reklama

Italové chtějí po Čechovi pokutu za loňský přestupek. Ten přitom roky neopustil ČR

Představte si, že se několik let nepodíváte za hranice a přesto vám úřady z ciziny tvrdí, že máte zaplatit pokutu za přestupek, co jste tam provedli. Náš divák si nejprve myslel, že se ho snaží napálit podvodníci a vylákat z něj peníze. Jenže pokuta je skutečná.

reklama

Žádný přestupek nespáchal, na místě navíc nikdy nebyl. Přesto chtějí po Jiřím Havlovi italské úřady uhradit pokutu za špatné parkování loni v listopadu. Žádají 60 až 115 euro, podle toho, jak rychle peníze pošle. „Přišel mi dopis, že jsem byl v Itálii, přitom jsem přes tři roky nikde v zahraničí nebyl,“ tvrdí Havel.

K tématu

Rozhodl se tak požádat o pomoc naši redakci. „Normálně bych na to nereagoval. Ale ze zahraničí, doporučeně.... Já navíc nikoho v zahraničí nemám, tak jsem byl překvapený,“ popisuje. Nejdřív si pan Havel myslel, že jde o podvod. V anglicky psaném dopise jsou totiž nesrovnalosti. Státní poznávací značka sice sedí, ale značka automobilu nikoliv.

Jenže i přesto, že se nikam do zahraničí přes tři roky nepodíval Jiří ani jeho auto, pokuta je skutečná, což naší redakci potvrdilo i ministerstvo dopravy. „Ten dopis formálně splňuje náležitosti, které tyto dopisy mívají. Je tam popis přestupku, je tam charakteristika vozidla, je tam vymezena sankce, kterou má zaplatit, je tam patrné, jak ji má zaplatit,“ uvedl mluvčí rezortu František Jemelka.

Oficiální italské úřady se podle záznamů ministerstva dopravy navíc na registrační značku opravdu dotazovaly. „Můžeme říci, že na základě těchto indicií se nejedná o podvod,“ potvrdil Jemelka. Stejné odpovědi se panu Havlovi dostalo i na telefonní lince, která je v dopise uvedena. „Je to platné, samozřejmě. Pokud nezaplatíte, přijdou vám další dopisy a částka se ještě zvýší. Nakonec policie předá vaše údaje vymahačům pohledávek.“

Ministerstvo: Kontaktujte ideálně ambasádu ČR v dané zemi

Jiří Havel se tak bude muset odvolat. Buď jeho registrační značku někdo zfalšoval, pak by se měl obrátit na policii, nebo udělaly chybu italské úřady. „Pokud by český občan potřeboval pomoc, může začít na ministerstvu zahraničí, které mu poskytne informace, jak to funguje. Lepší cesta je zvolit přímo ambasádu ČR v dané zemi,“ radí Jemelka.

Podobných případů eviduje ministerstvo více, například z Francie nebo Německa. I když se tedy může takový dopis zdát jako podvod, nevyhazujte ho a raději si jeho pravost ověřte.

Tagy: Itálie pokuta podvod omyl Ministerstvo dopravy přestupek

Další hlavní zprávy

Evropská unie

Evropský soud přerušil jednání o české žalobě kvůli zastaveným dotacím pro Agrofert

Evropský soud přerušil jednání o české žalobě kvůli zastaveným dotacím pro Agrofert

Evropský soud přerušil jednání o žalobě České republiky na Evropskou komisi kvůli zablokované dotaci pro Agrofert. Chce počkat na konečné rozhodnutí Evropské komise o dotaci. O přerušení informoval web iRozhlas.cz, kterému to potvrdila mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová. Ve sporu jde o zhruba 800 tisíc korun, které Brusel prozatím odmítl zaplatit kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO).

Historie

Rekordní mráz z roku 1929: Minus 42 a čtyři metry sněhu. Policajtům u nás praskaly obušky

Rekordní mráz z roku 1929: Minus 42 a čtyři metry sněhu. Policajtům u nás praskaly obušky

Přinese současná vlna takzvaných ledových dnů pokoření národního mrazového rekordu z roku 1929? Na stanici Státního ústavu meteorologického v Litvínovicích u Českých Budějovic naměřil tehdy profesor Jaroslav Maňák minus 42,2 stupně Celsia. A zhruba ve stejnou chvíli v blízké Stropnici u Římova zmrzl vsedě u stolu jistý Tomáš Kubala. „Byl sousedy nalezen tak zmrzlý, že tvořil ledový rampouch,“ napsaly Lidové noviny.

Češi v roce 2020 nakupovali více ovoce než zeleniny. Oblíbená byla hlavně jablka
Švýcarům se nelíbí koronavirová opatření. V referendu chtějí omezit pravomoci vlády
Nemám být tak rychlá. Herečka Jiřina Bohdalová skončila v nemocnici, uklouzla na náledí
Nákaza se přestává šířit. Klesá PES, počet nakažených i lidí v nemocnicích
Der Spiegel o Česku: Nemocnice na hraně kapacit, ale převážila hrdost miliardáře Babiše
reklama
reklama
Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu

Reportáž

Domácí zpravodajství

Dvouletá holčička poráží covidový syndrom. Brzy by mohla být z nemocnice doma
Rakev a koňský povoz. Desítky lidí přišly před dům Blatného demonstrovat proti opatřením
Další články
reklama
reklama