Napadení známého britského spisovatele přímo na pódiu
Politici i spisovatelé po celém světě odsoudili útok na britského autora indického původu Salmana Rushdieho. Ten skončil v nemocnici poté, co ho v pátek při vystoupení v New Yorku pobodal útočník. Své znepokojení z celého incidentu vyjádřil i britský premiér Boris Johnson. Policisté útočníka již zadrželi, nyní je ve vazbě.
„Jsem zděšen, že Salman Rushdie byl pobodán při výkonu práva, které bychom nikdy neměli přestat bránit. V tuto chvíli jsem v myšlenkách s jeho blízkými. Všichni doufáme, že je v pořádku,“ napsal Johnson na Twitter.
Appalled that Sir Salman Rushdie has been stabbed while exercising a right we should never cease to defend.
— Boris Johnson (@BorisJohnson) August 12, 2022
Right now my thoughts are with his loved ones. We are all hoping he is okay.
Šokováni útokem byli i další britští politici. Kandidát na lídra Konzervativní strany Rishi Sunak spisovatele označil za zastánce svobody slova. Ministryně kultury Nadine Dorriesová odsoudila útok na „literárního velikána a jednoho z velkých obránců svobody projevu“.
Spisovateli vyjádřili podporu také přátelé a významné osobnosti z literárního světa. Patří mezi ně i Stephen King, který stál při Rushdiem, když dostával výhrůžky smrtí za Satanské verše a jeden z amerických řetězců chtěl knihu stáhnout z prodeje. „Když nebudete prodávat Satanské verše, tak ani Kinga,“ řekl tehdy. Nyní doufá, že je Rushdie v pořádku.
Ozvala se i Rowlingová
„Jsem šokován a rozrušen, když vidím, že můj přítel Salman Rushdie byl napaden před přednáškou. Je to dobrý a skvělý člověk. Doufám, že je v pořádku,“ uvedl britský autor Neil Gailman, známý i do češtiny přeloženým románem Nikdykde či komiksem Sandman. Autorka ságy o kouzelnickém učni Harrym Potterovi J. K. Rowlingová označila zprávy o útoku za děsivé: „Cítím se teď velmi špatně. Ať je v pořádku.“
Feeling very sick right now. Let him be ok.
— J.K. Rowling (@jk_rowling) August 12, 2022
„Salman Rushdie byl za svá slova terčem útoků po celá desetiletí, ale nikdy se nezalekl ani nezakolísal. Neúnavně věnoval energii pomoci ostatním, kteří jsou zranitelní a ohrožení,“ uvedla šéfka amerického svazu spisovatelů PEN America Suzanne Nosselová.
„Ačkoli neznáme příčinu ani motivy tohoto útoku, všichni, kteří k násilí vyzývali, nesou vinu za to, že legitimizovali tento útok na spisovatele v době, kdy se věnoval své zásadní práci, tedy navazování kontaktů se čtenáři,“ stojí v jejím prohlášení.
Útok odsoudila rovněž bangladéšská spisovatelka Taslima Nasrínová, která musela prchnout z rodné země poté, co její román odsoudil islámský duchovní, který za její smrt vypsal peněžitou odměnu.
„Právě jsem se dozvěděla, že Salman Rushdie byl napaden v New Yorku. Jsem opravdu v šoku. Nikdy jsem si nemyslela, že se to stane. Žije na Západě a od roku 1989 je pod ochranou. Pokud byl napaden on, může být napaden každý, kdo kritizuje islám. Mám strach,“ řekla Nasrínová.
„Rushdie zaplatil vysokou cenu. Je to významný autor, který pro literaturu hodně znamená, a ve Spojených státech si našel dobrý život,“ uvedl William Nygaard, norský vydavatel Rushdieho Satanských veršů. Nygaard byl kvůli vydání románu v roce 1993 postřelen a utrpěl těžká zranění.
Na jeho smrt je vypsána odměna 3,3 milionu dolarů
Podle agentury AP na Rushdieho zaútočil muž, když se spisovatel začal představovat publiku v neziskovém vzdělávacím centru Chautauqua Institution. Krátce po útoku Rushdieho obklopila skupinka lidí. Většina šokovaného publika byla evakuována. Kromě Rushdieho utrpěl lehká zranění na hlavě i moderátor diskuze. Spisovatel je nyní v nemocnici a stále je naživu.
Rushdie kvůli své tvorbě léta dostával výhrůžky smrtí. Jeho kniha Satanské verše je od roku 1988 zakázaná v Íránu. Nad Rushdiem vynesl ve své fatvě rozsudek smrti někdejší íránský duchovní vůdce Rúholláh Chomejní. Přestože se íránská vláda od tohoto postoje distancovala, fatva je podle konzervativního výkladu stále platná.
Na Rushdieho hlavu byla vypsána odměna, kterou v roce 2012 zvýšila polooficiální íránská náboženská nadace z 2,8 milionu na 3,3 milionu dolarů (přes 78 milionů korun). Kritika z muslimských kruhů Rushdiemu vyčítala, že v knize urážel korán či proroka Mohameda.