Italský ostrov Lampedusa už nemá kapacitu na to, aby mohl umístit do karantény nově přijíždějící uprchlíky. S odvoláním na místní úřady to uvedla agentura AP. Na ostrov od pátku dorazilo na několika lodích asi 250 běženců, většina z nich jsou Tunisané.
Podle italských pravidel zavedených kvůli koronaviru čeká uprchlíky čtrnáctidenní karanténa. Přijímací středisko ostrova má kapacitu pro 95 lidí, která je vlivem uprchlické vlny desetkrát překročena.
Starosta Lampedusy Toto Martello v rozhovoru s listem Giornale di Sicilia řekl, že není možné nechat migranty vystoupit a počkat na karanténní loď, kterou posílá vláda. Běženci musejí prozatím zůstat v docích. Martello řekl, že nechápe, proč premiér nevyhlásil na Lampeduse výjimečný stav.
Za poslední měsíc k ostrovu podle starosty dorazilo na 250 plavidlech zhruba pět tisíc migrantů. Mnoho jich bylo umístěno do uprchlických zařízení na Sicílii, na trajekty, nebo další lodi.
Koronavirus mezi uprchlíky
U některých uprchlíků v Itálii se v minulých týdnech potvrdila nákaza novým koronavirem a Itálie, které se v červnu podařilo zvládnout vlastní mohutnou vlnu nákazy, se obává, že se situace může znovu vymknout kontrole. Cizinci, kteří nepřijíždějí z vybraných bezpečných zemí, musejí při vstupu do Itálie do čtrnáctidenní karantény.
Jak uvádí agentura AP, Tunisané, kteří většinou prchají před špatnou ekonomickou situací ve své zemi, v Itálii nedostávají azyl. Itálie a Tunisko mají uzavřenu repatriační dohodu a lidé, kteří nezískají povolení k pobytu, jsou posláni zpět letecky. Tyto lety byly kvůli epidemii dočasně pozastaveny, od 16. července ale znovu fungují.
Ministryně vnitra Luciana Lamorgeseová řekla, že se Itálie s Tuniskem snaží dohodnout na možném rozšíření repatriace o námořní cestu.