reklama

Italové chtějí po Čechovi pokutu za loňský přestupek. Ten přitom roky neopustil ČR

Představte si, že se několik let nepodíváte za hranice a přesto vám úřady z ciziny tvrdí, že máte zaplatit pokutu za přestupek, co jste tam provedli. Náš divák si nejprve myslel, že se ho snaží napálit podvodníci a vylákat z něj peníze. Jenže pokuta je skutečná.

reklama

Žádný přestupek nespáchal, na místě navíc nikdy nebyl. Přesto chtějí po Jiřím Havlovi italské úřady uhradit pokutu za špatné parkování loni v listopadu. Žádají 60 až 115 euro, podle toho, jak rychle peníze pošle. „Přišel mi dopis, že jsem byl v Itálii, přitom jsem přes tři roky nikde v zahraničí nebyl,“ tvrdí Havel.

Rozhodl se tak požádat o pomoc naši redakci. „Normálně bych na to nereagoval. Ale ze zahraničí, doporučeně.... Já navíc nikoho v zahraničí nemám, tak jsem byl překvapený,“ popisuje. Nejdřív si pan Havel myslel, že jde o podvod. V anglicky psaném dopise jsou totiž nesrovnalosti. Státní poznávací značka sice sedí, ale značka automobilu nikoliv.

Jenže i přesto, že se nikam do zahraničí přes tři roky nepodíval Jiří ani jeho auto, pokuta je skutečná, což naší redakci potvrdilo i ministerstvo dopravy. „Ten dopis formálně splňuje náležitosti, které tyto dopisy mívají. Je tam popis přestupku, je tam charakteristika vozidla, je tam vymezena sankce, kterou má zaplatit, je tam patrné, jak ji má zaplatit,“ uvedl mluvčí rezortu František Jemelka.

Oficiální italské úřady se podle záznamů ministerstva dopravy navíc na registrační značku opravdu dotazovaly. „Můžeme říci, že na základě těchto indicií se nejedná o podvod,“ potvrdil Jemelka. Stejné odpovědi se panu Havlovi dostalo i na telefonní lince, která je v dopise uvedena. „Je to platné, samozřejmě. Pokud nezaplatíte, přijdou vám další dopisy a částka se ještě zvýší. Nakonec policie předá vaše údaje vymahačům pohledávek.“

Ministerstvo: Kontaktujte ideálně ambasádu ČR v dané zemi

Jiří Havel se tak bude muset odvolat. Buď jeho registrační značku někdo zfalšoval, pak by se měl obrátit na policii, nebo udělaly chybu italské úřady. „Pokud by český občan potřeboval pomoc, může začít na ministerstvu zahraničí, které mu poskytne informace, jak to funguje. Lepší cesta je zvolit přímo ambasádu ČR v dané zemi,“ radí Jemelka.

Podobných případů eviduje ministerstvo více, například z Francie nebo Německa. I když se tedy může takový dopis zdát jako podvod, nevyhazujte ho a raději si jeho pravost ověřte.

Tagy:
Léto plné tragédií, reaguje Babiš na srážku vlaků. Jurečka volá po větší bezpečnosti
Nehody

Léto plné tragédií, reaguje Babiš na srážku vlaků. Jurečka volá po větší bezpečnosti

Léto plné tragédií. Tak regoval na železniční neštěstí u obce Milavče na Domažlicku premiér Andrej Babiš (ANO). Střet rychlíku a osobního vlaku nepřežili podle informací CNN Prima NEWS tři lidé. Desítky dalších jsou zraněny, někteří z nich zůstávají v kritickém stavu. Šéf lidovců Marian Jurečka volá po zlepšení bezpečnosti na českých železnicích.

Běloruský expert: Je to politická vražda, Lukašenko rozšířil svůj teror do zahraničí
Rozhovor

Běloruský expert: Je to politická vražda, Lukašenko rozšířil svůj teror do zahraničí

V ukrajinském Kyjevě bylo nalezeno tělo běloruského aktivisty Vitala Šyšova. Úřady prověří všechny verze úmrtí, včetně pokusu zamaskovat vraždu jako sebevraždu. Šyšov byl po emigraci z Běloruska šéfem nevládní organizace Běloruský dům na Ukrajině, která pomáhá uprchlým Bělorusům hledat ubytování, práci a poskytuje jim právní poradenství. CNN Prima News mluvila s běloruským politologem žijícím v Polsku Pavelem Usovem. Ten je přesvědčen, že šlo o politickou vraždu.

O rasistickém hučení na Spartě píší i ve Skotsku a vytahují i Kúdelu. Beauguel se naštval

Měla to být oslava fotbalu, Sparta chtěla zaskočit ve 3. předkole Ligy mistrů silné Monako a přiblížit se účasti v základní skupině milionářské soutěže, ve které absentuje už 16 let. Prestižní zápas měl ale hned několik kaněk. Zaprvé prohra 0:2, zadruhé rasistické hučení několika fanoušků Letenských, které zase jednou Českou republiku „proslavilo“ v zahraničí.

Zemanovo ultimátum: Buď skončí Koudelka v čele BIS, nebo Babiš ztratí podporu Hradu

Prezident Miloš Zeman drží premiéra Andreje Babiše „pod krkem“. Hlava státu měla na zámku v Lánech údajně požadovat konec šéfa Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky. Pokud mu Babiš prodlouží mandát, mohl by ztratit Zemanovu podporu, která bude pro volby do Poslanecké sněmovny i sestavování nové vlády klíčová, tvrdí zdroje webu Lidovky.cz.

reklama

Domácí zpravodajství

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Odložené výlety i samotka pro nakažené. Školy dostaly doporučení na nový školní rok

Celý uplynulý školní rok byl zcela odlišný od těch, na které jsou žáci zvyklí. Pandemie koronaviru způsobila studentům všech úrovní vleklé těžkosti. Řada z nich si dlouhé měsíce musela vystačit s domácí výukou. A když už se dostali do lavic, tak za velmi přísných podmínek jako je nepřetržité nošení roušek a respirátorů či povinnost nechat se testovat. Stejně tak trpěli i učitelé. Jak bude vypadat nadcházející školní rok?

Znepokojivý průzkum: Očkovaní senioři mají po půl roce jen minimum protilátek

Po půl roce od očkování proti koronaviru má podle předběžných výsledků výzkumu až 60 procent seniorů výrazně nižší nebo žádné množství protilátek. V tiskové zprávě to uvedla společnost Podané ruce, která analýzu provedla na více než 620 lidech. Podle ní bude v brzké době potřeba přeočkování třetí dávkou zranitelných skupin a také bude nutné navýšit kapacity preventivního testování pracovníků i klientů v sociálních službách.

reklama