Islandské úřady v sobotu preventivně evakuovaly 3 000 obyvatel města Grindavík na jihozápadě země poté, co série zemětřesení vyvolala obavy z erupce sopky. Informovala o tom agentura Reuters.
Islandský meteorologický úřad (IMO) vyjádřil obavy, že se pod zemí nachází velké množství magmatu, které by se mohlo dostat na povrch. „Domnívám se, že erupci můžeme očekávat zanedlouho, za pár hodin či dní. Pravděpodobnost erupce značně stoupla,“ prohlásil vulkanolog Thorvaldur Thórdarson z Islandské univerzity ve státním rozhlase.
ČTĚTE VÍCE: Bílá nadílka dorazila. Podívejte se, kde během víkendu postaví sněhuláky jako první
V okolí sopky Fagradalsfjall na poloostrově Reykjanes byly v posledních týdnech zaznamenány tisíce otřesů. Ve čtvrtek úřady kvůli zvýšené seismické aktivitě v oblasti uzavřely geotermální lázně Modrá laguna, které jsou největší turistickou atrakcí země. Od konce října bylo na jihozápadě Islandu zaznamenáno více než 20 tisíc otřesů.
Islandský úřad pro civilní ochranu uvedl, že se rozhodl pro evakuaci, protože IMO nemůže vyloučit, že magmatický tunel, který se v současnosti tvoří, by mohl dosáhnout do Grindavíku. Vyzval proto obyvatele, aby opustili město. Zdůraznil, že evakuace není nouzová, ale preventivní. Obyvatelé proto mají zachovat klid, protože je dostatek času, nehrozí bezprostřední nebezpečí. Všechny silnice do města s přibližně čtyřmi tisíci obyvateli jsou uzavřeny s výjimkou nouzových, aby byl zajištěn plynulý tok dopravy.
IMO v pátečním prohlášení uvedl, že se výrazně změnila seismická aktivita a otřesy se během dne přesunuly směrem ke Grindavíku. Magma se pravděpodobně rozšířilo pod město a není možné přesně určit, zda a kde se může vynořit.
Island je jedním z vulkanicky nejaktivnějších regionů na světě. Nachází se zde přibližně 30 aktivních vulkanických lokalit.
Výbuchy sopky na poloostrově Reykjanes byly zaznamenány v letech 2021, 2022 a letos v létě. Ve všech případech jim předcházely delší série zemětřesení. Při žádné z těchto erupcí nebyly ohrožené obydlené oblasti.