetně popírání holokaustu a návrhu na násilnou izolaci lidí s AIDS ve speciálních zařízeních z roku 1987. Le Pen nikdy nevyjádřil lítost nad svými excesy, které mu vynesly i několik soudních rozsudků.

Izraelský server Times of Israel (ToI) v úterý zesnulého označil za „ultranacionalistického provokatéra, který byl několikrát odsouzen za popírání holokaustu a který měl sklony k rasistickým a antisemitským výrokům“.

Současný předseda RN Jordan Bardella potvrdil Le Penovu smrt na síti X a vyjádřil soustrast rodině a především dceři Marine. Místopředseda strany Sébastien Chenu vzdal hold „nesmírnému vlastenci, vizionářovi ztělesňujícímu odvahu, který nesl naděje milionů Francouzů“.

Zármutek na síti X vyjádřila i nejstarší dcera Le Pena Marie, která je rovněž političkou. „Tento smutek nelze utěšit. Sbohem, tati,“ uvedla v příspěvku.

Zdrženlivě se k úmrtí Le Pena vyjádřil Elysejský palác. „Jako historická postava krajní pravice hrál téměř 70 let ve veřejném životě naší země svou roli, kterou rozsoudí až dějiny,“ uvedl prezidentský palác ve strohém prohlášení, které agentura DPA označila za nanejvýš stručné ve srovnání s reakcemi na jiná úmrtí.

„Byl to rasista. Antisemita. Kolonialista. Nostalgik za vichystickým režimem,“ pronesl v úterý o Le Penovi generální tajemník Socialistické strany Pierre Jouvet.

V ulicích francouzských měst v úterý stovky lidí Le Penovo úmrtí dokonce oslavovaly za zpěvu a odpalování zábavní pyrotechniky, zaznamenala agentura AFP. „Měli bychom oslavovat, když zemřou tak nenávistné osoby,“ sdělila AFP 20letá studentka politologie Louise Delporteová.

Krajně pravicový politik nejdříve ve 40. letech studoval práva, a jelikož ho vždy lákala armáda, přihlásil se v roce 1954 do cizinecké legie. V řadách výsadkářů sloužil v Alžírsku a Indočíně.

V roce 1956 byl zvolen do francouzské obdoby dolní komory Parlamentu – tehdy se objevil na kandidátce populisty Pierra Poujadea, který brojil proti daním.

FN založil v roce 1972 za pomoci kolaborantů s nacisty z dob války a veteránů francouzského kolonialismu, který přinesl „katastrofu v Alžírsku a Indočíně“, píše web CNN.

Šokující slova o mučení

V době alžírské války, kdy největší africký stát bojoval o nezávislost, se měl podle obvinění dopustit mučení. V šedesátých letech se pak k tomuto tématu vyjádřil pro list Combat: „Nemám co skrývat. V Alžírsku jsme prováděli mučení, protože jsme museli.“ Plurál prý využil záměrně, jelikož měl na mysli celou francouzskou armádu, nikoliv svou osobu.

Tato obvinění ve svých pamětech, které vyšly v roce 2018, popíral. Kontroverze však vyvolával i jinými prohlášeními. V šedesátých letech mu soud uložil dvouměsíční podmíněný trest za relativizování válečných zločinů. Opakovaně popisoval plynové komory v nacistických továrnách na smrt jako „pouhý historický detail“.

Třikrát musel uhradit pokutu za popírání zločinů proti lidskosti. V listopadu 1976 přežil se svou rodinou bombový útok na jeho dům v Paříži. Pět kilogramů dynamitu zcela zničilo přední stranu budovy, připomněl v medailonku Marine Le Penové web BBC.

Tento pokus o atentát nebyl nikdy vyřešen. Le Penová později tento moment označila za „klíčový“. Se sestrami se ve vteřinách po explozi „třásla na kolenou a společně se držely za ruce, zatímco se modlily“.

Temná postava francouzské politiky, vzpomíná Janyška

K osobnosti zesnulého politika ve vysílání CNN Prima NEWS promluvil bývalý český velvyslanec ve Francii Petr Janyška. „Le Pen byl velmi temnou postavou francouzské politické scény, možná dokonce nejtemnější,“ řekl.

„Celý život ho fascinovaly teze krajní pravice. V jeho prvních stranách se objevili i lidé s minulostí v nacistických oddílech SS. Pravidelně chválil NSDAP,“ pronesl také Janyška. Pohřbu se podle něj nezúčastní představitelé současné francouzské vlády ani prezident Emmanuel Macron.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Den slz a hrůzy. Před 10 lety zemřelo při útoku na Charlie Hebdo 12 lidí. Jak to změnilo Francii?

Tagy:
společnost politika hodnoty pravice Petr Janyška Národní fronta smrt a umírání společenská rubrika Jean-Marie Le Pen