Izraelský úder zabil tři syny vůdce Hamásu. Od začátku války měl přijít o 60 členů rodiny

Izraelský vzdušný úder v Pásmu Gazy ve středu zabil tři syny vůdce politického křídla Hamásu Ismáíla Haníji. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na média blízká Hamásu. Smrt tří svých dětí krátce nato arabské stanici Al-Džazíra potvrdil sám Haníja a dodal, že od začátku války bylo v Pásmu Gazy zabito už 60 členů jeho rodiny. Současně prohlásil, že tato událost nijak neovlivní požadavky hnutí při vyjednávání o dohodě o příměří a propuštění rukojmích. Izraelská armáda úder rovněž potvrdila a prohlásila, že všichni tři muži byli příslušníky vojenského křídla Hamásu.

Tři synové šéfa Hamásu a také tři jeho vnoučata zahynuli v automobilu, jejž zasáhla střela odpálená z dronu, když cestovali v oblasti uprchlického tábora Šatí za příbuznými u příležitosti prvního dne muslimského svátku íd al-fitr. Uvedla to podle Reuters tisková agentura Hamásu i příbuzní na sociálních sítích.

MOHLO BY VÁS ZAJÍAMT: Jednání o Gaze jsou blízko dohodě, tvrdí egyptská televize. Hamás i Izrael to odmítají

„Krev mých synů není dražší než krev našeho lidu,“ prohlásil 61letý Haníja, který má podle zdrojů Hamásu 13 synů a dcer. „Jsem vděčný Bohu za čest, kterou mi prokázal smrtí tří mých dětí a několika mých vnoučat. Mým synům se dostalo této pocty. Zůstali s naším palestinským lidem v Gaze, neodešli ani neutekli,“ řekl vůdce Hamásu a upřesnil, že o život přišli jeho synové Hazím, Amír a Muhammad. V telefonickém rozhovoru s Al-Džazírou dodal, že od začátku války bylo v Pásmu Gazy zabito už 60 členů jeho rodiny.

Nejvyšší vůdce hnutí, jež Izrael, USA i EU považují za teroristickou organizaci, pochází právě z tábora Šatí, který leží severozápadně od města Gaza v severní části pásma. V současnosti pobývá v exilu v Kataru a je hlavní tváří mezinárodní diplomacie Hamásu při vyjednávání o možném příměří ve válce v Pásmu Gazy výměnou za propuštění izraelských rukojmích.

Hamás v úterý uvedl, že nejnovější izraelský návrh dohody o příměří studuje, ale že nesplňuje žádný z požadavků, z nichž hnutí nemíní slevit. Mezi hlavní podmínky Hamásu pro uzavření dohody o propuštění rukojmích patří úplné stažení izraelských sil z Pásma Gazy a povolení návratu statisíců uprchlíků do jejich domovů na severu.

„Naše požadavky jsou jasné a konkrétní a nebudeme v nich dělat ústupky. Nepřítel by se mýlil, kdyby si myslel, že útok na mé syny v době vrcholícího jednání a předtím, než hnutí odešle svou odpověď, přiměje Hamás ke změně postoje,“ řekl Haníja.

Izrael vede už přes šest měsíců proti Hamásu válku v Pásmu Gazy s cílem toto hnutí zcela zničit v odvetě za teroristické útoky ze 7. října, při nichž islamisté v izraelském pohraničí pozabíjeli téměř 1200 lidí, většinou civilistů, a dalších asi 250 osob odvlekli na palestinské území jako rukojmí.

Není nicméně jasné, nakolik věděl Haníja o plánovaném přeshraničním útoku předem, podotýká Reuters. Plán útoku, jejž vypracovala vojenská rada Hamásu v Gaze, byl tak přísně střeženým tajemstvím, že někteří představitelé hnutí v zahraničí byli jeho načasováním i rozsahem zjevně šokováni.

Při izraelském odvetném bombardování Pásma Gazy a následné pozemní vojenské ofenzivě podle úřadů ovládaných Hamásem dosud zemřelo téměř 33 500 Palestinců, z toho podle Izraele přes 13 000 bojovníků Hamásu.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Izrael udeřil v baště hnutí Hizballáh. Zasáhl vesnice i výcvikový tábor radikálů

Tagy:
válka rodina Izrael Pásmo Gazy Hamás Al-Džazíra Ismáíl Haníja