Vodafone bude moci v Itálii využívat zařízení čínské technologické společnosti Huawei při budování svých mobilních sítí páté generace. Italská vláda si ale stanovila přísné bezpečnostní podmínky. Bez jejich splnění by se italská pobočka Vodafonu musela bez Huawei nakonec obejít.
Dohodu mezi italským Vodafonem a společností Huawei posvětil italský ministerský předseda Mario Draghi už 20. května. S odkazem na důvěryhodné zdroje o tom informovala agentura Reuters. Přesto si Draghiho kabinet ponechal možnost spolupráci mezi oběma technologickými společnostmi zablokovat, pokud nebudou dodrženy přísné bezpečnostní podmínky.
K těm patří například omezení možnosti vzdáleného zásahu do sítě ze strany Huawei za účelem opravy případných technických závad na zařízení, nebo blíže nespecifikovaný „extrémně vysoký bezpečnostní práh“.
Ustáli americký tlak
Posvěcení dohody mezi italským Vodafonem a Huawei lze označit za určitý průlom. Předchozí vláda pod vedením Giuseppe Conteho totiž loni v říjnu zabránila telekomunikační skupině Fastweb uzavřít dohodu s Huawei na dodávku komponent pro její hlavní 5G síť. A to s odůvodněním, že by mohla být ohrožena vysoce citlivá data, která se zde zpracovávají.
Itálie v uplynulém roce sice zaujala vůči společnosti Huawei tvrdší pozici, ale z tendrů na budování mobilní 5G sítě ji nevyloučila. A to navzdory tlaku, který na řadu evropských zemí v minulosti vytvářely Spojené státy americké ještě v době prezidentství Donalda Trumpa. Vedle Huawei se na americkém blacklistu ocitla také další čínská technologická společnost ZTE.
Postoj evropských zemí vůči společnosti Huawei při budování 5G sítí se různí. Velká Británie před několika měsíci rozhodla, že čínskou společnost do výstavby sítí páté generace nepustí. Naopak Německo Huawei předem nevyloučilo, pouze stanovilo standardy, které ale bude muset splnit kterýkoli účastník tendru.
Zastání u konkurenta
Za Huawei se dokonce loni v listopadu postavil Börje Ekholm, výkonný ředitel Ericssonu, který je na poli výstavby 5G sítí považován za hlavního konkurenta Huawei. Ekholm se ohradil proti rozhodnutí švédského telekomunikačního regulátora PTS, který de facto z účasti na budování 5G infrastruktury vyloučil jak Huawei, tak ZTE.
„Patřím ke skupině lidí, kteří jsou přesvědčeni, že soutěž a konkurenční prostředí činí z Ericssonu dlouhodobě lepší společnost. Někdy to krátkodobě bolí, ale v konečném důsledku nás to motivuje k inovacím a kvalitnějším produktům, které nabízíme zákazníkům,“ řekl Börje Ekholm britskému deníku Financial Times.
Šéf Ericssonu je přesvědčen, že evropští politici by se měli zaměřit spíše na urychlené vybudování mobilních sítí páté generace v Evropě, a to i s ohledem na historicky pomalou výstavbu sítí 4G. „Američané a Číňané zavedli 4G sítě nejrychleji na světě a v ekonomice spotřebitelských aplikací nyní dominují americké a čínské firmy,“ řekl dále Ekholm s tím, že 5G budou představovat podobný průlom zejména pro podnikový sektor.