reklama

Italové chtějí po Čechovi pokutu za loňský přestupek. Ten přitom roky neopustil ČR

Představte si, že se několik let nepodíváte za hranice a přesto vám úřady z ciziny tvrdí, že máte zaplatit pokutu za přestupek, co jste tam provedli. Náš divák si nejprve myslel, že se ho snaží napálit podvodníci a vylákat z něj peníze. Jenže pokuta je skutečná.

reklama

Žádný přestupek nespáchal, na místě navíc nikdy nebyl. Přesto chtějí po Jiřím Havlovi italské úřady uhradit pokutu za špatné parkování loni v listopadu. Žádají 60 až 115 euro, podle toho, jak rychle peníze pošle. „Přišel mi dopis, že jsem byl v Itálii, přitom jsem přes tři roky nikde v zahraničí nebyl,“ tvrdí Havel.

K tématu

Rozhodl se tak požádat o pomoc naši redakci. „Normálně bych na to nereagoval. Ale ze zahraničí, doporučeně.... Já navíc nikoho v zahraničí nemám, tak jsem byl překvapený,“ popisuje. Nejdřív si pan Havel myslel, že jde o podvod. V anglicky psaném dopise jsou totiž nesrovnalosti. Státní poznávací značka sice sedí, ale značka automobilu nikoliv.

Jenže i přesto, že se nikam do zahraničí přes tři roky nepodíval Jiří ani jeho auto, pokuta je skutečná, což naší redakci potvrdilo i ministerstvo dopravy. „Ten dopis formálně splňuje náležitosti, které tyto dopisy mívají. Je tam popis přestupku, je tam charakteristika vozidla, je tam vymezena sankce, kterou má zaplatit, je tam patrné, jak ji má zaplatit,“ uvedl mluvčí rezortu František Jemelka.

Oficiální italské úřady se podle záznamů ministerstva dopravy navíc na registrační značku opravdu dotazovaly. „Můžeme říci, že na základě těchto indicií se nejedná o podvod,“ potvrdil Jemelka. Stejné odpovědi se panu Havlovi dostalo i na telefonní lince, která je v dopise uvedena. „Je to platné, samozřejmě. Pokud nezaplatíte, přijdou vám další dopisy a částka se ještě zvýší. Nakonec policie předá vaše údaje vymahačům pohledávek.“

Ministerstvo: Kontaktujte ideálně ambasádu ČR v dané zemi

Jiří Havel se tak bude muset odvolat. Buď jeho registrační značku někdo zfalšoval, pak by se měl obrátit na policii, nebo udělaly chybu italské úřady. „Pokud by český občan potřeboval pomoc, může začít na ministerstvu zahraničí, které mu poskytne informace, jak to funguje. Lepší cesta je zvolit přímo ambasádu ČR v dané zemi,“ radí Jemelka.

Podobných případů eviduje ministerstvo více, například z Francie nebo Německa. I když se tedy může takový dopis zdát jako podvod, nevyhazujte ho a raději si jeho pravost ověřte.

Tagy: Itálie pokuta podvod omyl Ministerstvo dopravy přestupek

Další hlavní zprávy

Politika

O spojení Rusů s Vrběticemi jsem věděl, říká exministr zahraničí Petříček

O spojení Rusů s Vrběticemi jsem věděl, říká exministr zahraničí Petříček

Musíme si dupnout, vztahy s Rusy se zhorší, ale nemůžeme s nimi přestat komunikovat. Bývalí ministři zahraničí Tomáš Petříček a Cyril Svoboda se shodují, že Česko by mělo kontaktovat spojence v Evropské unii nebo NATO. Reagovali tak na podezření, že Rusko stojí za výbuchem muničního skladu ve Vrběticích. Petříček přiznal, že jako šéf diplomacie o ruských aktivitách věděl. Podle dalšího exministra zahraničí Karla Schwarzenberga si „musíme dupnout“.

Možné zapojení Ruska do Vrbětic může ovlivnit tendr na Dukovany, připustil Havlíček
Neviděli jste je? Dva Rusové stojí za výbuchem ve Vrběticích i otravou Skripala
reklama
reklama
Pohřeb prince Philipa skončil. Rakev s ostatky byla uložena v kapli svatého Jiří

Velká Británie

Domácí zpravodajství

Výbuch ve Vrběticích je teroristický čin, ať se nám Putin omluví, burcuje opozice
Hutníci z Ostravy hrozí stávkou: Pojedeme do Prahy a vyházíme je tam z oken
Další články
reklama
reklama