Izrael zřejmě postupně zahajuje pozemní invazi do Gazy, tvrdí zdroje

Izraelská armáda je stále v pohotovosti.

Izrael podnikl dosud největší výpad do pásma Gazy od začátku války. Přes hranici projely i tanky a ostřelovaly pozice Hamásu

Izrael zřejmě postupně zahajuje rozsáhlou pozemní invazi v Gaze, myslí si američtí činitelé. Pásmo Gazy čelí velmi intenzivnímu ostřelování, přerušen tam byl i internet. Tři lidé byli zraněni, když obytnou budovu v Tel Avivu zasáhla raketa Hamásu, píše zpravodajský list Haarec. Jiná raketa zasáhla zdravotnické zařízení v egyptském letovisku Taba, zranila šest lidí. Podle egyptských médií to souvisí s boji mezi Izraelem a Hamásem. Ve vyjednávání o propuštění rukojmích zadržovaných palestinským radikálním hnutím Hamás v Pásmu Gazy došlo v posledních dnech ke značnému pokroku, uvedl deník Haaretz s odkazem na zdroje blízké vyjednávání, jehož prostředníkem je Katar.

Rozšíření vojenských operací v Pásmu Gazy, k němuž Izrael přistoupil v pátek večer, je zřejmě postupným začátkem rozsáhlé pozemní invaze, sdělili televizi CBS News dva američtí činitelé. Izrael to zatím nepotvrdil, serveru listu The New York Times (NYT) ale řekl, že jeho vojáci a tanky jsou v Gaze. Jeruzalém také varoval novináře v úzkém pobřežním pásu, kde žije 2,3 milionu Palestinců, že není schopen zaručit jejich bezpečnost.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Izraelci postříleli bezmocné teroristy ve vodě. Útok Hamásu přes moře skončil fiaskem

Palestinské Pásmo Gazy čelí největšímu izraelskému ostřelování od 7. října, informovala agentura AFP s odkazem na své satelitní snímky a také na vyjádření radikálního hnutí Hamás. Zároveň zde bylo přerušeno internetové i telefonické spojení, uvedla agentura Reuters. Silné ostřelování míří i druhým směrem, v Izraeli zní v mnoha místech sirény, napsal web The Times of Israel.

Tři lidé byli zraněni, když obytnou budovu v Tel Avivu zasáhla raketa, píše zpravodajský list Haarec. K útoku se přihlásilo ozbrojené křídlo palestinského islamistického hnutí Hamás. Dva lidé jsou zraněni lehce, jeden člověk utrpěl středně těžká zranění, uvedla izraelská záchranná služba. Podle webu The Times of Israel jde o dvacetiletého muže. Většinu raket odpálených na Izrael z Pásma Gazy sestřelila izraelská protivzdušná obrana.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Na Egypt pálili rakety jemenští povstalci. Cílem jsme byli my, tvrdí Izrael

Jiná raketa zasáhla zdravotnické zařízení v egyptském letovisku Taba u Rudého moře nedaleko hranic s Izraelem a zranila šest lidí, informovala v noci na pátek agentura Reuters s odvoláním na egyptská média. Podle nich výbuch ve městě souvisel s boji mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamás. Izraelská armáda sdělila, že si je vědoma bezpečnostního incidentu v regionu, bližší informace neposkytla s tím, že se odehrál za hranicemi země.

Svědek z Taby, která leží asi 220 kilometrů od Pásma Gazy, podle Reuters popsal, že slyšel výbuch a viděl stoupat hustý dým a prach. Egyptská média uvedla, že raketa zasáhla zdravotnické zařízení a budovu správy nemocnice v Tabě. Agentura Reuters poznamenala, že nemohla tyto informace potvrdit.

Obranné síly Izraele hlásí úspěch. Při leteckém útoku se armádě podařilo zlikvidovat tři vysoce postavené velitele Hamásu z praporu Daraj Tuffah. „Operativci praporu sehráli významnou roli v invazi a vražedném útoku proti Izraeli 7. října a jsou považováni za nejvýznamnější brigádu teroristické organizace Hamás,“ uvedly Izraelské obranné síly v příspěvku na sociální síti X.

„Dosáhli jsme průlomu, je tam pozitivní vývoj,“ uvedl k vyjednávání o rukojmích katarský ministr a člen vyjednávacího týmu Muhammad Chulaifí, citovaný listem Haaretz. Katar, který je bohatým producentem zemního plynu, vede s Izraelem i Hamásem otevřený dialog, díky němuž byli dosud propuštěni čtyři rukojmí, a to dvě izraelské ženy a dvě Američanky.

Rodiny unesených a pohřešovaných v Izraeli naopak ve společném prohlášení kritizovaly nečinnost vlády a absenci komunikace ze strany válečného kabinetu, napsala agentura AFP.

Spojené státy vyšlou na Blízký východ až 900 vojáků, kteří budou mít za úkol podpořit ochranu amerického vojenského personálu v regionu, do Izraele USA jednotky neposílají, oznámil mluvčí Pentagonu Pat Ryder. Někteří už se na místě nacházejí, další dorazí v blízké budoucnosti. Američtí vojáci a jejich partneři v Iráku a Sýrii se za poslední týden stali cílem nejméně 16 raketových nebo dronových útoků skupin blízkých Íránu, oznámil Pentagon.

S jednotkami podle Rydera na Blízký východ míří protiraketové obranné systémy THAAD z Texasu a systémy Patriot a Avenger ze Severní Karolíny a Oklahomy. Všech 900 vojáků se na Blízký východ přemístilo nebo přemisťuje přímo z USA. „Jednotky mají za cíl odradit od útoků na naše síly v regionu a celkově posílit jejich obranyschopnost,“ řekl Ryder.

Tagy: