Poslední záběry teroristy Sinvára před smrtí. Obklíčen v troskách budovy mrštil klackem po dronu
Zabití šéfa palestinského hnutí Hamás Jahjá Sinvára je bolestná ztráta, ale nezastaví boj hnutí odporu proti Izraeli, uvedl íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí. Informovala o tom v pátek agentura AFP. Lídra teroristického hnutí Hamás zabila izraelská armáda ve středu v Pásmu Gazy.
Chameneí, který má v Íránu poslední slovo ve všech státních záležitostech, včetně zahraniční politiky, jaderného programu či armády, označil Sinvára za „skvělou postavu odporu a boje“ proti Izraeli. „Jeho ztráta je jistě bolestná pro frontu odporu“ proti Izraeli, ale „ta se nezastaví Sinvárovým mučednictvím,“ uvedl v tiskovém prohlášení Chameneí.
DÁLE ČTĚTE: Smrt Sinvára je začátek konce války. Osa teroru se hroutí, prohlásil Netanjahu
Írán neuznává stát Izrael a od islámské revoluce v Íránu v roce 1979 jsou tyto země úhlavními nepřáteli. Do fronty odporu patří kromě Íránu a hnutí Hamás i jeho spojenci: libanonské hnutí Hizballáh, jemenští šíitští povstalci Húsíové či proíránské milice v Sýrii a Iráku.
Šéf Hamásu Sinvár je po smrti, oznámila izraelská vláda. Válku to neukončí, reagoval Netanjahu
Izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac podle agentur Reuters a AFP uvedl, že šéf palestinské teroristické organizace Hamás Jahjá Sinvár byl zabit. Premiér Izraele Benjamin Netanjahu následně prohlásil, že válka v Pásmu Gazy tím nekončí. Bezpečnostní složky židovského státu zprávu o úmrtí Sinvára dříve prověřovaly s využitím analýzy DNA a otisků chrupu. Vojáci se domnívali, že vůdce hnutí mohl být ve skupině tří členů Hamásu, které vojáci nedávno zabili v Pásmu Gazy. Zdroje z radikálního hnutí agentuře Reuters řekly, že jejich poznatky z oblasti rovněž naznačují, že šéfa hnutí skutečně zabil zásah izraelské armády.
Sinvára zabila ve středu izraelská armáda při operaci proti členům Hamásu na jihu Pásma Gazy, aniž by předem věděla, že je mezi nimi i lídr Hamásu. Sinvár je považován za hlavního strůjce teroristického útoku Hamásu na Izrael z loňského 7. října, jímž začala válka v Gaze a při němž palestinští ozbrojenci zabili na 1 200 lidí, většinou civilistů. Izraelské odvetné masivní bombardování Pásma Gazy a pozemní operace stály podle místních úřadů, ovládaných Hamásem, životy více než 42 tisíc Palestinců, většinou rovněž civilistů.
Po zahájení války v Gaze se vyostřil i dlouhodobý konflikt Izraele s Íránem a s Hizballáhem. Toto libanonské hnutí se od loňského října vzájemně ostřeluje přes hranici s izraelskou armádou, která minulý měsíc letecké údery na pozice Hizballáhu zintenzivnila po téměř celém Libanonu a od tohoto měsíce vede na jihu Libanonu i pozemní operaci.
Sinvárovu smrt komentoval už dříve šéf íránské diplomacie Abbás Arakčí, který zabitého šéfa Hamásu označil za zdroj inspirace pro další bojovníky proti Izraeli. Za bolestnou ztrátu jeho smrt označil i íránský prezident Masúd Pezeškján.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Před rokem rozpoutal Hamás vraždění. Izrael nyní zveřejnil dosud neviděné záběry z onoho dne